Obszary „błysków” na zdjęciach satelitarnych. Czym jest to zjawisko?
Zdjęcie satelitarne to jedno z podstawowych źródeł informacji we współczesnej meteorologii. Dzięki ciągłym pomiarom teledetekcyjnym, możemy na bieżąco śledzić zmiany zachodzące w atmosferze, a także dostrzegać nietypowe zjawiska.
Jedno z nich wywołuje spekulacje wśród osób upatrujących w niemal wszystkim spisek. Przeglądając zdjęcia satelitarne być może zetknęliście się z obszarami znacznie jaśniejszymi od sąsiednich regionów. Na zdjęciu wygląda to tak, jakby dany obszar w sposób symetryczny był sztucznie podświetlony. Czym jest to zjawisko?
Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. „Obszary błysków” powstają w wyniku zjawiska optycznego nazywanego sunglint. Jest to sytuacja, gdy światło słoneczne odbija się od powierzchni wody w tym samym czasie, gdy czujnik satelity wysyła wiązkę i wykonuje pod odpowiednim kątem zdjęcie. W ten sposób powstaje lustrzane odbicie, które widzimy na zdjęciach satelitarnych.
Obszary błysków na zbiorczym zdjęciu satelitarnym Ziemi, 14 września 2018 roku
W przypadku gdyby zbiorniki wody były idealnie gładkie, sekwencja niemal doskonałych odbić promieni słonecznych pojawiłaby się w linii wzdłuż śladu orbity satelity. W rzeczywistości powierzchnie wodne są nieregularne i często poruszają się z powodu fal i prądów, dlatego światło słoneczne rozprasza się w wielu kierunkach i pozostawia smugi światła na danych satelitarnych.
Zjawisko sunglint, 14 września 2018 roku
Mimo, że zjawisko sunglint nie jest pożądane na zdjęciach satelitarnych, to ujawnia szczegóły dotyczące powierzchni wody i cyrkulacji atmosferycznej, zwykle niewidocznych. Dzięki niemu możemy np. łatwiej dostrzec zjawisko atmosferycznych fal grawitacyjnych, a także plam oleju gdyż warstwa oleju wygładza powierzchnie wody.
Zjawisko sunglint z widocznym tajfunem Mangkhut tuż przed uderzeniem w północną część Filipin. 14 września 2018 roku
Z drugiej strony zjawisko przeszkadza w pracy szczególnie oceanografom, którzy mają problem w przypadku badania fitoplanktonu i koloru oceanu.
Foto: NASA
Super! Bardzo dziękuje za wyjaśnienie