| |
Zagrożenie!
Zima wkroczy do Polski. Nadciąga pierwsza śnieżyca. Kiedy spadnie śnieg i zrobi się biało?

Zima wkroczy do Polski. Nadciąga pierwsza śnieżyca. Kiedy spadnie śnieg i zrobi się biało?

W naszych prognozach zapowiadamy nadejście większego ochłodzenia z mrozem w trakcie drugiej połowy listopada, ale będzie możliwy również pierwszy śnieg w tym sezonie na nizinach. Jeśli prognozy się sprawdzą, to miejscami przejdzie także pierwsza śnieżyca z opadami o umiarkowanym i chwilami intensywnym natężeniu. Krajobrazy w wielu regionach zdołają się zabielić, a miejscami może powstać pokrywa śnieżna. Sprawdźmy najnowsze prognozy opadów śniegu i zobaczmy, kiedy i gdzie może zrobić się biało w Polsce.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 21 listopada 2022

Kiedy i gdzie spadnie śnieg w Polsce, zima wkroczy między 17-22 listopada 2022. Najnowsza prognoza opadów śniegu

Ochłodzenie wkroczy do Polski między 16/17 listopada i utrzyma się co najmniej do 22-23 listopada (prognozy na dalszy okres jeszcze się wahają). Od najbliższego czwartku na sporym obszarze kraju zagoszczą ujemne temperatury szczególnie w nocy, ale i w dzień w kolejnych dniach, zwłaszcza na północnym wschodzie kraju pojawi się całodobowy mróz. To oznacza, że w podanym terminie jeśli pojawią się strefy wilgoci związane z frontami atmosferycznymi, to zaczną one przynosić deszcz coraz częściej przechodzący w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce około 18 listopada 2022

Zima wkroczy do Polski, kiedy spadnie śnieg, najnowsza prognoza opadów śniegu 18 listopada 2022

Najbliższa szansa na opady śniegu pojawi się 16 listopada, gdy nad południowo wschodnią Polską pojawi się strefa frontowa z opadami deszczu, ale w rejonach górskich Bieszczadów, czy Tatr może miejscami popadać śnieg. Pierwsze opady śniegu w tym sezonie na nizinach w Polsce są jednak spodziewane w nocy z 17/18 listopada. Wówczas nad zachodnią i południową Polską pojawi się front atmosferyczny. Jego zasięg z opadami jeszcze ulegnie korektom, ale w tym czasie między zachodnią i południową Polską może popadać śnieg. Wędrówka frontu na wschód i północny wschód ma być blokowana przez wyż, dlatego w niektórych regionach krajobrazy zdołają się zabielić, a nawet jest szansa na pierwszą pokrywę śnieżną.

Wstępnie prognozowane opady śniegu w Polsce około 20 listopada 2022

Kiedy spadnie śnieg w Polsce, najnowsza prognoza opadów 20 listopada 2022

Kolejna szansa na opady śniegu pojawi się miejscami między 19/20 listopada również, głównie na zachodzie i południu Polski. Wstępne prognozy wskazują na podejście strefy frontowej związanej z niżem znad południowej Europy. Obszar opadów może zahaczyć od południa i południowego wschodu nasz kraj. Jeśli tak się stanie, to miejscami przejdzie pierwsza śnieżyca. Prognozy te wymagają dalszego monitorowania, gdyż trajektorie opadów z południa są bardzo niestabilne.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce między 20/21 listopada 2022

Najnowsza prognoza opadów śniegu w Polsce, mapa śniegu 21 listopada 2022

Mamy więc sytuację pewnego ochłodzenia i niestabilnych prognoz z zasięgiem opadów śniegu. Jeśli sprawdzi się podejście opadów z południa w okolicach przełomu 2 i 3 dekady listopada, to pierwszy faktyczny podmuch zimy stanie się faktem i to co najmniej w kilku regionach.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 21 listopada 2022

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, mapa opadów śniegu do 22 listopada 2022

Sytuacja jest więc ciekawa i wymagająca dalszego monitorowania. O prognozowanym mrozie i możliwych pierwszych opadach śniegu w Polsce poza górami będziemy informować na bieżąco. Możemy być jednak pewni, że śnieg na nizinach w omawianym okresie ochłodzenia (między 17-22 listopada) popada miejscami w Polsce. Nadal pod znakiem zapytania są jednak prognozy zasięgu i natężenia opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Adam

Na pierwszej fotce wygląda jakby ten front zimna pokazywał faka 😂😁😎prawą dłonią😁😎

14 listopad 2022 - 17:40
Odpowiedz
vampirka

Dlaczego taki straszny pech ma spotkać południowy zachód ;((( nie dość, ze upał w tym roku szybciej tu się skończył to jeszcze teraz ta biała tragedia ;((( oby się nie sprawdziło a przynajmniej oby się nie utrzymało ani chwili ;(

15 listopad 2022 - 01:38
Odpowiedz