| |
Zagrożenie!
Żółty nalot po opadach deszczu w Polsce. Pył pokonał 3000 kilometrów zanim opadł. Wiemy skąd pochodzi

Żółty nalot po opadach deszczu w Polsce. Pył pokonał 3000 kilometrów zanim opadł. Wiemy skąd pochodzi

Do Polski wkroczył zapowiadany cyklon Thalke. Przynosi on miejscami przelotne opady deszczu, a na południu rozwinęły się również lokalne burze z niewykluczonym drobnym gradem. Grzmi obecnie w województwie śląskim, małopolskim, wcześniej lokalnie w opolskim oraz w Bieszczadach na Podkarpaciu. Co ciekawe, za frontem ciepłym napłynęło do południowej Polski powietrze z dość dużą zawartością pyłu saharyjskiego. Charakterystyczny żółty nalot, czy żółte smugi i zacieki po deszczu są bardzo dobrze widoczne na karoseriach samochodów. Zwróćcie na to uwagę, gdy będziecie wsiadać lub wysiadać z samochodów.

Brudny deszcz na południu Polski. Żółty nalot po opadach w Rzeszowie, 24 kwietnia 2022

Żółty nalot po opadach deszczu w Polsce, opadł pył saharyjski. Zdjęcie z Rzeszowa, 24 kwietnia 2022

Dane satelitarne, a także prognozy trajektorii wstecznej powietrza wraz z prognozą rozprzestrzenienia się pyłu saharyjskiego nad Europą jednoznacznie wskazują, że pył, który opadł nad Polską pochodzi głównie z Algierii.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 24 kwietnia 2022

Żółty nalot i zacieki po opadach deszczu w Polsce, pył saharyjski, 24 kwietnia 2022

Zwróćcie uwagę na prognozę ze średniego poziomu oznaczonego kolorem niebieskim. Widać wyraźnie, że pył saharyjski napłynął do Polski na wysokości około 2-4 km nad gruntem. Jego stężenie w niedzielę 24.04 po południu, zwłaszcza w południowej Polsce było na tyle duże, że z łatwością opadł w czasie opadów deszczu. Zabrudzone szyby, karoserie samochód, parapety i dachy to powszechny widok w wielu miejscach. 

Prognozowane stężenie pyłu saharyjskiego wraz z zaznaczonym kierunkiem napływu, 24 kwietnia 2022

Brudny deszcz na południu Polski, 24 kwietnia 2022, skąd pochodzi pył

W poniedziałek 25 kwietnia również jest prognozowana zawartość pyłu saharyjskiego w atmosferze, zwłaszcza nad południową i południowo wschodnią Polską, aczkolwiek jego stężenie ma być nieco mniejsze. Ponownie pył saharyjski opadnie z deszczem, gdyż znowu popada na wschodzie i południowym wschodzie kraju. Na tym obszarze lokalnie będą możliwe również burze, punktowo z drobnym gradem.

Prognozowane stężenie pyłu saharyjskiego w atmosferze, 25 kwietnia 2022

Brudny deszcz w Polsce, prognoza opadów 25 kwietnia 2022

Tymczasem zapowiadane burze związany z cyklonem Thalke pojawiły się nad Polską, zwłaszcza nad Górnym Śląskiem.

Zanotowane burze w Polsce, od godziny 16:30, do godziny 18:30, 24 kwietnia 2022

Cyklon Thalke, zanotowane burze w Polsce, mapa wyładowań

Strefa opadów deszczu w nocy 24/25.04 będzie się przesuwać na północ i północny wschód Polski, a jutro 25.04 popada i zagrzmi przede wszystkim na południowym wschodzie. Zasięg opadów i miejsce ich występowania możecie na bieżąco śledzić na radarze opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!