| |
Zagrożenie!
Co ze zmianą czasu? Komisja Europejska czeka na opinie obywateli UE

Co ze zmianą czasu? Komisja Europejska czeka na opinie obywateli UE

Temat dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku od lat wywołuje kontrowersje. Nie brakuje zwolenników podtrzymania obecnej sytuacji, jak również zupełnej likwidacji i pozostania przy czasie letnim. Wśród państw opowiadających się za tym drugim rozwiązaniem jest Polska, która 11 października 2017 roku poparła pomysł likwidacji sezonowej zmiany czasu. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcą była grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Polskie prawo w tej kwestii musi być jednak dostosowane do prawa unijnego, dlatego Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w odpowiedzi na rezolucję Parlamentu Europejskiego, który opowiedział się za likwidacją zmiany czasu i wezwał Komisję do znowelizowania przepisów z 2001 roku. Określają one datę wprowadzenia czasu letniego we wszystkich unijnych krajach i datę przejścia na czas zimowy.

Zmiana czasu konsultacje opinie

"Komisja Europejska jest świadoma wielu argumentów za i przeciw. Dyskusja jest skomplikowana, a opinia publiczna podzielona" - tak odpowiadała na apel Europarlamentu komisarz do spraw transportu Violetta Bulc. Komisja kilka lat temu mówiła, że zharmonizowany czas w Unii jest konieczny ze względu na funkcjonowanie jednolitego rynku. Przeciwnicy przestawiania zegarków dwa razy w roku mówią, że odbija się to negatywnie na zdrowiu obywateli, rośnie wtedy liczba wypadków drogowych, a pracownicy są mniej wydajni.

Presja była tak duża, że Komisja postanowiła spytać Europejczyków o zdanie. Od połowy lipca można wejść na stronę internetową Komisji i wyrazić swoją opinię. Urzędnicy w Komisji mówią, że ankieta cieszy się dużym zainteresowaniem. W pierwszych kilkunastu dniach od momentu rozpoczęcia konsultacji serwery w kilku krajach były przeciążone.

Warto skorzystać z możliwości wyrażenia swojego zdania w tej ważnej kwestii mającej wpływ na nasze życie, zwłaszcza, że już tylko 10 dni pozostało na unijne konsultacje i odpowiedź na pytanie czy jesteśmy za likwidacją marcowego i październikowego przestawiania zegarków?

Ankieta dostępna jest tutaj


Komentarze
Zbychu

Tylko czas letni!! Precz ze zmianami!

06 sierpień 2018 - 08:44
Odpowiedz
Ben Wwa

Moim zdaniem, optymalne byłoby ustalenie czasu na dwie godziny do przodu w sezonie zimowym i na jedną - w letnim (w stosunku do sytuacji obecnej); ale to jest chyba mało realne. Natomiast zaniechanie zmiany czasu i pozostanie przez cały rok w czasie letnim, to wg mnie niezbędne minimum. Cofanie wskazówek zegarów o godzinę do tyłu w sezonie zimowym jest dla mnie całkowicie niepotrzebne, wręcz szkodliwe. Rano to nie daje prawie nic, za to boleśnie skraca światło popołudniowe, w porze największej aktywności większości społeczeństwa. Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem, o czym tu dyskutować; sprawę trzeba po prostu załatwić.

06 sierpień 2018 - 09:45
Odpowiedz
daniel

naturalny czas to zimowy rosjanie podobno przeszli na letni ale szybko zmienili bo trudno było funkcjonować

14 sierpień 2018 - 21:21
Odpowiedz