| |
Zagrożenie!
Zrobiło się biało w kilkanaście minut. Gradobicia zasypują drogi i niszczą uprawy. Kule lodowe osiągają do 5-10 cm

Zrobiło się biało w kilkanaście minut. Gradobicia zasypują drogi i niszczą uprawy. Kule lodowe osiągają do 5-10 cm

Nad Europą przechodzą ponownie silne burze niosącego nie tylko ulewy i wichury, ale również potężne gradobicia. Średnica kul lodowych sięga do 5-10 cm. Z letniej pogody do aury przypominającej środek zimy warunki zmieniły się w kilkanaście minut. Grad zasypuje drogi, niszczy uprawy oraz uszkadza dachy i samochody. Minionej doby superkomórkowe burze wystąpiły szczególnie we Włoszech, Austrii i Szwajcarii. Trudna sytuacja panowała w rejonie Barnbach, Voitsberg, Biella, Valtournenche i Candelo.

Potężne gradobicia w Barnbach w Austrii, 25 sierpnia 2023. Foto: FB Sabrina Flob

Silne gradobicia we Włoszech i Austrii w sierpniu 2023, kule lodowe zasypują drogi i niszczą uprawy

Silne gradobicia najbliższej doby wystąpią także w Polsce, zwłaszcza miejscami na południu kraju. Zgodnie z prognozami w tym tygodniu szczególnie do zachodniej i centralnej Europy powróciły silne burze, które stopniowo przesuwają się w rejon naszego kraju wraz z wypieraniem ciepłego powietrza przez strefy frontowe na wschód kontynentu. Miejscami zjawiska są bardzo gwałtowne i powodują spore zagrożenia dla życia i mienia. Do zjawisk burzowych dołączyły również liczne gradobicia.

Silne burze niosące gradobicia, ulewy i wichury w Europie zanotowane minionej doby do godziny 13:20, 26 sierpnia 2023

Potężne burze gradowe w Austrii i Włoszech w sierpniu 2023, kule lodowe do 5-10 cm

Natężenie opadów gradu jest imponujące, bo miejscami zrobiło się biało w zaledwie kilkanaście minut. Lodowe kule bardzo szybko zasypały drogi oraz zniszczyły lokalne uprawy. Nie obyło się bez rozbitych szyb oraz wgniecionej karoserii samochodów. Grad spowodował spore szkody miejscami między północnymi Włochami, Szwajcarią po Austrię, ale nie tylko. Na tym obszarze zanotowano jednak największe opady gradu minionej doby.

Skutki potężnego gradobicia we Włoszech w rejonie Valtournenche w regionie Dolina Aosty, 25 sierpnia 2023

Największy grad o średnicy do 8-10 cm zanotowano w Austrii w rejonie miejscowości Barnbach oraz w Szwajcarii w rejonie Locarno. Co ciekawe, większość burz gradowych wystąpiła wczesnym wieczorem. Po letnim dniu nagle zrobiło się biało i niemal zimowo, co dodatkowo nadało niezwykłości skutkom superkomórek.

Ogromny grad w Szwajcarii w rejonie Locarno w kantonie Ticino, 25 sierpnia 2023

Burze gradowe najbliższej doby pojawią się również w Polsce, zwłaszcza miejscami w południowych regionach. Aktualnie dostajemy raporty o występującym gradobiciu w rejonie Wisły i Żywca. Burze lokalnie znad Śląska przez Małopolskę przesuwają się na wschód w kierunku Podkarpacia, gdzie miejscami obowiązuje drugi stopień alertu pogodowego. Zalecamy śledzenie bieżących wskazań detektorów burzowych i radarów opadów.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 27 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 27 sierpnia 2023

Gwałtowne burze najbliższej doby wystąpią miejscami w Europie szczególnie od wschodniej i północno wschodniej Hiszpanii przez południowo wschodnią Francję, Kraje Alpejskie, południowe Niemcy i północne Włochy po południową Polskę. Lokalnie silniejsze burze prognozowane są również na południu Bałkanów, zwłaszcza w Grecji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!