| |
Zagrożenie!
Zmiany w pogodzie dotrą do Polski. Będzie więcej opadów i burz. Temperatura do końca maja nie zachwyci

Zmiany w pogodzie dotrą do Polski. Będzie więcej opadów i burz. Temperatura do końca maja nie zachwyci

Trwa ostatnia dekada maja, która w Polsce przyniesie znaczne zmiany w pogodzie. Po wielu dniach częstej stabilnej pogody wreszcie zaczną się pojawiać niemal codziennie przelotne opady deszczu w wielu regionach kraju. Temperatura maksymalna spadnie, a przez to nieco złagodnieje susza szczególnie odczuwana na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz częściowo na Kujawach i Mazowszu. Obszar wyżowy odsunie się od Polski i nasz kraj dostanie się w obszar pola obniżonego ciśnienia. Oznacza to miejscami częstsze opady i czasami burze. Sprawdźmy, gdzie spadnie deszcz do końca maja.

Chłodna ostatnia dekada maja w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres 23 maja - 2 czerwca 2022

Zmiany pogodowe dotrą do Polski. Ostatnia dekada maja 2022 z częstszymi opadami i burzami, ale chłodniejsza

Pozostałe dni maja będą często rozczarowywać nas pod względem temperatury szczególnie między 27-31 maja. Wówczas temperatura w Polsce będzie wyraźnie poniżej normy klimatycznej. Miejscami będziemy mieć wtedy regiony, gdzie temperatura w dzień nie wzrośnie powyżej 10-15 st. C. Może się zdarzyć, że szczególnie w nieocieplonych domach trzeba będzie dogrzewać pomieszczenia, co w maju nie zdarza się często.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce, do godziny 14:00, 24 maja 2022

Zmiany w pogodzie, więcej opadów i burz w Polsce, mapa opadów 24 maja 2022

Wyż Zeus, który w poniedziałek 23.05 na przeważającym obszarze kraju zapewniał nam stabilną pogodę ustąpi, a jego miejsce we wtorek 24.05 zajmie strefa frontowa związana z niżem Finja znad Morza Północnego. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu szczególnie w zachodniej połowie kraju oraz w centrum, ponadto lokalnie wystąpią burze. Również kolejny dzień przyniesie w Polsce miejscami przelotne opady i burze.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 17:00, 25 maja 2022

Prognoza opadów i burz w Polsce, 25 maja 2022

W środę 25 maja popada przede wszystkim miejscami we wschodniej połowie Polski i na północy. Lokalnie wystąpią również burze. W kolejnych dniach pogoda nie ulegnie istotnej zmianie. Miejscami co jakiś czas będą się nadal zdarzać przelotne opady deszczu. Rozmieszczenie sumy opadów w prognozach jest różne, gdyż wynika to ze specyfiki opadów. Mają przeważać opady konwekcyjne i czasami frontowe, a przez to modele aktualnie różnie to wyliczają. Przykładowo, model amerykański najwięcej opadów do końca maja w kolejnych dniach prognozuje w północnej Polsce. Zalecamy więc śledzenie opadów na radarach pogodowych.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 31 maja 2022. Model GFS

Prognoza opadów w Polsce do końca maja 2022

Z kolei model ECMWF większe i umiarkowane sumy opadów prognozuje w tym czasie nie tylko w północnej Polsce, ale również w pasie wschodnich i południowych dzielnic kraju.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do końca maja 2022. Model ECMWF

Zmiany w pogodzie, więcej burz i opadów w Polsce. Mapa opadów do 31 maja 2022

Nie zmienia to jednak faktu, że w kolejnych dniach wreszcie w wielu regionach Polski popada. Pogoda stanie się bardziej zmienna, a temperatura szczególnie w ostatnich dniach maja rozczaruje. W codziennych prognozach szczegółowych, będziemy wskazywać, gdzie popada i przejdzie burza. Bądźcie czujni i śledźcie nasze prognozy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!