| |
Zagrożenie!
Zima wtargnie do Europy. Śnieżyca zasypie drogi i wyjadą pługi. W tych regionach będzie biało

Zima wtargnie do Europy. Śnieżyca zasypie drogi i wyjadą pługi. W tych regionach będzie biało

Po wielu dniach dominacji antycyklonu w Europie w kolejnych dniach odczujemy skutki uaktywnienia Atlantyku ze strefową cyrkulacją powietrza. Miejscami wystąpią kolejne wichury, opady deszczu i burze, ale także spodziewamy się podmuchu zimy ze śnieżycami. Będą regiony, gdzie spadnie ponad 15-40 cm śniegu. Na drogi wyjadą pługi śnieżne. Atak zimy przyniesie pogłębiający się cyklon przechodzący przez Skandynawie. Wpłynie również na pogodę w Polsce, z uwagi na ryzyko silnego wiatru.

Zima wkroczy do Europy. Śnieg zasypie drogi na północy do 8 października 2023

Zima wtargnie do Europy, śnieżyca przejdzie między 6-8 października 2023, śnieg zasypie drogi

Naszą uwagę szczególnie musimy skierować na pogłębiający się niż Patryk, którego centrum 6 października znajdzie się nad południową Skandynawią. Na północ od jego centrum opady deszczu przejdą w śnieg i będzie pierwszy poważny atak zimy w tym regionie Europy. Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zacznie zaciągać chłodne powietrze, a przez to zamiast deszczu pojawi się śnieg.

Prognozowany zasięg śnieżycy nad Skandynawią, 6 października 2023

Śnieżyca zasypie drogi na północy Europy 6 października 2023, będzie atak zimy

Śnieżyca uderzy szczególnie w rejonie środkowo południowej Norwegii po częściowo Szwecję. To będą pierwsze opady śniegu w tych regionach Europy w tym sezonie jesiennym. Co ciekawe, od razu będzie to uderzenie sporych opadów i szybkiego przejścia do warunków zimowych. Wstępne prognozy wskazują, że miejscami może spaść nawet 15-40 cm śniegu, a rejonach górskich znacznie więcej.

Prognozowany zasięg śnieżycy w północno wschodniej Europie, 8 października 2023

Zima pojawi się w październiku 2023 w Europie, śnieg zasypie drogi w tych regionach

Następnej doby między 7-8 października pogłębiający się cyklon przemieści się nad Rosję, gdzie również miejscami spadnie mokry śnieg i deszcz ze śniegiem. Na drogach zacznie się robić biało. O ile w Rosji opady śniegu nie spowodują jeszcze stałej pokrywy śnieżnej, bo po śnieżycy pokrywa zacznie topnieć, to w Skandynawii, zwłaszcza w Norwegii w ciągu października zacznie przybywać regionów z narastającą pokrywą śnieżną z krótkimi przerwami.

Zima pojawi się w Europie. Prognozowana pokrywa śnieżna do 8 października 2023

Zima wkroczy do Europy, prognoza pokrywy śnieżnej do 8 października 2023

Przechodzący cyklon wpłynie także na pogodę w Polsce, bo w najbliższy weekend około 7 października przyniesie miejscami wichury i opady, zwłaszcza na północy, wschodzie i północnym wschodzie kraju, ponadto po jego przejściu napłynie chłodna masa powietrza i szczególnie między 8-9 października będą miejscami możliwe nocne przymrozki szczególnie przy gruncie.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie do 7 października 2023

 Gdzie spadnie śnieg w Europie październik 2023

Omawiany atak zimy nie dotknie Polski, ale wskazuje nam trend możliwego trendu w Europie. Zwykle na znacznym obszarze Skandynawii pierwsze śnieżyce pojawią się w październiku i nie inaczej będzie w tym sezonie. W naszym kraju w perspektywie najbliższych 7 dni jest szansa co najwyżej na niewielkie opady śniegu w wysokich górach o ile będzie odpowiednia trajektoria stref frontowych.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!