| |
Zagrożenie!
Zima wróciła w środku lata. Spadł śnieg i chwycił mróz w Tatrach. Turyści załamani pogodą

Zima wróciła w środku lata. Spadł śnieg i chwycił mróz w Tatrach. Turyści załamani pogodą

Zapowiadaliśmy wystąpienie opadów śniegu w wysokich Tatrach w czasie tego lipcowego ochłodzenia i faktycznie wróciły zimowe warunki. Przykładem może być słowacki szczyt Łomnica - drugi pod względem wysokości po Gerlachu szczyt Tatr. Dane meteorologiczne wskazują, że temperatura na Łomnicy spadła dziś 11.07 do blisko -4 st. C. O poranku zmierzono pokrywę śnieżną 3 cm. Porywy wiatru osiągają blisko 80 km/h. Opady śniegu i silny wiatr ograniczają widzialność do kilku lub kilkudziesięciu metrów. Warunki turystyczne są fatalne.

Zimowe warunki wróciły w wysokie Tatry. Zaśnieżony szczyt Łomnicy na wysokości 2634 m n.p.m, 11 lipca 2022. Foto: monitoring vt.sk

Zima wróciła w wysokie Tatry, zaśnieżone Rysy i Łomnica, lipiec 2022

Śnieg zaczął padać w wysokich Tatrach już w niedzielę 10.07. Tak to wyglądało na początku na szczycie słowackiej Łomnicy.

Zimowe warunki pogodowe w wysokich Tatrach, szczyt Łomnicy

Śnieg spadł również na szczycie polskich Rysów. Aktualny obraz z kamer TOPR uwidacznia zaśnieżony najwyższy szczyt w Polsce. Warunki pogodowe są bardzo trudne, odradzamy wychodzenie w wysokie partie Tatr.

Widok z Morskiego Oka z widocznym zaśnieżonym szczytem Rysów, 11 lipca 2022. Foto: Monitoring TOPR

Zima wróciła w Tatry, spadł śnieg na Rysach, 11 lipca 2022

Z kolei na Kasprowym Wierchu temperatura spadła dziś 11.07 do 0 st. C. Powyżej 2000 m n.p.m. temperatura jest ujemna. Najnowsze prognozy wskazują, że w ciągu najbliższej doby 11/12 lipca w wysokich Tatrach miejscami spadnie jeszcze około 2-7 cm śniegu.

Prognozowana suma opadów śniegu w wysokich Tatrach, do 12 lipca 2022

Opady śniegu w Tatrach, mapa opadów 11 lipca 2022

Z uwagi na fatalne warunki atmosferyczne w wysokich Tatrach, w tym ograniczoną widzialność, zalegający świeży śnieg oraz silne porywy wiatru zalecamy rezygnację z pieszych wędrówek. Poczekajmy na poprawę pogody.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!