| |
Zagrożenie!
Rekordowe opady śniegu w północno-wschodniej części USA

Rekordowe opady śniegu w północno-wschodniej części USA

W czasie minionych świąt, rekordowa śnieżyca będąca efektem jeziora nawiedziła rejon Erie, czwartego co do wielkości miasta w stanie Pensylwania. W 30 godzin spadło aż 135 cm śniegu!

Efekt jeziora 2

W ten sposób został pobity nie tylko rekord śniegu w okresie świąt Bożego Narodzenia w tym mieście z 1989 roku, ale także poprzedni rekord dla całego stanu, który utrzymywał się od 22 listopada 1956 roku – informuje NWS.

Efekt jeziora 3

Adwekcja zimnej masy powietrza nad stosunkowo ciepłą wodę jeziora Erie, spowodowała kondensację pary wodnej i powstanie chmur, które na dość wąskim obszarze w pobliżu jeziora przyniosły intensywne i niemal stacjonarne opady śniegu.

Efekt jeziora 4

W Pensylwanii miejscowe władze ogłosiły stan klęski żywiołowej, a ruch na lotnisku w Erie wstrzymano całkowicie. To oznacza, że wiele osób nie ma jak po świętach wrócić do domu. W Minesocie, Północnej Dakocie i Wisconsin miejscami temperatura spadła poniżej - 40 stopni Celsjusza. Część dróg jest całkowicie nieprzejezdna. Władze zaapelowały, aby w miarę możliwości odkładać poświąteczne podróże do domów.

Efekt jeziora 1

Niebezpieczny arktyczny mróz na znacznym obszarze USA utrzyma się co najmniej do pierwszego tygodnia stycznia 2018 r.

Temperatura o godz. 12:20 (czasu polskiego), w środę 27 grudnia w Ameryce Północnej

Mapa Temperatura w USA

Zdjęcia: Instagram, VK


Komentarze
Ben Wwa

Ta najświeższa śnieżyca w Erie jest zaiste imponująca, trzeba jednak mieć na uwadze, że z powodu specyficznego położenia ("efekt jeziora", o czym jest zresztą mowa w artykule), miasto to jest stale w czołówce najbardziej śnieżnych w USA (na nizinach), a średnia normalna suma opadu w grudniu jest tam wyższa od warszawskiej aż niemal... 3-krotnie (!). Jednak potężne śniegi to nie jedyne kryterium "surowości" zimy; gdy popatrzymy na średnie wieloletnie temperatury sezonu zimowego w Erie, to okazuje się, że są bardzo zbliżone do... warszawskich. Skutek? Często zdarza się, że te ogromne śniegi w Erie i okolicach szybko i gwałtownie topnieją (powodując powodzie roztopowe). Jednak tym media już się tak nie ekscytują. ;)

27 grudzień 2017 - 13:03
Odpowiedz
Stanisława Hołyszko

Oby taka zima do nas nie doszła... :( Łał !!!!

27 grudzień 2017 - 15:52
Odpowiedz