| |
Zagrożenie!
Zimne powietrze napłynie do Polski. Mamy najnowsze mapy temperatur. Czy będą pierwsze przymrozki?

Zimne powietrze napłynie do Polski. Mamy najnowsze mapy temperatur. Czy będą pierwsze przymrozki?

Przełom sierpnia i września 2022 w Polsce przyniesie pierwsze poważniejsze ochłodzenie, ale na szczęście nie będzie ono długotrwałe. Temperatury wieczorem i w nocy zaczną szybko spadać, a najniższe będą nad ranem. W wielu regionach zanotujemy tylko kilka stopni na standardowej wysokości 2m. Czy będą pierwsze przymrozki? Niewykluczone, że uda nam się ich uniknąć na wysokości naszych głów, ale lokalnie przy gruncie to już nie jest takie pewne. Sprawdzamy najnowsze mapy temperatur z prognozami.

Chłodny początek meteorologicznej jesieni w Polsce. Prognozowany zasięg napływającego chłodnego powietrza do Europy i jego anomalia temperatury na wysokości 1,5 km

Zimne powietrze spłynie do Polski, czy będą pierwsze przymrozki na początku września 2022

Krótkotrwałe, ale zdecydowane ochłodzenie w Polsce będzie możliwe dzięki odpowiedniej przebudowie pola barycznego nad Europą. Pomiędzy antycyklonem znad Morza Norweskiego i polem niżowym znad Rosji powstanie korytarz ułożony południkowo przez który z północy spłynie chłodne powietrze. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym osiadaniu zimnego powietrza, zwłaszcza w dolinach będą lokalne inwersje temperatury.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 1 września 2022

Ochłodzenie w Polsce, czy będą przymrozki, mapa temperatury 1 września 2022

Ważnym czynnikiem decydującym o ostatecznej temperaturze minimalnej będzie nie tylko lokalna inwersja i zasięg adwekcji zimnego powietrza, ale również wielkość zachmurzenia. Generalnie, w regionach z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami prawdopodobieństwo większych spadków temperatury będzie znaczące. Już w czwartek 1 września nad ranem temperatura na północnym wschodzie, zwłaszcza na Podlasiu może spaść do około 3-6 st. C.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 2 września 2022

Czy będą pierwsze przymrozki w Polsce, mapa temperatury 2 września 2022

Kolejna noc z 1/2 września przyniesie spadek temperatury do około 2-8 st. C. na przeważającym obszarze Polski. Jest to prognozowany zakres temperatur mierzonych w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m. W sprzyjających warunkach nie można wykluczyć pierwszego niewielkiego przymrozku nad gruntem, ale tylko o lokalnym zasięgu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 2 września 2022 nad ranem

Pierwsze przymrozki w prognozach, temperatura w Polsce i Europie 2 września 2022

Chłodna, żeby nie powiedzieć zimna noc zapowiada się również z 2/3 września. Temperatura na znacznym obszarze kraju spadnie co najmniej do 2-8 st. C. W takich warunkach również nie można wykluczyć pierwszego przymrozku, zwłaszcza przy gruncie, ale tylko lokalnie.

Prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 2/3 września 2022. Model GEM

Czy będą pierwsze przymrozki w Polsce, gdzie wystąpią, prognoza temperatury 3 września 2022

Trudno z wyprzedzeniem przewidzieć wielkość zachmurzenia podinwersyjnego, dlatego nadal są rozbieżności w prognozach temperatur w Polsce o czym możemy się przekonać przy porównaniu wyliczeń numerycznych dla tego samego dnia.

Aktualnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 3 września 2022 nad ranem. Model GFS

Gdzie będą pierwsze przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 3 września 2022

Przed nami więc zapowiadane istotne ochłodzenie na początku września. Temperatury miejscami spadną do około 2-8 st. C. szczególnie na wschodzie, północnym wschodzie, w centrum, na północy i południowym wschodzie Polski. Niewykluczone, że wystąpi przymrozek, zwłaszcza przy gruncie, ale pierwsze takie zjawisko będzie możliwe tylko lokalnie w tzw. zastoiskach chłodu. Przed nastaniem nocy sprawdzajmy prognozę zachmurzenia, gdyż to będzie ważny czynnik decydujący o ostatecznej temperaturze minimalnej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!