| |
Zagrożenie!
W kilku krajach zachodniej Europy padły rekordy temperatur maksymalnych

W kilku krajach zachodniej Europy padły rekordy temperatur maksymalnych

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, dziś 25.07 w kilku krajach zachodniej Europy przypadło apogeum tej fali upałów. Już wczoraj 24.07 historyczne rekordy ciepła odnotowano w Belgii, Holandii i Niemczech, ale dziś 25.07 zostały one poprawione. Poniżej dane do godz. 16:30.

Rekord temperatury w Holandii

Z aktualnych danych wynika, że w Holandii najwyższą temperaturę 40,7 odnotowano w Gilzen-Rijen. Do wczoraj rekord z 1944 roku wynosił w tym kraju 38,6 st. C.

Temperatury notowane na stacjach meteorologicznych o godz. 15:00, 25 lipca br. Dane: InfoClimat

Rekord temperatur Holandia Belgia Niemcy Paryż

Rekord temperatury w Niemczech

Z kolei w Lingen na zachodzie Niemiec zanotowano 42,6 st. C. To kolejny rekord po wczorajszym 40,5 st. C. w Geilenkirchen koło Moenchengladbach.

Rekord temperatury w Belgii

Rekord temperatury został pobity również w Belgii. W bazie wojskowej Kleine-Brogel na północnym wschodzie kraju temperatura wzrosła do 40,6 st. C., a w Beitem do 40.7 st. C. KMI poinformowała, że rekord krajowy wynoszący 41,8 st. C. zanotowano w Begijnendijk. Poprzedni rekord Belgii wynosił 38,8 st. C. i pochodził z 2015 roku.

Rekord temperatury w Paryżu

Rekord zanotowano również w Paryżu. W stolicy Francji temperatura sięgnęła 42,6 st. C. Taką temperaturę zanotowano w parku Montsouris w 14. dzielnicy Paryża. Poprzedni rekord, 40,4 stopnia, odnotowano w lipcu 1947 roku.

Lokalne rekordy temperatur zanotowano również w kilku innych miejscowościach Francji podaje Meteo France.

Rekordy temperatur Francja

To naprawdę niebywałe. Rekordy miejscami zostały pobite o ponad 2 st. C. i to przy współczesnych standardach pomiarowych. Historyczne rekordy z XX wieku często pod tym względem odbiegały od dzisiejszych pomiarów. Poniżej przykład klatki półotwartej, w jakiej dawniej mierzono temperaturę w Belgii. W oddali obecnie używane klatki meteorologiczne według standardów WMO.

Rekordy temperatur klatki meteorologiczne


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!