| |
Zagrożenie!
Zima z mrozem dotarła na południe Polski. Zalega 10 cm śniegu. Pokrywa śnieżna wzrośnie

Zima z mrozem dotarła na południe Polski. Zalega 10 cm śniegu. Pokrywa śnieżna wzrośnie

Do południowej Polski dotarła zima, która ma szansę w górach wreszcie zacząć się utrzymywać, a nawet wzmacniać. Obecnie śnieg zalega już w wysokich Tatrach, a także na Śnieżce. W wyższych partiach trzyma mróz, a w prognozach są kolejne śnieżyce. Do końca tygodnia dosypie nawet 5-15 cm śniegu. Sprawdźmy, gdzie utworzyła się pokrywa śnieżna i kiedy są prognozowane kolejne podmuchy śnieżnej zimy w rejonach podgórskich i górskich.

Śnieżna zima z mrozem dotarła w Tatry. Widok pokrywy śnieżnej z Kasprowego Wierchu, 7 listopada 2023

Zima z mrozem i śniegiem dotarła do południowej Polski, w Tatrach leży 10 cm śniegu, kiedy kolejne śnieżyce w listopadzie 2023

Przy przejściu niedawnego niżu przez południową i południowo wschodnią Polskę zapowiadaliśmy, że w Tatrach spadnie do 20 cm śniegu i zawita prawdziwa zima, która wreszcie ma szansę zacząć się utrzymywać Zwykle to następuje już we wrześniu, a w tym sezonie trwalszy podmuch zimy w naszych najwyższych górach pojawił się później. Po przejściu śnieżycy minionej doby na Kasprowym Wierchu zmierzono 12 cm, a obecnie śnieg osiadł i pokrywa sięgająca grubości 10 cm rozciąga się także po Dolinę Pięciu Stawów.

Pokrywa śnieżna notowana na południu Polski w Tatrach, 7 listopada 2023

Zima ze śniegiem i mrozem na południu Polski, zalega 10 cm śniegu w Tatrach, kiedy kolejne śnieżyce w listopadzie 2023

W wysokich Tatrach nastały więc typowo zimowe warunki pogodowe, tym bardziej, że powyżej 2 tysięcy metrów nad poziomem morza trzyma również całodobowy niewielki mróz. Bez specjalnego przygotowania odradzamy piesze wędrówki osobom, które z górami mają niewiele wspólnego. Pokrywa śnieżna jest obecnie również notowana w Karkonoszach na szczycie Śnieżki, gdzie zmierzono 9 cm.

Pokrywa śnieżna notowana na południu Dolnego Śląska w rejonie Śnieżki, 7 listopada 2023

Gdzie zima ze śniegiem i mrozem w Polsce, notowana pokrywa śnieżna listopad 2023

W kolejnych dniach listopada średnia temperatura w Polsce będzie systematycznie spadać, a to oznacza, że szczególnie w rejonach podgórskich i górskich nowe strefy podchodzących opadów będą coraz częściej przynosić opady śniegu. Najbliższe opady śniegu są prognozowane w Tatrach już w środę 8 listopada. Następna strefa opadów powodująca przyrost pokrywy śnieżnej wystąpi między 10-11 listopada.

Prognozowane opady śniegu w rejonach podgórskich w Polsce, zwłaszcza w Tatrach, 11 listopada 2023

Prognoza opadów śniegu w Polsce, 11 listopada 2023

Będziemy więc mieć sytuacje utrzymywania się i wzmacniania warunków zimowych w polskich górach. Do końca tygodnia w Tatrach będzie miejscami leżeć powyżej 10-15 cm śniegu. Poza górami obecnie próżno wyczekiwać w prognozach opadów śniegu, które mogłyby przynieść atak zimy z powstaniem trwalszej pokrywy śnieżnej.

Prognozowana pokrywa śnieżna na południu Polski w Tatrach do 11 listopada 2023

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 14 listopada 2023, gdzie jest zima i śnieg

Prawdopodobieństwo pojawiania się miejscami przelotnych opadów deszczu ze śniegiem i śniegu w głębi kraju poza górami wzrośnie w trakcie szczególnie drugiej połowy listopada, ale na nastanie prawdziwej zimy nie ma nadal co liczyć.

Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!