| |
Zagrożenie!
Antycyklon ustąpi i zmieni się pogoda. Będą śnieżyce i ulewy w Polsce. Sumy opadów zaskoczą

Antycyklon ustąpi i zmieni się pogoda. Będą śnieżyce i ulewy w Polsce. Sumy opadów zaskoczą

Wszystko wskazuje na to, że antycyklon pilnujący słonecznej i bezdeszczowej pogody w Polsce wreszcie ustąpi. Jego miejsce zajmie pole niskiego ciśnienia z licznymi ośrodkami niżowymi. Pogoda pod koniec marca lub na początku kwietnia załamie się na znacznym obszarze kraju. Pojawią się oczekiwane opady deszczu, ponadto w chłodniejszym sektorze powietrza wystąpią również opady śniegu. Bardzo ważna będzie trajektoria niżów i napływu powietrza, gdyż od niej ostatecznie w wybranych regionach będzie zależeć suma i rodzaj opadów. Ryzyko przejścia śnieżycy lub ulewy jest jak najbardziej realne. Na mapach opadów wreszcie zaczynają się pojawiać duże sumy opadów.

Niże przyniosą liczne opady deszczu i miejscami śniegu. Wstępnie prognozowana suma opadów w Europie, do 5 kwietnia 2022

Pogoda. Załamanie pogody, możliwe ulewy i śnieżyce w Polsce, prognoza opadów do 5 kwietnia 2022

Na powyższej mapie widać wyraźnie, że układy niżowe obejmą spory obszar Europy, szczególnie od Półwyspu Iberyjskiego przez Francję, Włochy, Wyspy Brytyjskie, Bałkany, rejon Polski po Ukrainę i zachodnią Rosję. Na tym obszarze są przewidywane dość duże sumy opadów. Miejscami wystąpią tutaj ulewy, a miejscami również śnieżyce. Początek kwietnia zapowiada się więc zupełnie inaczej niż kończący się marzec, gdy znaczne sumy opadów były notowane tylko w Hiszpanii, na południu Francji oraz miejscami w Turcji.

Prognozowane położenie antycyklonu i układów niżowych w Europie, 2 kwietnia 2022

Ulewy i śnieżyce dotrą do Polski, prognoza położenia niżów, 2 kwietnia 2022

Antycyklon, który zapewniał nam stabilną pogodę w kończącym się marcu wycofa się nad północy Atlantyk w rejon Islandii. Jego miejsce nad znacznym obszarem Europy, zwłaszcza na południu, w centrum i na wschodzie zajmie obszar układów niżowych. To oznacza, że pogoda stanie się zmienna. Musimy się spodziewać co jakiś czas wystąpienia opadów, zarówno deszczu, jak również miejscami śniegu, jeśli strefa frontowa pokryje się z adwekcją chłodnego powietrza. Ochłodzenie jest spodziewane szczególnie na początku kwietnia. Między strefami opadów, będą również okresy pogodniejsze, ale nie będzie to długi wielodniowy okres stabilnej pogody do jakiej przyzwyczaił nas marzec.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 5 kwietnia 2022. Model ECMWF

Ulewy w prognozach, mapa opadów w Polsce, do 5 kwietnia 2022

Istotnych zmian w pogodzie należy oczekiwać pod koniec marca bądź na początku kwietnia. W tym okresie musimy szczególnie śledzić trajektorię ośrodków niżowych. Z uwagi na to, że niże będą podchodzić z południa lub południowego zachodu, to ich trasa z wyprzedzeniem jest trudna do oszacowania, a od niej ostatecznie zależy suma i rodzaj opadów w poszczególnych regionach. Z tego powodu nadal między modelami numerycznymi występują spore rozbieżności.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 5 kwietnia 2022. Model GFS

Ulewy wystąpią w Polsce, prognoza opadów do 5 kwietnia 2022

Prognozy wstępnie zakładają, że najwięcej opadów w ciągu najbliższych 10 dni wystąpi w południowej połowie kraju. Sytuacja nadal wymaga jednak monitorowania i potwierdzania nowych prognoz opadów.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce do 10 kwietnia 2022

Śnieżyce i ulewy w prognozach dla Polski, mapa opadów do 10 kwietnia 2022

Reasumując, przed nami istotne zmiany w pogodzie. Słoneczny wyż ustąpi, a jego miejsce zajmą niże z frontami atmosferycznymi. Powszechne opady deszczu lub śniegu wrócą do Polski. Jeśli sprawdzą się skrajne trajektorie ośrodków niżowych, to miejscami wystąpią ulewy lub śnieżyce oraz przejściowo dotrze istotne ochłodzenie na początku kwietnia. W kolejnych prognozach będziemy podawać coraz więcej szczegółów wraz z pojawieniem się precyzyjnych prognoz. Po opadach i ochłodzeniu miejmy nadzieję, że wrócą w kwietniu wysokie temperatury i buchnie prawdziwa wiosna fenologiczna.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vampirka

Oby się nie sprawdziło ;( ja na te opady napewno nie czekam, a tym bardziej na ochłodzenie ;(((

26 marzec 2022 - 14:46
Odpowiedz
Karolina

Ty możesz nie czekać ale zastanów się nad tym jakie będą ceny żywności jeśli taka susza dłużej się utrzyma. No ale jak myślenie boli to nic i nikt na to nie poradzi.

27 marzec 2022 - 09:25
Odpowiedz
H2o

Myślenie ewidentnie cię Karolinko boli, pomyśl jakie jedzenie będzie drogie gdy wszystkie obecne już pąki zmrożą nadchodzące śnieżyce.

27 marzec 2022 - 11:50
Odpowiedz
Ewa

Ja bardzo czekam na deszcz, wszystko się zazieleni, ptaszki będą miały pokarm, wiosna powinna być deszczowa i ciepła.

27 marzec 2022 - 15:28
Odpowiedz