| |
Zagrożenie!
Zima ze śniegiem wróciła do Polski. W tych regionach jest biało. Będą kolejne śnieżyce i burze

Zima ze śniegiem wróciła do Polski. W tych regionach jest biało. Będą kolejne śnieżyce i burze

Coraz więcej regionów w Polsce jest pokrytych śniegiem i odczuwamy powiew zimy, jaki miał się pojawić w trakcie pierwszej dekady marca 2023. Minionej doby krajobrazy nie tylko się zabieliły, ale nawet powstała miejscami niewielka pokrywa śnieżna. Wystąpiły również lokalne burze śnieżne. W prognozach widnieją kolejne śnieżyce, a także problemy na drogach, jakie mogą się miejscami pojawić w trakcie opadów i zalegania frontu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce najbliższej doby do godziny 08:00, 7 marca 2023

Zima ze śniegiem wróciła do Polski, będą kolejne śnieżyce i burze, prognoza opadów do 7 marca 2023

Poprzedniej doby w wielu regionach kraju pojawiły się rozproszone przelotne opady śniegu. Wraz ze spadkiem temperatury krajobrazy miejscami zdołały się zabielić, a gdzieniegdzie powstała pokrywa śnieżna, która jest widoczna w pomiarach na stacjach synoptycznych IMGW. Wystąpiły również lokalne burze śnieżne, zanotowano tym razem 16 wyładowań. Miejscami pokrywa śnieżna mogła być chwilowo większa, bo pamiętajmy, że pomiar jest dokonywany raz na dobę o poranku. Może się więc zdarzyć, że spadnie śnieg i nawet powstanie pokrywa śnieżna, ale nie zdoła się utrzymać do pory wykonywania pomiarów.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce na stacjach IMGW o godzinie 07:00, 6 marca 2023

Zima ze śniegiem w Polsce, gdzie jest najwięcej śniegu, mapa pokrywy śnieżnej 6 marca 2023

Jak widać na powyższej mapie, zimowe akcenty pojawiły się na przeważającym obszarze kraju. W wielu regionach pokrywa śnieżna sięga 1-5 cm. Najwięcej śniegu jest w rejonach podgórskich i górskich. W Zakopanem leży 20 cm, na Śnieżce 90 cm, a na Kasprowym Wierchu 164 cm. Śnieg, który spadnie na nizinach ma tendencję do topnienia w ciągu dnia z uwagi na dodatnią temperaturę. Przykładem może być Kołobrzeg, gdzie wczoraj zalegało 7 cm, a aktualnie tylko 1 cm.

Prognozowane opady śniegu w Polsce o godzinie 19:00, 6 marca 2023

Śnieżyce i burze w prognozach, gdzie popada śnieg, prognoza opadów 6-7 marca 2023

W najbliższych dniach w Polsce nadal miejscami będą możliwe opady śniegu, a także przejściowo w łagodniejszym sektorze powietrza deszczu, krupy śnieżnej lub deszczu ze śniegiem. Kolejne większe śnieżyce czekają nas między 8-9 marca. W tym okresie nad Polską ma się pojawić pofalowany front atmosferyczny oddzielający chłodniejszą masę powietrza na północy od cieplejszej na południu. Jego dokładne położenie w prognozach jest jeszcze niestabilne, ale wygląda na to, że miejscami w sprzyjających warunkach może spaść nawet 5-20 cm mokrego śniegu.

Wstępnie prognozowane położenie frontu ze śnieżycą i deszczem w Polsce o godzinie 19:00, 8 marca 2023

Śnieżyce w prognozach, spadnie 5-20 cm śniegu, mapa opadów 8 marca 2023

W modelach numerycznych nadal położenie tej strefy opadów jest różnie położone w zależności od danej aktualizacji i wyliczeń, ale generalnie należy przyjąć, że śnieżyca powinna wystąpić gdzieś w pasie południowej połowy kraju, prawdopodobnie między Lubelszczyzną i Dolnym Śląskiem, ale zaznaczamy, że tak wyglądają obecne wyliczenia oparte o model ECMWF. Ostatecznie zasięg tych opadów śniegu może się względem obecnych prognoz jeszcze zmienić nieznacznie na północ lub południe.

Aktualnie prognozowane położenie śnieżycy w Polsce o godzinie 10:00, 9 marca 2023

Będzie atak zimy, śnieżyce w prognozach, gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza opadów 9 marca 2023

Model ECMWF ma zazwyczaj tendencję do zawyżania w prognozach przyrostu pokrywy śnieżnej, ale uwzględniając średnią ze wszystkich prognoz należy przyjąć, że miejscami powinno spaść do około 5-20 cm mokrego śniegu z tendencją do osiadania i topnienia po opadach.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, jaka może powstać do 10 marca 2023

Gdzie spadnie śnieg w Polsce, prognoza pokrywy śnieżnej do 10 marca 2023

Przed nami więc kolejne akcenty zimowe. Zasięg opadów śniegu będzie uzależniony od dokładnego położenia frontu i będziemy to weryfikować w najnowszych wyliczeniach numerycznych. O trendzie pogodowym na kolejne dni marca dowiecie się więcej w naszej ostatniej prognozie długoterminowej sięgającej już drugiej połowy miesiąca.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!