| |
Zagrożenie!
Zima zagościła w Polsce. Dotarł silny mróz. Wiemy, gdzie pokrywa śnieżna jest największa

Zima zagościła w Polsce. Dotarł silny mróz. Wiemy, gdzie pokrywa śnieżna jest największa

Zgodnie z naszą pogodą długoterminową, w ciągu pierwszej dekady grudnia 2021 prawdziwa zima zagościła niemal w całej Polsce. Na przeważającym obszarze kraju zalega pokrywa śnieżna lub co najmniej krajobrazy są zabielone. Napłynęła również fala zimnego powietrza arktycznego i chwycił całodobowy mróz. Temperatura znacznie spadła, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju. Sprawdźmy, do kiedy będzie silny mróz, gdzie mamy najwięcej śniegu oraz czy spodziewany jest wzrost temperatury w kolejnych dniach grudnia.

Zima w Polsce. Prognozowana pokrywa śnieżna, 7 grudnia 2021

Zima w Polsce. Gdzie największy i gdzie najwięcej śniegu, mapy pogodowe, grudzień 2021

W minionych dniach przechodzące śnieżycy dosypywały śniegu w różnych regionach Polski. Obecnie na przeważającym obszarze kraju jest biało. Najnowsza mapa pokrywy śnieżnej ujawnia nam regiony z największą ilością śniegu.

Pokrywa śnieżna w Polsce zmierzona na stacjach meteorologicznych, 7 grudnia 2021

Mapa pokrywy śnieżnej w Polsce, 7 grudnia 2021

Pokrywa śnieżna na znacznym obszarze kraju wynosi obecnie 2-13 cm. Wyjątkiem są m.in. okolice Krakowa i Poznania, gdzie występują miejscami resztki pokrywy śnieżnej.

Z pomiarów dokonanych przez IMGW wynika, że największą pokrywę śnieżną na stacjach synoptycznych w Polsce zarejestrowano:

- Kasprowy Wierch 30 cm

- Śnieżka 23 cm

- Zakopane 16 cm

- Lesko 13 cm

- Krosno 10 cm

- Koszalin 8

- Jakuszyce i Zieleniec 31 cm

- Dolina Pięciu Stawów 47 cm

- Bieszczady, miejscami do 40-58 cm (dane GOPR)

Silny dwucyfrowy mróz w Polsce

Do Polski dotarła fala arktycznego powietrza z silnym dwucyfrowym mrozem. Spadek temperatury w nocy ogranicza jedynie niskie zachmurzenie warstwowe, ale tam gdzie się przejaśni i rozpogodzi, temperatura spadnie nawet do -15 st. C. Minionej nocy 06/07.12 temperatura w woj. warmińsko mazurskim i podlaskim spadła miejscami do -12/-10 st. C., a przy gruncie do -13 st. C.

Mróz zanotowany w Polsce przy gruncie, noc 6/7 grudnia 2021

Mróz w Polsce. Mapa temperatury 7-8 grudnia 2021

Najbliższe 2 dni to apogeum obecnego ochłodzenia z najsilniejszym mrozem na północnym wschodzie Polski i lokalnie w kotlinach górskich.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, do 10 grudnia 2021

Zima zagościła w Polsce. Silny mróz i śnieg, mapy temperatury, grudzień 2021

Średnia temperatura dobowa w najbliższych dniach w Polsce, będzie o około 7/3 st. C. niższa od normy wieloletniej. Mróz będzie się utrzymywał również w ciągu dnia.

Prognozowana maksymalna temperatura w Polsce, 8 grudnia 2021

Mróz w Polsce, prognoza temperatury 8 grudnia 2021

Kiedy silny mróz ustąpi

Prognozy wskazują, że ujemna anomalia temperatury w Polsce z częstym silnym mrozem, będzie możliwa nadal w kolejnych dniach, do co najmniej 12 grudnia. Dopiero później temperatura powinna wzrosnąć wraz z napływem łagodniejszego powietrza. Generalnie w ciągu 2 dekady grudnia temperatura wzrośnie, ale nadal będzie "przez 0".

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres 13-19 grudnia 2021. Model ECMWF

Pogoda w Polsce. Prognoza temperatury do 19 grudnia 2021

Europejski model ECMWF aktualnie przewiduje powrót do dodatniej anomalii temperatury w ciągu 2 dekady grudnia, ale aż taki wzrost nie jest obecnie jeszcze pewny, gdyż nie ma zgodności prognoz. Inne wyliczenia prognoz numerycznych nie widzą aż takiej dodatniej anomalii temperatury. Warto chociażby porównać te dane do prognozy modelu GEPS. Widać, że według niego w tym terminie ma być co najwyżej norma klimatyczna, a na południu nadal nieco chłodniej niż wynika z normy klimatycznej. Zapowiedź ocieplenia w 2 dekadzie grudnia musimy więc dalej analizować, gdyż jego stopień nie jest pewny.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, od 14, do 19 grudnia 2021

Pogoda w Polsce, grudzień 2021. Silny mróz i śnieg, kiedy będzie cieplej

Przed nami jednak kontynuacja powiewu zimy, gdyż najbliższe dni będą mroźne, ponadto miejscami ponownie pojawią się opady śniegu. Wystąpią również śnieżyce. Więcej informacji podamy niebawem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!