| |
Zagrożenie!
Amerykanie podali pogodę na lato 2022. Fatalne prognozy opadów dla Polski. Będą długie fale upałów w Europie

Amerykanie podali pogodę na lato 2022. Fatalne prognozy opadów dla Polski. Będą długie fale upałów w Europie

Amerykanie opracowali najnowszą pogodę długoterminową na lato 2022 dla Polski i Europy. Z prognozy wyłania się jasny trend, który jest zgodny z naszą wcześniejszą prognozą. Lato meteorologiczne obejmujące okres, od początku czerwca do końca sierpnia na ogół w Europie ma być często ciepłe i okresami gorące lub upalne. W skali całego lata ma być cieplej niż zwykle. Przejściowy spadek temperatury mają przynosić przelotne opady związane z burzami. W Polsce opadów ma być mniej niż wynika z normy klimatycznej, a to oznacza, że nadal będzie się pogłębiać susza mimo czasami występujących nawalnych opadów burzowych. 

Amerykańska pogoda na lato 2022 w Polsce i Europie

Amerykańska pogoda długoterminowa na lato 2022, jakie lato w Polsce

Meteorolodzy z serwisu AccuWeather przewidują wzorce pogodowe, które na przeważającym obszarze Europy, będą utrzymywać przewagę dni ciepłych i suchych. To oznacza, że w tym sezonie letnim wzrośnie zużycie energii elektrycznej ze względu na powszechną potrzebę używania klimatyzacji.

Gorące lato w Portugali, Hiszpanii i we Włoszech

Tegoroczne lato ma być wyjątkowo gorące na obszarze, od Portugalii przez Hiszpanię po Włochy, ale będą również okresy ze spadkami temperatury, gdy po fali silnych upałów trwających tydzień lub dwa pojawią się silne systemy burzowe, które obniżą temperatury i przyniosą opady. Podczas tych przerw temperatury będą zbliżone do normy klimatycznej.

Amerykańska pogoda na lato 2022, najnowsze prognozy dla Polski

Lato może być trudne do zniesienia we Włoszech, gdyż tamtejszy rząd wprowadzi nowe zasady używania klimatyzacji. Według zapowiedzi nie będzie można w czasie upałów ustawiać klimatyzatora poniżej temperatury 27 st. C. Ten ruch może w tym roku zaoszczędzić 4 miliardy metrów sześciennych gazu, a Ci, którzy nie zastosują się do nowego prawa, zostaną ukarani grzywną w wysokości do 3 tys. euro. Okresowe przerwy w upale nad południowo zachodnią Europą nie tylko pomogą obniżyć koszty chłodzenia, ale dadzą szanse na deszcz, który pomoże ograniczyć zagrożenie letnimi pożarami.

Możliwe rekordowe fale upałów na Bałkanach

Rekordowe upały będą jednym z największych czynników pogodowych lata w południowej Europie, ale druga połowa sezonu może ukształtować się nieco inaczej na Półwyspie Bałkańskim niż na Półwyspie Iberyjskim. Podobnie jak w zeszłym roku, miasta na Bałkanach mogą spodziewać się w tym roku większej liczby dni z temperaturą 32 st. C. lub wyższej w porównaniu ze średnią długoterminową. Przykładowo, w zeszłym roku w Bukareszcie odnotowano 35 dni, w których temperatura wynosiła 32 st. C. przy średniej wynoszącej 24 dni. Podobnie Ateny w Grecji, gdzie zanotowano 67 dni z temperaturą co najmniej 32 C, znacznie powyżej średniej 46 dni. W tym roku takich dni w tych miastach ma być więcej.

Norma średniej temperatury w Polsce w czasie lata

Amerykańska pogoda na lato 2022, jaka temperatura i opady w Polsce

Upałom towarzyszyć będą obawy związane z suszą, chociaż prognozy suszy w tym regionie Europy są nieco lepsze w porównaniu do 2021 roku. W tym roku druga połowa lata prawdopodobnie przyniesie szansę na częstsze burze niż w pierwszej połowie lata. Jednak burze nie będą na tyle rozległe, aby zakończyć suszę. Burze będą mieczem obosiecznym. Chociaż opady pomogą złagodzić niektóre obawy związane z suszą na Bałkanach, to niosą ze sobą ryzyko ciężkich warunków pogodowych, które mogą uszkodzić uprawy pszenicy i kukurydzy w całym regionie.

Burze niebezpieczne od Francji po Polskę, ale będzie ich mniej

Przewiduje się, że letnie upały w północnej, zachodniej i środkowej Europie, w tym na Wyspach Brytyjskich nie będą tak intensywne w porównaniu z południową Europą, ale mieszkańcy od Paryża po Warszawę nadal będą musieli uważnie obserwować pogodę w nadchodzących miesiącach.

Średnia suma opadów w Polsce w czasie lata. W tym roku opadów ma być mniej od normy klimatycznej

Amerykańska pogoda na lato 2022 w Polsce i Europie, prognoza opadów i temperatury

Mimo, że mają przeważać dni ciepłe i gorące, to co jakiś czas istnieje zagrożenie silnymi burzami. Nie oczekuje się, że burze będą tak rozległe ani tak częste jak w minionych latach, ale nadal mogą zagrażać życiu i mieniu, gdy się pojawią. Systemy te będą jednak mieć ograniczony zasięg, a to oznacza, że w ogólnym rozrachunku będzie postępować susza. Generalnie prognoza amerykańska na lato jest zgodna z naszą wstępną prognozą, jaką wydaliśmy tydzień wcześniej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vampirka

Kiedy w końcu tutaj będzie takie piękne lato jak na południu, a nie tylko kilka dni +30 ;(

19 maj 2022 - 18:17
Odpowiedz