| |
Zagrożenie!
Antycyklon z niżem podzieli Europę. Będą śnieżyce, mrozy i wichury. Wiemy, co z zimą i kiedy wróci jesień

Antycyklon z niżem podzieli Europę. Będą śnieżyce, mrozy i wichury. Wiemy, co z zimą i kiedy wróci jesień

Zwiększający się obszar silnego mrozu i pokrywy śnieżnej w Polsce zaczyna nam się dawać we znaki. W prognozach widnieją kolejne śnieżyce i niskie temperatury, dlatego coraz częściej pytacie co dalej z zimą i kiedy wróci jesień, bo przecież to niemożliwe aby zima trzymała przez wiele tygodni. Faktycznie, najnowsze prognozy nakierowują trend czekających nas zmian w pogodzie. Niestety, spada szansa na zimowe białe Boże Narodzenie.

Antycyklon z polem niżowym podzieli pogodę w Europie. Prognozowany zasięg oddziaływania układów barycznych, 7 grudnia 2023

Antycyklon z niżem podzieli pogodę w Europie, co dalej z zima i kiedy wróci jesień w grudniu 2023

Obecnie oraz w kolejnych dniach na początku grudnia Polska będzie pozostawać w zasięgu pola niżowego i utrzymującej się adwekcji chłodnego powietrza. Taka sytuacja zapewni nam kontynuację zimowej pogody z mrozem, a także okresami z opadami śniegu. Na większe i trwalsze ocieplenie nie mamy co liczyć co najmniej do 7-8 grudnia.

Prognozowany zasięg mroźnej zimy z ujemną anomalią temperatury w Europie, 6 grudnia 2023

Antycyklon z niżem wpłynie na pogodę w Polsce i Europie, co dalej z zimą i kiedy wróci jesień w grudniu 2023

Brak stabilnego silnego prądu strumieniowego, niska aktywność Atlantyku z ujemnym indeksem NAO, a także przejściowa rozbudowa antycyklonu na wschodzie Europy z wysokim ciśnieniem będzie sprzyjać utrzymaniu zimowej pogody w Polsce na początku grudnia, tym bardziej, że prognozowane jest podejście w najbliższy weekend niżu genueńskiego ze śnieżycą. Po jego odsunięciu znacznie wzrośnie pokrywa śnieżna szczególnie na wschodzie i południu kraju. Spodziewamy się także ponownego nasilenia mrozu, zwłaszcza nocami w rejonach rozpogodzeń. Sytuację może jedynie zmienić ruszenie aktywności atlantyckiej.

Prognozowany zasięg oddziaływania antycyklonu i pola niżowego w Europie, 9 grudnia 2023

Kiedy zima ustąpi z mrozem i śniegiem i wróci jesień do Polski w grudniu 2023

Nasuwa się pytanie, kiedy nastąpi przełom w kierunku ocieplenia i wrócenia łagodniejszych mas powietrza. Prognozy długoterminowe są obecnie bardzo niestabilne w wyliczeniach na okres przełomu pierwszej i drugiej dekady grudnia. Wynika to z faktu możliwego starcia mroźnego obszaru antycyklonu ze wschodniej Europy, z wpływem układów niżowych wchodzących z zachodu w głąb kontynentu.

Prognoza długoterminowa temperatur dla Kielc na przykładzie dla Polski do 13 grudnia 2023

Starcie antycyklonu z niżem w Europie, do kiedy zima w Polsce w grudniu 2023

Zwróćmy uwagę na rozrzut niebieskiej wiązki kontrolnej i ogólnego chaosu w prognozach temperatury dla terminu między 9-13 grudnia. Aktualnie mamy więc sytuację pewnego utrzymania przewagi zimowej pogody w Polsce do około 8 grudnia. Później pojawia się duża niepewność ze względu na możliwy wpływ antycyklonu lub cyrkulacji zachodniej związanej z niżami atlantyckimi. Osobiście uważam, że pod koniec pierwszej dekady grudnia lub na początku drugiej wygra wpływ Atlantyku na warunki pogodowe w Polsce i tym samym zima zacznie się cofać i wróci jesień.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce w grudniu 2023

Czy będą białe i zimowe święta Bożego Narodzenia 2023 w Polsce, prognoza anomalii temperatury do końca grudnia

Niestety, przedłużający się obecnie podmuch zimy w Polsce zmniejsza prawdopodobieństwo białych i mroźnych świąt Bożego Narodzenia, gdyż trwalszy okres wzoru pogodowego niosący dany typ pogody zazwyczaj utrzymuje się do około 2-3 tygodni w naszych szerokościach geograficznych. Potwierdzają to aktualne prognozy anomalii, które w okresie świąt mają być dodatnie. Niewykluczone, że prognozy się zmienią i jeszcze nas zaskoczą na co w tym przypadku szczególnie liczymy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!