| |
Zagrożenie!
Znamy prognozy na sierpień 2022. Pogoda zadowoli wypoczywających. Będzie upał w Polsce ale opady rozczarują

Znamy prognozy na sierpień 2022. Pogoda zadowoli wypoczywających. Będzie upał w Polsce ale opady rozczarują

Rozpoczął się ostatni miesiąc meteorologicznego lata w Polsce. Najnowsza pogoda długoterminowa na sierpień 2022 zapowiada korzystne warunki atmosferyczne dla osób, które wybrały ten okres na letni wypoczynek. Wygląda na to, że pojawi się sporo ciepłych, a chwilami również gorących i upalnych dni. Fatalne są jednak prognozy opadów, bo czeka nas sierpień z opadami znacznie poniżej normy klimatycznej.

Pogoda na sierpień 2022. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie

Pogoda na sierpień 2022, będą upalne dni, ale sumy opadów rozczarują

Prognoza sezonowa oparta o amerykański model CFSv2 zapowiada sierpień wyraźnie z opadami poniżej normy klimatycznej. Ma to być więc przeważnie miesiąc dość suchy. Wyjątkiem mogą być lokalnie rejony, gdzie spadnie więcej deszczu w czasie burz, ale obecnie nie można wskazać precyzyjnie regionów narażonych na ulewne opady pochodzenia konwekcyjnego.

Pogoda w sierpniu 2022 w Polsce i Europie. Prognozowana anomalia ciśnienia

Pogoda w sierpniu 2022, prognoza ciśnienia i opadów w Polsce i Europie

Polska przez większą część sierpnia ma pozostawać w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia, a to oznacza, że będą dominować dni ze stabilnymi warunkami atmosferycznymi. Opadów i burz ma być mniej niż zwykle, a te które wystąpią, będą mieć często charakter przelotny z ograniczonym zasięgiem. Susza hydrologiczna będzie nadal postępować, mimo, że burze czasami przyniosą miejscami ulewne opady deszczu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, sierpień 2022

Pogoda na sierpień 2022, prognoza temperatury w Polsce

Sierpień zapowiada się ciepło szczególnie w zachodniej i południowej połowie Polski. Co najmniej na tym obszarze temperatura ma być wyraźnie powyżej normy klimatycznej na poziomie około 0,5-1,5 st. C. Najczęściej umiarkowane temperatury będą występować na północnym wschodzie kraju. To oznacza, że temperatury maksymalne w sierpniu, będą bardzo często osiągać 23-29 st. C. na znacznym obszarze kraju, a okresami będą również upały z temperaturą 30 st. C. lub więcej.

Pogoda w sierpniu 2022 w Europie. Prognozowana anomalia temperatury napływającej na wysokości 1,5 km

Pogoda w sierpniu 2022 w Polsce, prognoza temperatury

Prognozy adwekcji powietrza do Europy potwierdzają, że Polska znajdzie się przez znaczną część sierpnia pod wpływem cieplejszych mas powietrza, aczkolwiek okresami przejściowo zdarzą się również okresy chłodniejsze, ale będą one wyraźnie krótsze od dni bardziej letnich.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie do 7 sierpnia 2022

Pogoda do 7 sierpnia 2022, czy będzie upał w Polsce

Nadchodzące tygodnie sierpnia według prognoz modelu ECMWF zapowiadają się w Polsce z temperaturą powyżej lub chwilami w normie klimatycznej. W pierwszym tygodniu ma być wyraźnie cieplej na zachodzie i południowym zachodzie kraju, co będzie konsekwencją pojawienia się krótkiej fali upałów.

Prognozowana anomalia temperatury za okres 8-14 sierpnia 2022

Pogoda od 8, do 14 sierpnia 2022 w Polsce, prognozowana temperatura

Po pierwszej fali upałów pojawi się okres umiarkowanych temperatur. Na ogół czeka nas okres normy klimatycznej. Ponownie wyraźnie cieplej ma być w okolicach drugiej połowy sierpnia, gdy może się pojawić kolejna fala upałów w Polsce.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 15-21 sierpnia 2022

Pogoda od 15, do 21 sierpnia 2022, prognoza temperatury w Polsce

Aktualnie wstępne prognozy zapowiadają ciepłą ostanią 4 dekadę sierpnia. Niewykluczone, że w tym okresie będziemy mieć dni gorące, a nawet upalne w Polsce.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 22-28 sierpnia 2022

Pogoda długoterminowa od 22 do 28 sierpnia 2022, czy będzie upał w Polsce 

Podsumowując, sierpień 2022 w Polsce ma przynieść na ogół sumy opadów poniżej normy, tylko miejscami w normie lub powyżej w przypadku wystapienia ulewy burzowej. Samych burz i nawałnic ma być mniej niż zwykle, ale te które wystąpią mogą być silne. Temperatury maksymalne będą często osiągać 23-29 st. C., a czasami 30 st. C. i więcej. Okresy chłodniejsze będą krótkotrwałe. Najniższe temperatury najczęściej będą notowane na Podlasiu i Mazurach oraz okresami na Warmii.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!