| |
Zagrożenie!
Obszary „błysków” na zdjęciach satelitarnych. Czym jest to zjawisko?

Obszary „błysków” na zdjęciach satelitarnych. Czym jest to zjawisko?

Zdjęcie satelitarne to jedno z podstawowych źródeł informacji we współczesnej meteorologii. Dzięki ciągłym pomiarom teledetekcyjnym, możemy na bieżąco śledzić zmiany zachodzące w atmosferze, a także dostrzegać nietypowe zjawiska.

Jedno z nich wywołuje spekulacje wśród osób upatrujących w niemal wszystkim spisek. Przeglądając zdjęcia satelitarne być może zetknęliście się z obszarami znacznie jaśniejszymi od sąsiednich regionów. Na zdjęciu wygląda to tak, jakby dany obszar w sposób symetryczny był sztucznie podświetlony. Czym jest to zjawisko?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. „Obszary błysków” powstają w wyniku zjawiska optycznego nazywanego sunglint. Jest to sytuacja, gdy światło słoneczne odbija się od powierzchni wody w tym samym czasie, gdy czujnik satelity wysyła wiązkę i wykonuje pod odpowiednim kątem zdjęcie. W ten sposób powstaje lustrzane odbicie, które widzimy na zdjęciach satelitarnych.

Obszary błysków na zbiorczym zdjęciu satelitarnym Ziemi, 14 września 2018 roku

Jasne plamy światła zdjęcie satelitarne

W przypadku gdyby zbiorniki wody były idealnie gładkie, sekwencja niemal doskonałych odbić promieni słonecznych pojawiłaby się w linii wzdłuż śladu orbity satelity. W rzeczywistości powierzchnie wodne są nieregularne i często poruszają się z powodu fal i prądów, dlatego światło słoneczne rozprasza się w wielu kierunkach i pozostawia smugi światła na danych satelitarnych.

Zjawisko sunglint, 14 września 2018 roku

Zjawisko optyczne zdjęcia satelitarne

Mimo, że zjawisko sunglint nie jest pożądane na zdjęciach satelitarnych, to ujawnia szczegóły dotyczące powierzchni wody i cyrkulacji atmosferycznej, zwykle niewidocznych. Dzięki niemu możemy np. łatwiej dostrzec zjawisko atmosferycznych fal grawitacyjnych, a także plam oleju gdyż warstwa oleju wygładza powierzchnie wody.

Zjawisko sunglint z widocznym tajfunem Mangkhut tuż przed uderzeniem w północną część Filipin. 14 września 2018 roku

Zjawisko sunglint

Z drugiej strony zjawisko przeszkadza w pracy szczególnie oceanografom, którzy mają problem w przypadku badania fitoplanktonu i koloru oceanu.

Foto: NASA


Komentarze
Roman

Super! Bardzo dziękuje za wyjaśnienie

16 wrzesień 2018 - 08:07
Odpowiedz