| |
Zagrożenie!

Sezon turystyczny w pełni – uważajcie na żmije

Wraz z początkiem wakacji rozpoczął się szczyt sezonu urlopowego w Polsce. Jak co roku rodacy tłumnie pojawiają się na szlakach, ale warto pamiętać, że nie jesteśmy sami. W pobliżu nas jest pełno zwierząt leśnych, w tym żmij zygzakowatych. Można je spotkać zwłaszcza na polanach lub blisko lasu, szczególnie w miejscach nasłonecznionych.

Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności, przede wszystkim nośmy wysokie buty, które uchronią nas przed ukąszeniem. Starajmy się nie prowokować żmij, bo wtedy stają się agresywne. Jeśli staną na naszej drodze, to zachowajmy spokój i obejdźmy to miejsce szerokim łukiem.

Żmije spotkane w Bieszczadach

Żmija w Bieszczadach

Żmije w Bieszczadach

Żmija nie jest dużym wężem. Osiąga długość od 65 do 80 cm, przy czym samce są przeważnie mniejsze od samic o około 10 cm. Charakterystyczną cechą żmij, dzięki której można je rozpoznać, to głowa, oraz oczy. Ta pierwsza jest masywna, a z kształtu trójkątna. W przypadku oczu są one zaokrąglone, a pod względem ubarwienia czerwone lub czerwonobrązowe.

W razie ukąszenia zatamujmy krew, usztywnijmy kończynę i wezwijmy pomoc. Numer alarmowy do ratowników górskich to 601 100 300 lub 985.

Fot. Mirosław Piela


Komentarze
Michal Ułamek

W sumie... moja teściowa na grzyby chodzi ;d

04 lipiec 2017 - 18:10
Odpowiedz
Anna Zbyszek Grębosz

Gdzie w Częstochowie?

05 lipiec 2017 - 08:06
Odpowiedz
Michal Ułamek

Bo to jeden las masz na obrzeżach miast ;P

05 lipiec 2017 - 17:45
Odpowiedz