| |
Zagrożenie!
Zima zaskoczy miliony ludzi. W tych regionach Wigilia będzie najzimniejsza od lat. Mróz sięga tu rzadko

Zima zaskoczy miliony ludzi. W tych regionach Wigilia będzie najzimniejsza od lat. Mróz sięga tu rzadko

Przed nami święta Bożego Narodzenia, które w Polsce w tym roku niestety upłyną pod znakiem dodatnich temperatur i odwilży. Piękna i mroźna zima, jaka pojawiła się wcześniej będzie ustępować i niemal wszędzie wrócą szare krajobrazy. Z kolei po drugiej stronie oceanu w USA dojdzie do wyjątkowej sytuacji, bo tuż przed świętami arktyczny jęzor powietrza przez Kanadę wedrze się głąb tego ogromnego kraju. Zimne powietrze dotrze aż po Teksas i Florydę, czyli do zazwyczaj jednanych z najcieplejszych stanów. Mróz może sięgnąć również północnych obszarów Meksyku i Zatoki Meksykańskiej. Taka sytuacja nie zdarza się często i warto ją odnotować.

Zimna Wigilia w USA. Prognozowana anomalia temperatury, 24 grudnia 2022

Zima wedrze się na południe, to będzie mroźna Wigilia w USA, mróz sięgnie Florydy i Teksasu, prognoza temperatury 24 grudnia 2022

Przyczyną nagłego wtargnięcia zimnego powietrza w głąb USA, będzie nurkujący niż, jaki ze śnieżycą i wichurami zejdzie z północno zachodniego pogranicza USA i Kanady w głąb Ameryki Północnej na wschód i początkowo na południowy wschód, a następnie skręci na północny wschód w rejon tym razem pogranicza północno wschodniego między USA i Kanadą.

Prognozowane położenie niżu z zasięgiem śnieżycy między USA i Kanadą, 23 grudnia 2022

Śnieżyca, wichury i mróz w USA, zimne święta Bożego Narodzenia 2022, prognoza opadów 23 grudnia 2022

Zauważmy duże zagęszczenie izobar, które świadczą o możliwym bardzo silnym wietrze w rejonie niżu. Ośrodek ten kręcą się odwrotnie do wskazówek zegara ściągnie z północny w głąb południowych i południowo wschodnich stanów chłodne powietrze arktyczne. Powietrze to osiądzie w dolnej troposferze, zwłaszcza, że za niżem pojawi się wyż.

Prognozowany zasięg zimnego powietrza i jego anomalia temperatury nad USA, 23 grudnia 2022

Zima przeniesie się na południe, będzie zimna Wigilia 2022 w USA, mróz sięgnie Florydy i Teksasu

Ujemne temperatury sięgną więc zazwyczaj bardzo ciepłych stanów, czyli Teksasu i Florydy. Mało tego, powietrze arktyczne przejściowo może napłynąć nad północne wybrzeże Zatoki Meksykańskiej i samego północnego Meksyku.

Prognozowany zasięg mrozu między Kanadą, USA i północnym Meksykiem, 24 grudnia 2022

Mróz dotrze na południe USA, to będą zimne święta Bożego Narodzenia 2022, prognoza temperatury

Wspomniany niż nie tylko zaciągnie mroźne powietrze w głąb południowych stanów USA, ale również spowoduje wichury i śnieżyce, zwłaszcza w części środkowej, częściowo wschodniej i północno wschodniej kraju.

Prognozowana pokrywa śnieżna między USA i Kanadą, do 25 grudnia 2022

Mroźne i śnieżne święta Bożego Narodzenia w USA, mróz sięgnie Florydy, prognozowana pokrywa śnieżna 25 grudnia 2022

Jak widać na powyższej mapie, święta Bożego Narodzenia będą śnieżne i mroźne w Kanadzie, a także na znacznym obszarze USA. Pokrywa śnieżna nie zdoła powstać na ogół w południowych i południowo wschodnich stanach, ale mróz dotrze aż po wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, w tym do ciepłej Florydy i Teksasu.

Prognozowana anomalia temperatury w Ameryce Północnej, 24 grudnia 2022

Atak zimy w USA na święta Bożego Narodzenia 2022, w Europie i Polsce odwilż

Na powyższej mapie dokładnie widać, że tegoroczna Wigilia będzie znacznie chłodniejsza niż wynika to z normy klimatycznej, szczególnie na obszarze od Alaski przez północno wschodnią i środkową Kanadę po przeważający obszar USA. W kolejnych dniach obszar ujemnej anomalii będzie się zwężał na wschód, tymczasem w Polsce odwilży na święta już nic nie zatrzyma. W kolejnych dniach podamy najnowszą prognozę pogody na Boże Narodzenie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!