| |
Zagrożenie!
Zima znowu uderzy. Śnieg i mróz obejmie Polskę. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni

Zima znowu uderzy. Śnieg i mróz obejmie Polskę. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni

Marzymy już o stałym trendzie ocieplenia związanego z postępującą wiosną termiczną i fenologiczną, ale niestety zima jeszcze o sobie przypomni. W trakcie pierwszej dekady kwietnia pojawi się co najmniej kilkudniowe ochłodzenie z adwekcją powietrza arktycznego. Chwyci mróz i ponownie miejscami spadnie śnieg i krupa śnieżna, a lokalnie niewykluczona jest burza śnieżna. Temperatura w niektórych regionach może spaść nawet poniżej -10 st. C. przy uwzględnieniu szczególnie pomiarów przy gruncie. Spadek temperatury odczujemy szczególnie w okresie przed Wielkanocą.

Arktyczne powietrze napłynie do Polski. Prognozowana anomalia temperatury, 3 kwietnia 2023

Zima powróci do Polski, spadnie śnieg i będzie mróz do -10 st. C. na początku kwietnia 2023, zimno przed Wielkanocą

Silny mróz nadal trzyma na północy Europy szczególnie w Skandynawii. Temperatura minionej nocy, zwłaszcza w Szwecji, Norwegii i Rosji spadła poniżej -27/-24 st. C. Zimne powietrze na początku kwietnia do Polski spłynie z Arktyki właśnie przez tę część Europy. Po drodze nieco się ogrzeje, ale ochłodzenie ponownie będzie bardzo odczuwalne, ponadto sięgnie daleko na południe Europy i przez basen Morza Śródziemnego dotrze również do północnej Afryki, gdzie także temperatury będą niższe od normy klimatycznej.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 3 kwietnia 2023

Mróz i śnieg sięgnie Polski na początku kwietnia 2023, prognoza temperatury. Zima nie chce się poddać

Aktualnie w Polsce notujemy zapowiadane krótkie ocieplenie i ponownie na termometrach w wielu regionach notujemy kilkanaście st. C. W miniony czwartek 30.03 w Słubicach było 17,5 st. C. W sobotę 01.04 temperatury maksymalne na poziomie 10-16 st. C. ograniczą się już tylko do dzielnic wschodnich i generalnie południowej połowy kraju, bo już od północnego zachodu zacznie wkraczać ochłodzenie z powietrzem arktycznym.

Aktualnie prognozowany mróz w Polsce, 4 kwietnia 2023

Zima nie chce się poddać, wróci śnieg i mróz na początku kwietnia 2023 do Polski

W całej Polsce ochłodzenie poczujemy 2 kwietnia, gdy temperatury w ciągu dnia będą się utrzymywać na poziomie kilku st. C., a nocą z 2/3 kwietnia wróci powszechny mróz do niemal całego kraju. Wartości minimalne temperatur będą uzależnione od zasięgu głównego rdzenia napływającego powietrza arktycznego, jak również wielkości zachmurzenia. W sprzyjających warunkach temperatura miejscami może spaść w trakcie Wielkiego Tygodnia poniżej -10 st. C. 

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 4 kwietnia 2023

Zimny początek kwietnia 2023 w Polsce, wróci mróz i śnieg

Zauważmy, że ochłodzenie nadciągającego do Polski z Arktyki przez Skandynawię wtargnie mocno w głąb Europy. Sięgnie od Krajów Nadbałtyckich przez Ukrainę, Bałkany po Włochy i Hiszpanię, gdzie ostatnio znowu notowany jest upał z temperaturą do 31-33 st. C. To zimne powietrze dotrze także do północnej Afryki, w tym do Egiptu, Tunezji, Algierii i Maroka.

Opady śniegu wrócą do Polski. Wstępnie prognozowane przelotne opady, 3 kwietnia 2023

Zima jeszcze wróci, będzie mróz i śnieżyca, prognoza opadów w Polsce 3 kwietnia 2023

Adwekcji powietrza arktycznego będą także towarzyszyć strefy wilgoci, w tym z frontami atmosferycznymi. Miejscami ponownie pojawią się przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej. Miejscami mogą wystąpić śnieżyce konwekcyjne i lokalne burze śnieżne.

Wstępnie prognozowane śnieżyce w Polsce, 4 kwietnia 2023

Burze śnieżne, mróz i śnieżyce w prognozach, mapa opadów 4 kwietnia 2023

Ochłodzenie potrwa co najmniej kilka dni i będzie szczególnie odczuwalne między około 2-8 kwietnia (+/- 1 dzień). Później prawdopodobnie coraz częściej na przeważającym obszarze kraju zaczną wracać dwucyfrowe wartości temperatur w ciągu dnia. Wcześniej w wielu regionach dość często noce będą przynosić ujemne temperatury, szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!