| |
Zagrożenie!
Antycyklon osłabnie. Płytki niż z ulewą i śnieżycą dotrze do Polski. Sprawdzamy mapy opadów

Antycyklon osłabnie. Płytki niż z ulewą i śnieżycą dotrze do Polski. Sprawdzamy mapy opadów

Aktualnie stabilną pogodę w Polsce zapewnia antycyklon, który stopniowo przesuwa się na południe i południowy wschód Europy. Z kolei w rejonie Półwyspu Iberyjskiego i południowej Francji znajduje się niż, który przyniesie tutaj ulewy i wichury. Wyż nad Polską w czasie przebudowy pola barycznego na chwilę osłabnie, dlatego w nowym tygodniu między 15-16 marca 2022 nad nasz kraj dotrze płytki niż, który miejscami przyniesie ulewy i śnieżyce. Obecne wyliczenia numeryczne wskazują, że miejscami na południu kraju może spaść nawet połowa normy opadów dla marca. Sprawdźmy na najnowszych mapach opadów, gdzie i kiedy pojawią się opady deszczu i śniegu w Polsce.

Wstępnie prognozowany zasięg i suma opadów w Polsce, do 16 marca 2022. Model ICON

Antycyklon osłabnie, do Polski dotrze ulewa i śnieżyca, prognoza opadów 15-16 marca 2022

Załamanie pogody nad Polską, ale nie nad całym krajem jest prognozowane między 15-16 marca. Wtedy ma dotrzeć płytki niż związany z odciętym obszarem niskiego ciśnienia z rejonu Francji i Hiszpanii, gdzie wcześniej przyniesie ulewy i wichury. W tym czasie nad Polską dojdzie do przebudowy pola ciśnienia, gdyż wyż zapewniający nam obecnie pogodną aurę odsunie się na południe. Wyż osłabnie, a tym samym będzie miejsce do wkroczenia płytkiego niżu. Ośrodek ten jednak szybko zaniknie, gdyż Polska po jego przejściu dostanie się na co najmniej kilka dni w zasięg kolejnego silnego antycyklonu.

Prognozowane położenie płytkiego niżu nad Polską, 16 marca 2022

Płytki niż przyniesie ulewę i śnieżycę w Polsce, prognoza ciśnienia 15-16 marca 2022

Z uwagi na to, że niż podejdzie z południowego zachodu, to zasięg opadów i ich rodzaj nad poszczególnymi regionami kraju nadal ulega korektom w prognozach. Opady nad niemal całym krajem poza północnymi dzielnicami przewiduje obecnie amerykański model GFS, z kolei niemiecki ICON wylicza opady na obszarze, od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę po wszystkie dzielnice południowe. Najmniejsze wkroczenie strefy opadów w głąb Polski prognozuje obecnie europejski model ECMWF. 

Prognozowany zasięg i suma opadów w Polsce, do 17 marca 2022. Model ECMWF

Antycyklon osłabnie, ulewy i śnieżyce pojawią się nad Polską, mapa opadów 16 marca 2022

Aktualnie europejski model ECMWF przewiduje główną strefę opadów przemieszczającą się z Dolnego Śląska przez południową Wielkopolskę po Podkarpacie. Na tym obszarze ma głównie popadać. Największe sumy opadów są prognozowane na południu Małopolski, Podkarpacia i częściowo Śląska. Przy czym, na południu w rejonach podgórskich ma padać głównie śnieg.

Prognozowany wstępnie zasięg opadów w Polsce, noc 15/16 marca 2022

Ulewny deszcz i śnieżyce w prognozach, mapa opadów 16 marca 2022

Zwróćmy uwagę na południowe dzielnice Małopolski i Podkarpacia. W tej części kraju ma padać przede wszystkim śnieg. W rejonach podgórskich zanotujemy przyrost pokrywy śnieżnej.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów w Polsce, 16 marca 2022 nad ranem

Wyż osłabnie, ulewy i śnieżyce w prognozach, 16 marca 2022

Przed nami więc jeszcze kilka dni stabilnej pogody. Sytuacja zmieni się między 15-16 marca, gdy do Polski dotrze płytki niż z opadami deszczu i miejscami śniegu. Zasięg tych opadów w omawianym okresie jeszcze się różni w poszczególnych wyliczeniach głównych modeli numerycznych, ale wszystko wskazuje na to, że umiarkowane opady wystąpią przede wszystkim w południowych dzielnicach kraju. Kolejne prognozy zasięgu opadów, będą bardziej precyzyjne. Wrócimy do nich w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!