| |
Zagrożenie!
 Pogoda na lato 2022. Dramatyczne prognozy dla Polski. Będziemy narzekać na opady i temperatury

Pogoda na lato 2022. Dramatyczne prognozy dla Polski. Będziemy narzekać na opady i temperatury

Przed nami lato meteorologiczne, które obejmuje czerwiec, lipiec i sierpień. Jakiej pogody możemy się spodziewać i które miesiące wakacyjne będą najlepsze na urlop w Polsce? Na te pytania odpowiada najnowsza pogoda długoterminowa na lato 2022. Mimo, że ten okres prognostyczny to aż 3 miesiące, to wyłania się obecnie wyraźny trend z prognoz sezonowych opartych o najnowsze wyliczenia modelu europejskiego i amerykańskiego. Wiele wskazuje na to, że lato w Polsce w tym roku, będzie często ciepłe i okresami gorące lub upalne. Opadów i burz, w tym nawałnic ma być mniej niż zwykle. Niestety, będzie się pogłębiać niedobór opadów przez praktycznie całe lato.

Pogoda na lato 2022. Prognoza amerykańska anomalii temperatury za okres czerwiec - lipiec - sierpień

Pogoda długoterminowa na lato 2022 dla Polski, prognoza temperatury

Prognoza amerykańska oparta o model sezonowy CFSv2 zapowiada wszystkie miesiące lata przeważnie z temperaturą powyżej normy, co najwyżej lokalnie temperatura będzie w normie. Żadna z prognoz nie przewiduje ani jednego miesiąca, jako chłodnego. Lato ma przynosić wiele dni pogodnych i ciepłych, okresami gorących i upalnych. Będą więc na ogół przeważać dni z dobrą pogodą dla urlopowiczów, ale rolnicy i sadownicy będą mieć problem, bo sumy opadów na ogół mają być niższe od normy wieloletniej, co najwyżej miejscami w normie. Większe opady przyniosą burze, ale te zazwyczaj są rozproszone, a przez to opady nie będą równomierne. Mogą się zatem zdarzyć lokalne ulewy i nawet podtopienia, jednak takie opady nie poprawią ogólnej sytuacji hydrologicznej.

Pogoda długoterminowa na lato 2022. Prognoza anomalii opadów w Polsce, amerykański model CFSv2

Pogoda na lato 2022, prognoza opadów w Polsce

Model ECMWF uchodzi w Europie za bardziej wiarygodny od prognoz amerykańskich. Zostały wydane najnowsze prognozy na letnie miesiące i z nich wyłania się bardzo wyraźny trend. Wszystkie mają w Polsce przynieść temperatury powyżej normy klimatycznej.

Pogoda na lato. Prognozowana anomalia temperatury w czerwcu 2022

Pogoda na lato, jaki będzie czerwiec 2022 w Polsce

Już pierwszy miesiąc meteorologicznego lata w Polsce, czyli czerwiec ma być ciepły, a chwilami również gorący i przejściowo upalny. Od czasu do czasu przejdą przelotne opady deszczu i burze, miejscami dość silne, ale będą one jedynie przerywnikiem na ogół pogodnej aury. Suma opadów w Polsce według tej prognozy ma być poniżej normy lub miejscami w normie. 

Pogoda długoterminowa na lato. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie w lipcu

Pogoda na lato 2022, prognoza temperatury w lipcu w Polsce

Lipiec ma przynieść pełnię lata w Polsce. Temperatura przez znaczną część miesiąca ma być wyraźnie powyżej normy, a to oznacza, że nie zabraknie dni gorących i okresami upalnych. Klimatyzacje będą często używane, a przez to zdecydowanie wzrośnie zapotrzebowanie na energie elektryczną. Model ECMWF sumy opadów zapowiada aktualnie poniżej normy klimatycznej. Oczywiście przelotne opady deszczu i burze będą się zdarzać, ale nie powinno ich być wyjątkowo dużo. Miejscami burze mogą być silne i powodować szkody, ale będą one często rozproszone, a przez to sumy opadów niejednolite. Z tego powodu przeważnie spadnie mniej deszczu niż powinno.

Pogoda na lato. Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w sierpniu 2022 w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na lato 2022, prognoza temperatura sierpnia w Polsce

Ostatni miesiąc wakacji, czyli sierpień, również ma przeważnie przynieść temperatury powyżej normy. Gorąco powinno być szczególnie w pierwszej połowie miesiąca, gdy będą możliwe prawdodpobnie największe fale upałów tego lata. Prognozy również w tym przypadku zapowiadają przeważnie sumy opadów poniżej normy.

Jakie będzie lato 2022 w Polsce?

Podsumowując, aktualne pierwsze prognozy na lato nie są złe, jeśli mamy na myśli urlop, bo będzie często ciepło, okresami gorąco i upalnie. Przelotnych opadów i burz ma być mniej niż zwykle, ale te które wystąpią mogą miejscami być silne z nawałnicami, gradem, a nawet trąbami powietrznymi. Utrzymująca się przewaga dni pogodnych i gorących z czasem zacznie być jednak męcząca. Sumy opadów będą zmartwieniem dla rolników i sadowników, bo przeważnie spadnie mniej deszczu niż powinno, choć zdarzą się miejscami ulewy, a nawet podtopienia czy powodzie błyskawiczne. Zasięg tych opadów będzie jednak niewielki, ponadto taki rodzaj opadów nie poprawia sytuacji na działkach i polach uprawnych. Okresów zdecydowanie chłodniejszych ma być przeważnie niewiele, a te które się pojawią, będą krótkie. W kolejnych prognozach, będziemy dokładnie weryfikować trend pogodowy na każdy nadchodzący miesiąc, bo niewykluczone są zmiany.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Czesiek

17 lipca same niże znad Skandynawii i Arktyki wieje i poniżej średniej brrr.

17 lipiec 2022 - 12:54
Odpowiedz