| |
Zagrożenie!
Likwidacja zmiany czasu w UE nadal odwlekana. Rok 2021 również nie jest pewny

Likwidacja zmiany czasu w UE nadal odwlekana. Rok 2021 również nie jest pewny

Dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku od lat nie przynosi korzyści, a wręcz przeciwnie, wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Z tego powodu 14 września 2018 roku komisarz ds. Transportu Violeta Bulc ogłosiła, że UE wstrzyma dwukrotną zmianę zegarów na całym kontynencie w październiku 2019 roku. -„Liczę, że państwa członkowskie i Parlament Europejski dotrzymają kroku "ambitnemu" harmonogramowi Komisji”- dodała wtedy Bulc.

Na początku grudnia 2018 roku okazało się, że do wstrzymania zmiany czasu tak szybko nie dojdzie. Nowy termin, 1 kwietnia 2021 roku zaproponowała Austria. Większość państw zasygnalizowała wtedy, że mógłby być to dobry termin, ale to nie jest jeszcze ostateczna decyzja unijnych rządów.

Zmiana czasu kiedy ostatnia zimowy letni

Dyskusja dotycząca likwidacji zmiany czasu nadal się toczy, bo różnic między unijnymi krajami nie udało się do tej pory wyeliminować. Na rezygnacji z przestawiania zegarów zależy państwom na północy i niektórym z Europy środkowej i wschodniej, ale już większość państw na południu chce utrzymania status quo. To oznacza, że w nocy z soboty na niedzielę 26/27.10 znowu przestawimy zegarki i wiele wskazuje na to, że tak będzie nadal co najmniej przez kilka kolejnych lat!

Mimo, że Europejczycy tłumnie wypowiedzieli się za szybką rezygnacją z dwukrotnego przestawiania zegarków w ciągu roku, Komisja Europejska przygotowała propozycję w tej sprawie, a Parlament Europejski przyjął rezolucje, decydenci unijnych krajów już tacy chętni nie są. Potwierdziły to dotychczasowe spotkania ministerialne i narady ekspertów, z których wynika, że rok 2021 również jest zagrożony.

Z wielu unijnych stolic docierają głosy pełne obaw, że jeśli zlikwidowana zostanie zmiana czasu, kraje członkowskie nie będą w stanie wspólnie ustalić przy jakim czasie pozostać - letnim czy zimowym. To z kolei mogłoby doprowadzić do znacznie bardziej skomplikowanej niż teraz mozaiki różnych stref czasowych w Unii Europejskiej. Perspektywa chaosu i brak decyzji czy taka rezygnacja jest potrzebna powodują, że kraje członkowskie nadal odwlekają w czasie decyzję w tej sprawie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!