| |
Zagrożenie!
Coraz więcej burz w Arktyce. W ostatnich 10 latach zanotowano gigantyczny wzrost liczby piorunów

Coraz więcej burz w Arktyce. W ostatnich 10 latach zanotowano gigantyczny wzrost liczby piorunów

Arktyka, to region Ziemi, gdzie zmiany klimatyczne związane z ociepleniem postępują najszybciej. Rosnąca temperatura przekłada się na szereg zjawisk atmosferycznych, które zaczynają coraz częściej występować w Arktyce, a są bardziej charakterystyczne dla niższych szerokości geograficznych. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie i Uniwersytetu w Otago odkrył, że częstotliwość występowania burz w Arktyce dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich 10 lat! Błyskawice i pioruny są znacznie mniej powszechne w chłodniejszych częściach naszej planety, ponieważ chłód w mniejszym stopniu sprzyja wilgotności wymaganej do ładowania kryształków lodu w chmurach. Naukowcy odkryli jednak, że w zazwyczaj zimnej Arktyce, liczba burz bardzo wzrosła w ostatniej dekadzie. Badanie objęło obszar północnej Kanady, Syberii, Alaski i Oceanu Arktycznego, generalnie powyżej 65 stopni szerokości geograficznej. Dane pochodzą z lat 2010 - 2020.

Coraz więcej burz wykrywa się w Arktyce

Pogoda i klimat. Coraz więcej burz w Arktyce, najnowsze badania

Wyniki przyprawiają o zawrót głowy, bo średnia liczba uderzeń pioruna w danym roku wzrosła z około 18 tysięcy do ponad 200 tysięcy wyładowań! Ogromny wzrost nie wynika jednak z ulepszeń technologicznych związanych z detekcją wyładowań. Naukowcy dostosowali się do różnic czujników i porównali to, co znaleźli w innych częściach świata w tym samym okresie. Rezultaty pozostały takie same.

Liczba piorunów na km2 ziemi, zanotowana w 2020 roku. Dane: Vaisala

Pogoda. Rośnie liczba burz w Arktyce, zanotowane wyładowania w 2020 roku

Wzrost jest gigantyczny, gdyż porównanie wykazało, że uderzenia piorunów w Arktyce, które kiedyś stanowiły 0,2% wszystkich uderzeń piorunów na całej planecie w 2010 roku, w minionym 2020 roku stanowiły już 0,6%. Naukowcy doszli do wniosku, że rosnące temperatury w Arktyce wydają się sprzyjać tworzeniu konwekcyjnych chmur burzowych. Gdy kryształki lodu w takich chmurach zderzają się, powodują ich naładowanie elektryczne. Wówczas może wystąpić błyskawica.

Zauważono, że odsetek wyładowań atmosferycznych powyżej 65 stopni szerokości geograficznej, rośnie liniowo wraz ze wzrostem anomalii temperatury. Stwierdzono 3 krotny wzrost liczby piorunów, gdy w tym czasie zanotowano wzrost anomalii temperatury w Arktyce z 0,65 do 0,95 st. C.

Średnia roczna liczba piorunów na km2 ziemi. Dane z lat 2016-2020. Dane: Vaisala

Pogoda. Liczba burz na świecie, coraz więcej piorunów w Arktyce, dane i najnowsze badania

Co ciekawe, w 2020 roku w pobliżu Bieguna Północnego na północ od 85 stopnia szerokości geograficznej, zanotowano 192 wyładowania atmosferyczne. W 2019 roku zanotowano piorun zaledwie 52 kilometry od geograficznego bieguna północnego!

DobraPogoda24, Agupubs, Vaisala


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!