| |
Zagrożenie!
Żywioł załamuje ludzi. Gwałtowna powódź rozszerza zasięg na południu. Nieprzejezdne drogi, linie kolejowe i zalane domy

Żywioł załamuje ludzi. Gwałtowna powódź rozszerza zasięg na południu. Nieprzejezdne drogi, linie kolejowe i zalane domy

Utrzymujący się nad południową Europą obszar obniżonego ciśnienia, który w ostatnich dniach sięgnął również Polski nadal jest powodem występowania miejscami burz z ulewami. Gwałtowne powodzie powodują zalewanie i nieprzejezdność dróg oraz linii kolejowych. Pod wodą są setki domów oraz mnóstwo hektarów upraw rolnych. Żywioł załamuje ludzi, którzy tracą dobytek całego życia. Ostatniej doby powódź rozszerzyła zasięg szczególnie w Bułgarii, Rumunii i Serbii. Woda zalała rejon miejscowości Bistrilitsa, Lilyache, Dimovo i Busu.

Gwałtowna powódź załamuje ludzi. Skutki potężnej ulewy w rejonie Arandjelovac, 16 czerwca 2023. Foto: FB Nikola Simic

Gwałtowna powódź w Bułgarii i Rumunii, żywioł zalewa drogi, linie kolejowe i domy, żywioł załamuje ludzi, czerwiec 2023

Napływające raporty z tych krajów są wstrząsające. W czasie burzowych ulew w krótkim czasie potrafi miejscami spaść 80-100 lub więcej litrów wody na m2 ziemi. Bardzo wolno przemieszczające się komórki burzowe z nawalnym deszczem powodują olbrzymie straty. Woda zalewa dosłownie wszystko, od dróg przez linie kolejowe po piwnice, domy i pola uprawne. W niektórych miejscach sytuacja jest dramatyczna i do pomocy skierowano wojsko. Tak jest szczególnie w zachodniej połowie Bułgarii, gdzie ulewy ostatniej doby były największe.

Burze z ulewami zanotowane w południowo wschodniej Europie w ciągu ostatniej doby do godziny 12:20, 17 czerwca 2023

Gwałtowne powodzie w Rumunii i Bułgarii, ogłoszono stan klęski, woda zalewa drogi, domy i linie kolejowe, czerwiec 2023

Szczególnie trudna sytuacja panuje w Bułgarii w rejonie Vratsa, Krivodol i Leonkevoto. Woda z pobliskiej rzeki zalała drogi, które stały się nieprzejezdne dla samochodów. Pobliski zbiornik z małą tamą przepełnił się i zalał teren w pobliżu Krivodol. Z powodu zalanych odcinków dróg, ruch na drodze III-101 Vratsa - Krivodol jest ograniczony. Sprawdza się więc nasza prognoza w której zapowiadaliśmy, że w drodze nad bułgarskie Morze Czarne możecie się w tym miesiącu natknąć na potężne ulewy.

Skutki gwałtownej powodzi w Bułgarii w gminie Vratsa, 16 czerwca 2023

Fala wody powodziowej zalała także stacje kolejową oraz boisko szkolne w mieście Dimovo w powiecie Widin. Służby ratunkowe robią co mogą aby pomóc tamtejszej ludności.

Skutki gwałtownej powodzi w Bułgarii. Zawaleniem grozi most w rejonie Borovtsi, 16 czerwca 2023

Powódź na Bałkanach ostatniej doby rozszerzyła zasięg także w głąb Rumunii. Wyjątkowo trudna sytuacja dotknęła rejon miejscowości Busu, a także okręgu Mehedinti między Gvardinita i Balacita, gdzie doszło do wystąpienia typowej powodzi błyskawicznej. Woda szybko w czasie ulewy zalała drogi i domy, w tym wiele samochodów.

Skutki powodzi błyskawicznej w południowo zachodniej Rumunii, 16 czerwca 2023

Niestety, prognozy na kolejne dni czerwca nie przewidują rychłego ustąpienia ryzyka ulew i powodzi szczególnie na obszarze między Rumunią, Bułgarią i Grecją. Co jakiś czas miejscami nadal mają występować burze z nawalnym deszczem, więc z pewnością jeszcze nie raz będziemy wskazywać regiony najbardziej zalane przez żywioł w tym miesiącu. Musimy również monitorować sytuację w rejonie Polski, gdyż też w naszym kraju będą się pojawiać kolejne burze z ulewami i lokalnie z gradem.

Wstępna prognoza sumy opadów w południowo wschodniej Europie do 26 czerwca 2023

Ulewy i powodzie w Europie, błyskawiczna powódź w Bułgarii i Rumunii, czerwiec 2023 prognoza opadów

Najbliższej doby na 18 czerwca ryzyko miejscami burz w Polsce obejmuje głównie obszar zachodnich, północno zachodnich i południowo zachodnich dzielnic kraju. Bardzo duże prawdopodobieństwo gradobić będzie między południową Francją i północną Hiszpanią.

Prognoza burz dla Europy z 18-19 czerwca 2023 do godziny 08:00

Prognoza burz dla Europy 18-19 czerwca 2023

Kolejnej doby z 18-19 czerwca ryzyko gradobić utrzyma się szczególnie między południową Francją i Hiszpanią. Burze miejscami wystąpią w wielu regionach Europy, w tym w Polsce o czym będziemy informować w prognozach codziennych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!