| |
Zagrożenie!
Gorące powietrze znad zachodniej Europy przesuwa się nad Arktykę. Zostanie pobity minimalny zasięg lodu morskiego z 2012 roku?

Gorące powietrze znad zachodniej Europy przesuwa się nad Arktykę. Zostanie pobity minimalny zasięg lodu morskiego z 2012 roku?

W tym tygodniu w kilku europejskich krajach zanotowano nowe rekordy maksymalnych temperatur. Upalne powietrze znad Afryki dotarło nad zachodnią Europę, a obecnie stopniowo przesuwa się w kierunku Skandynawii i zaczyna napływać nad Grenlandię i pozostałą część Arktyki.

Prognozowana adwekcja ciepłej masy powietrza znad Europy przez Atlantyk nad Biegun Północny. 29 lipca 2019 roku

Gorące powietrze nad Grenlandią

Oczywiście po drodze na północ i północny-zachód stopniowo się ochładza, ale mimo to w całym tym regionie temperatura wzrośnie do nawet 4-10 st. C. powyżej 0 st. C., a miejscami znacznie powyżej tego poziomu.

Prognozowana adwekcja ciepły masy powietrza nad Arktykę, w dniach od 25 lipca, do 2 sierpnia 

Prognoza adwekcji masy powietrza nad Arktykę

Z tego powodu Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega, że gorące powietrze może znacząco przyczynić się do zmniejszenia grubości i zasięgu pokrywy lodowej.

Zasięg pokrywy lodowej w Arktyce, 26 lipca 2019 roku. Zwróćmy uwagę na rok 2019 i rekordowy 2012

Rekordowo niskie zasięg pokrywy lodowej w Arktyce

Wysoka temperatura znacząco przyczyni się do zanikania tamtejszego lodu morskiego. Obawy potęguje fakt, że wyjątkowo upalne lato wywołało już wcześniejszy początek normalnego topnienia dla tej pory roku.

Duński Instytut Meteorologiczny twierdzi ponadto, że niewykluczone jest, że w tym roku poziom topnienia zbliży się do rekordu z 2012 roku. Pokrywa lodowa Grenlandii jest kluczowym elementem globalnego systemu klimatycznego, a jej topnienie prowadzi nie tylko do wzrostu poziomu morza, ale także do bardziej niestabilnej pogody.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!