| |
Zagrożenie!
Zima wróciła na południe Polski. Spadnie 20-40 cm śniegu. Wiatr spowoduje zawieje śnieżne

Zima wróciła na południe Polski. Spadnie 20-40 cm śniegu. Wiatr spowoduje zawieje śnieżne

Ze znacznym wyprzedzeniem konsekwentnie zapowiadaliśmy ochłodzenie w Polsce, jakie miało przypaść na przełom drugiej i trzeciej dekady września i faktycznie do niego doszło. W górach, zwłaszcza w Tatrach miały się pojawić opady śniegu i ta prognoza również się sprawdziła. Na południu Polski w rejonie Tatr wróciła zima. Krajobrazy pięknie się zabieliły i na tym nie koniec, bo jeszcze śniegu dopada. Temperatura na szczycie Kasprowego Wierchu w niedzielny 18.09 poranek spadła do -3,2 st. C. i zaczął padać śnieg również w niższych partiach Tatr.

Zimowy poranek w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach, 18 września 2022. Foto: Monitoring TOPR

Zima wróciła na południe Polski. W Tatrach spadł śnieg, prognoza opadów śniegu, 18-19-20 września 2022

Do Polski zaczęła napływać chłodna masa powietrza i temperatura od wysokości około 1600-1700 m n.p.m. spada poniżej 0 st. C. Taka sytuacja atmosferyczna utrzyma się w najbliższych dniach, a to oznacza, że będą warunki do kolejnych opadów śniegu w górach w przypadku nasuwania się nowych stref wilgoci.

Prognozowana temperatura w Polsce na wysokości 1,5 km, 18 września 2022

Zima wróciła w Tatry, prognoza temperatury w górach, 18-19 września 2022

Warunki turystyczne w Tatrach są bardzo trudne. Na szlakach w wyższych partiach zalega świeży śnieg. Szlaki są nieprzetarte. Na szczytach górskich mamy kilka stopni mrozu, a wiatr w porywach obecnie osiąga 50 km/h. W ciągu dnia nadal okresami będą możliwe opady śniegu, ponadto wiatr jeszcze bardziej się nasili i w porywach może osiągać do około 80-90 km/h. Taki wiatr będzie powodował zawieje śnieżne i znacznie ograniczał widzialność. Odradzamy wszelkich wypraw w wysokie Tatry.

Zima wróciła w Tatry. Aktualny widok z Hali Gąsienicowej. Foto: Monitoring TOPR, 18 września 2022

Opady śniegu w Tatrach, zima wróciła na południe Polski, 18 września 2022

Prognozy oparte na modelu wysokiej rozdzielczości Swiss HD ECMWF wskazują, że w wyższych Tatrach po stronie zarówno polskiej, jak i słowackiej do 20 września dopada jeszcze kilkanaście cm śniegu i miejscami może go zalegać nawet 20-40 cm.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Tatrach, 19 września 2022 o poranku

Opady śniegu w Tatrach, prognoza śniegu, 19 września 2022

To już dość znaczna pokrywa śnieżna, jak na wrzesień. Prawdziwa zima w Tatrach stanie się więc faktem. Takie warunki w górach pozostaną z nami w nowym tygodniu.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Tatrach, do 20 września 2022

Zima wróciła na południe Polski, prognoza opadów śniegu w Tatrach, 20 września 2022

O pogodzie na kolejne dni września napiszemy więcej w kolejnej naszej prognozie długoterminowej na którą serdecznie zapraszamy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Vampirka

„Pięknie zabieliły”??!!!! W tym nie ma nic pięknego!!! To jest przerażające i dołujące!!!! ;((( płakać się chce jak sobie pomyśle, ze znów może tak być nie tylko w górach, gdzie i tak nie jeżdżę ;((( Kiedy w końcu będzie to ocieplenie klimatu i ten biały syf już nigdy się nie pojawi???

18 wrzesień 2022 - 08:57
Odpowiedz
Dorcel

Są kraje w których śniegu nie uświadczysz, więc warto rozważyć przeprowadzkę,skoro tak nie cierpisz śniegu 😉

18 wrzesień 2022 - 10:39
Odpowiedz