| |
Zagrożenie!
Od czego zależą kolory jesiennych liści? Decyduje o tym pogoda

Od czego zależą kolory jesiennych liści? Decyduje o tym pogoda

Zwykle jesień przynosi sporo dni ze stabilną pogodą w czasie panowania wyżu. Wówczas pojawia się okres złotej jesieni, który kojarzy nam się całą paletą barw. Co roku liście zmieniają kolor do przepięknych odcieni żółtego, pomarańczowego, czerwonego, fioletowego i brązowego. Czy zastanawialiście się dlaczego liście zmieniają kolor i opadają? W najbliższych dniach w czasie spaceru, będzie ponownie okazja do podziwiania niezwykłych jesiennych kolorów, bo w ostatnim tygodniu października pojawi się wyż wpływający na pogodę w Polsce.

Jesienne kolory liści. Od czego zależy kolor i barwa

Czynnikami wpływającymi na żywotność liści są warunki atmosferyczne:

- temperatura

- promieniowanie słoneczne

- opady atmosferyczne

- wilgotność gleby

- wiatr

Kolory liści w czasie jesieni w Polsce. Zdjęcia z 2021 roku

Z badań wynika, że po mokrym sezonie wegetacyjnym, gdy nastanie sucha jesień wypełniona słonecznymi dniami i chłodnymi nocami, to przeważają najjaśniejsze odcienie kolorów.

Złota jesień w Polsce. Foto: Vitoos

Złota jesień w Polsce, od czego zależy kolor liści

Wpływ pogody na żywotność liści

Susza w okresie późnego lata i wczesnej jesieni wywołuje wcześniejsze zatrzymanie wegetacji. Liście opadają wtedy z drzew bez wczesnego osiągnięcia ich pełnego potencjału kolorów. Niskie temperatury w tym przymrozki również powodują słabsze odcienie kolorów jesieni oraz szybsze opadnięcie liści z drzew. Na obszarze wyżowym ze słonecznymi dniami, okres jesiennych barw jest wydłużony. Z kolei zimne lub ciepłe fronty atmosferyczne z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu powodują przyspieszenie opadania liści z drzew.

Od czego zależą kolory jesieni?

W liściach znajdują się cztery podstawowe pigmenty, które odpowiadają za barwę:

- chlorofil (zielony)

- ksantofile (żółty)

- karotenoidy (pomarańczowe)

- antocyjany (czerwienie i fiolety)

W cieplejszych okresach wegetacji dominuje chlorofil. Zielony pigment maskuje wówczas pozostałe. Gdy dni stają się krótsze, a noce dłuższe i chłodniejsze, drzewa rozpoczynają proces przygotowania do następnego sezonu wegetacyjnego. Z powodu coraz mniejszej ilości światła potrzebnego do fotosyntezy, chlorofil ulega zniszczeniu. Jego miejsce zajmują pozostałe pigmenty, które wywołują olśniewającą paletę barw, od pomarańczowej przez żółtą, czerwoną po fioletową. Złota jesień w Polsce jest wyjątkowo piękna w Bieszczadach. W tym regionie naszego kraju zobaczycie mnóstwo intensywnych barw. Polecamy, na pewno nie będziecie zawiedzeni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad Andrzej

Zależy to od temperatury zewnętrzej i nasłonecznienia? :)

02 październik 2017 - 07:45
Odpowiedz