Nad Podkarpaciem pojawił się Funnel cloud. Czym różni się od trąby powietrznej?
Media społecznościowe obiegły zdjęcia zjawiska, które jest charakterystyczne i dość często występuje w porze letniej w polskim klimacie. Padło podejrzenie i pytanie czy jest to trąba powietrzna?
Zdjęcie: Maciek Wasiuta
Wczoraj 15.07 w godzinach popołudniowych nad Podkarpaciem rozwinął się lej kondensacyjny, tzw. Funnel cloud (FC). Był on widoczny w wielu miejscach regionu i wywołał sensację, bowiem istniało podejrzenie zejścia trąby powietrznej.
Zdjęcie: Daniel Półtorak
Warunki atmosferyczne nie sprzyjały jednak rozwinięciu się prawdziwego tornada. W rzeczywistości mieliśmy do czynienia z kondensacją pary wodnej, która pod podstawą chmury wytworzyła początek leja, związanego z obracającym się w kolumnie powietrzem.
Zdjęcie: Ula Ryzner
Zjawisko na ogół jest związane z chmurą cumulonimbus lub cumulus, ale nie osiąga powierzchni ziemi, a tym samym nie stanowi zagrożenia. Mimo, że wygląda groźnie, to jeszcze wiele mu brakuje do wirującej chmury pyłu i odłamków, gdy mówimy o prawdziwej trąbie powietrznej. W większości przypadków stanowi jednak jej początek i jeśli warunki kinematyczne są sprzyjające, zwłaszcza w przypadku występowania burz superkomórkowych, to może dojść do pełnego rozwinięcia się i zejścia tornada.
P.S. Na wczoraj 15.07 zapowiadaliśmy prawdopodobieństwo burz na południowym-wschodzie kraju.