| |
Zagrożenie!
Powstało apokaliptyczne niebo. Burza piaskowa zamieniła dzień w noc

Powstało apokaliptyczne niebo. Burza piaskowa zamieniła dzień w noc

W ciągu roku zdarzają się dni z pogodą, gdy panują iście apokaliptyczne warunki atmosferyczne, które możemy sobie wyobrażać jak koniec świata. W czasie coraz liczniejszych burz piaskowych, niebo często przybiera krwistoczerwony kolor. Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z Algierii. 15 września 2021 gwałtowna burza piaskowa uderzyła w prowincje Medea i Tissemsilt. Nagle uniesiony piasek i pył zasłonił słońce. W ciągu dnia zrobiła się noc. Z tego powodu włączyły się uliczne lampy reagujące na czujnik zmierzchu.

Skutki burzy piaskowej w Algierii, w mieście Ksar Boukhari 

Apokaliptyczne niebo, burza piaskowa w Algierii, wrzesień 2021

Niebo zaczęło mieć barwę pomarańczową, czerwoną i krwistoczerwoną. Burzy piaskowej w Algierii towarzyszył bardzo silny wiatr.

Piasek znacznie ograniczał widzialność.

Przechodzącą burzę piaskową nad północną Algierią można dostrzec na zdjęciu satelitarnym NASA z dużą rozdzielczością. Foto: 15 września 2021

Burza piaskowa w Algierii, apokaliptyczne niebo, wrzesień 2021

Niebo podczas burzy piaskowej zmienia kolor na czerwony

Zwykle w ciągu dnia na niebie przeważa kolor niebieski, gdyż taka długość fali jest najbardziej dominująca, ale zdarzają się również inne odcienie zależne od wielu czynników. Często im bliżej zachodu słońca, tym zwiększa się kąt docierania promieni słonecznych, wówczas zaczynają dominować odcienie barwy czerwonej.

W przypadku burzy piaskowej, gdy nagle atmosfera zostaje zasypana całą masą cząstek, wtedy pyły i aerozole rozpraszają światło w inny sposób niż cząsteczki powietrza. Drobiny pyłu, kurzu i drobin piasku są bogate w żelazo, które nadaje im kolor od pomarańczowego do czerwonego. Tego typu zanieczyszczenie powietrza rozprasza promieniowanie słoneczne i jednocześnie nadaje im kolor, który widzimy w czasie burzy piaskowej, czy zamieci pyłowej. Inny podobny przykład burzy piaskowej pochodzi z Turcji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!