| |
Zagrożenie!
Zima umocni się w Europie. Śnieg sparaliżuje drogi i wyjadą pługi w tych regionach. Śnieżyce coraz bliżej Polski

Zima umocni się w Europie. Śnieg sparaliżuje drogi i wyjadą pługi w tych regionach. Śnieżyce coraz bliżej Polski

Prognozy na ostatnie dni października coraz ciekawiej wyglądają w Europie w kontekście kolejnych zimowych akcentów. Na styku mas powietrza, a konkretnie wpływu Atlantyku i adwekcji z Arktyki dojdzie do pojawienia się śnieżycy, która zasypie wiele regionów, w tym znaną europejską stolicę. Śnieg pojawi się blisko Polski na wschodzie i północy kontynentu. Zima miejscami przyniesie ponad 10-40 cm śniegu i będzie paraliż na drogach. Po kilkumiesięcznej przerwie wyjadą pługi śnieżne.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu i ataku zimy w Europie przed końcem października 2023

Zima przyniesie śnieżyce w Europie, spadnie 10-40 cm śniegu pod koniec października 2023, będzie paraliż na drogach w tych regionach

Polska w kolejnych dniach pozostanie w polu obniżonego ciśnienia w którym co jakiś czas będą przechodzić strefy frontowe i kolejne ośrodki niżowe związane z wpływem cyrkulacji strefowej niosącej również łagodne masy powietrza. Sytuacja inaczej będzie wyglądać na wschodzie i północy poza naszym krajem, gdy w ten region Europy dotrą niże z frontami niosącymi opady. Na styku wilgotnych i cieplejszych mas powietrza znad Atlantyku i chłodnej masy powietrza napływającej z Arktyki dojdzie do przejścia opadów deszczu w deszcz ze śniegiem i śnieg. Miejscami wystąpią kolejne śnieżyce.

Prognoza zasięgu śnieżycy blisko Polski na wschodzie Europy, 26 października 2023

Zima blisko Polski, gdzie spadnie śnieg i będzie śnieżyca, prognoza opadów 26 października 2023

Kolejny raz w tym sezonie wpływ Atlantyku uratuje nas przed powszechnym atakiem zimy, który wystąpi już blisko Polski, ale nadal na ogół poza naszym krajem. Po odsunięciu się niżu z opadami wielkoskalowymi z Polski i dotarciu niżu nad Białoruś, na obszarze od Litwy przez częściowo północną Białoruś po Rosję pojawią się miejscami pierwsze w tym sezonie opady śniegu. W niektórych regionach zdoła powstać pokrywa śnieżna i będą chwilowe problemy na drogach. Opady śniegu zbliżą się także w rejon Moskwy.

Prognoza zasięgu śnieżycy na wschód i północny wschód od Polski, 28 października 2023

Śnieżyce i powiew zimy blisko Polski, śnieg zasypie drogi, prognoza opadów 28 października 2023

W tym tygodniu prognozujemy przejście nad Polską co najmniej dwóch ośrodków niżowych z intensywnymi opadami deszczu. Kolejny z nich także przesunie się ostatecznie nad wschodnią Europę i również w tym przypadku przyniesie śnieżyce około 28 października, zwłaszcza między Łotwą, częściowo Estonią po Rosję w rejonie Moskwy. W stolicy Rosji pierwszy raz w tym sezonie może powstać pokrywa śnieżna, a sam śnieg spadnie wcześniej niż zwykle.

Aktualnie prognozowana pokrywa śnieżna w Europie do około 29 października 2023

Zima ze śniegiem umocni się w Europie, prognoza pokrywy śnieżnej 29 października 2023

W omawianym okresie zimowy podmuch zanotujemy szczególnie między Litwą, północną Białorusią, częściowo Łotwą i Estonią po Rosję, w tym także w Moskwie. Na tym obszarze zabielą się krajobrazy, a miejscami powstanie pokrywa śnieżna o wysokości około 2-20 cm z tendencją do osiadania.

Możliwa silna śnieżyca w Skandynawii, prognozowany zasięg opadów śniegu około 30 października 2023

Śnieżyca i atak zimy w Europie, śnieg zasypie drogi, gdzie spadnie śnieg 29 października 2023

Kolejnym regionem narażonym na atak zimy w ostatnich dniach października będzie Skandynawia, przy czym zasięg opadów śniegu może jeszcze ulec zmianie, aczkolwiek im dalej na północ, tym prawdopodobieństwo przejścia śnieżycy będzie rosnąć. Będziemy mieć więc sytuacje umacniania się zimy w tej części Europy, gdzie śnieg miejscami utrzymuje się od ostatnich opadów w Norwegii, Szwecji i Finlandii.

Aktualna prognoza pokrywy śnieżnej na północy i wschodzie Europy do końca października 2023

Atak zimy w Europie, śnieżyce zasypią drogi, gdzie spadnie śnieg, prognoza pokrywy śnieżnej 29 października 2023

W Polsce nadal możemy być spokojni, gdyż wpływ łagodnych mas powietrza znad Atlantyku będzie nas chronił przed powszechnym atakiem zimy, co najmniej do końca października, a pewnie i dłużej. Najbliższa szansa na lokalne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem pojawi się 26 października na północnych krańcach województwa podlaskiego i północno wschodnich warmińsko mazurskiego, ale żadnej zimy z tego nadal nie będzie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!