| Szukaj |
Zagrożenie!

Od czego zależą barwy jesieni

Okres złotej jesieni kojarzy nam się m.in. z paletą barw. Co roku liście zmieniają kolor do przepięknych odcieni żółtego, pomarańczowego, czerwonego, fioletowego i brązowego. Czy zastanawialiście się dlaczego liście zmieniają kolor i opadają?

Podstawowymi czynnikami wpływającymi na żywotność liści są warunki atmosferyczne, takie jak:

- temperatura

- promieniowanie słoneczne

- opady atmosferyczne

- wilgotność gleby

- wiatr

Z badań wynika, że po mokrym sezonie wegetacyjnym, gdy nastanie sucha jesień wypełniona słonecznymi dniami i chłodnymi nocami, to przeważają najjaśniejsze odcienie kolorów.

Złota jesień z 2015 roku. Foto: Vitoos

Złota jesień

Wpływ pogody na żywotność liści

Susza w okresie późnego lata i wczesnej jesieni wywołuje wcześniejsze zatrzymanie wegetacji. Liście opadają wtedy z drzew bez wczesnego osiągnięcia ich pełnego potencjału kolorów. Niskie temperatury w tym przymrozki również powodują słabsze odcienie kolorów jesieni oraz opadnięcie liści z drzew. Na obszarze wyżowym ze słonecznymi dniami, okres jesiennych barw jest wydłużony. Z kolei zimne lub ciepłe fronty atmosferyczne z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu powodują szybsze opadanie liści z drzew.

Od czego zależą barwy jesieni?

W liściach znajdują się cztery podstawowe pigmenty, które odpowiadają za barwę:

- chlorofil (zielony)

- ksantofile (żółty)

- karotenoidy (pomarańczowe)

- antocyjany (czerwienie i fiolety)

W cieplejszych okresach wegetacji dominuje chlorofil. Zielony pigment maskuje wówczas pozostałe. Gdy dni stają się krótsze, a noce dłuższe i chłodniejsze, drzewa rozpoczynają proces przygotowania do następnego sezonu wegetacyjnego. Z powodu coraz mniejszej ilości światła potrzebnego do fotosyntezy, chlorofil ulega zniszczeniu. Jego miejsce zajmują pozostałe pigmenty, które wywołują olśniewającą paletę barw, od pomarańczowej przez żółtą, czerwoną po fioletową.

Komentarze
Konrad Andrzej

Zależy to od temperatury zewnętrzej i nasłonecznienia? :)

02 październik 2017 - 07:45
Odpowiedz
Wyślij komentarz