| |
Zagrożenie!

Virga nad Podkarpaciem – deszcz, który nie dotarł do powierzchni Ziemi

Do naszej redakcji dotarły kolejne zdjęcia z ciekawym zjawiskiem atmosferycznym, które udało się złapać w tym sezonie wakacyjnym. Zachęcamy, aby spoglądać w niebo i mieć pod ręką aparat fotograficzny, bo nigdy nie wiadomo czym natura nas zaskoczy albo raczej - uraczy ;)

Ostatni przykład pochodzi z wczoraj 12.07. Nad miejscowością Dachnów na Podkarpaciu o godz. 20:30, Michał Bielko zauważył chmury piętra średniego Altocumulus. Na załączonych zdjęciach, chmury w dolnej części posiadają charakterystyczne postrzępione kłaczki w formie włóknistych smug, które umożliwiają nam identyfikacje zjawiska pod nazwą Virga.

Virga

W większości przypadków smugi składają się z kropelek wody, a tylko przy niskich temperaturach mogą się tworzyć w nich kryształki lodu. Virga występuje najczęściej na wysokości, od 1770 do 4900 m n.p.m. Jej charakterystyczną cechą są opady deszczu lub śniegu (rzadko) niedocierające do powierzchni Ziemi. Jest to efekt wyparowania opadów w dolnej części atmosfery, z powodu niskiej wilgotności.

Virga Podkarpacie, lipiec 2017

Wyjątkowo intensywne zjawisko miało miejsce również 10 lipca 2016 roku w rejonie Lądka-Zdroju. Wówczas otrzymaliśmy kilka pięknych zdjęć.

Virga nad Dolnym Śląskiem

Zjawisku, głównie w sezonie letnim mogą towarzyszyć silniejsze porywy wiatru, bowiem wpływa ono na zmianę temperatury, co może wywołać zstępujące prądy suchego powietrza, tzw. dry microburst (szczególnie niebezpieczny dla lotnictwa).

Virga, 10 lipca 2016

Virga najczęściej jest związana z chmurami Cirrocumulus, Altocumulus, Altostratus, Nimbostratus, Stratocumulus, Cumulus i Cumulonimbus. Najbardziej efektownie wygląda w czasie zachodu lub wschodu Słońca, gdy jest podświetlona pod ostrym kątem przez promienie słoneczne.

Virga, lipiec 2016


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!