| |
Zagrożenie!
Zima uderzy na północy. Chłodny cyklon zaskoczy w Europie. Wiemy, gdzie spadnie śnieg

Zima uderzy na północy. Chłodny cyklon zaskoczy w Europie. Wiemy, gdzie spadnie śnieg

Z południowej do zachodniej i środkowej Europy zbliża się kilkudniowy powiew babiego lata, ale zupełnie inaczej będzie na północy kontynentu w drugiej połowie października, zwłaszcza w ostatniej dekadzie miesiąca. W tej części kontynentu pojawi się chłodny cyklon niosący silny wiatr, w tym wichury i opady deszczu przechodzące miejscami w deszcz ze śniegiem i śnieg wraz ze spadkiem temperatury, gdyż niże będą zaciągać chłodne powietrze arktyczne. Śnieżyce wystąpią na znacznym obszarze Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz w Rosji. Pierwszy śnieg miejscami nie jest wykluczony w Krajach Nadbałtyckich, a w Polsce znowu śnieg może spaść w górach i rejonach podgórskich. Sprawdźmy, kiedy się ochłodzi i gdzie spodziewany jest powiew zimy w drugiej połowie października.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, do 25 października 2022

Zima uderzy w Europie w drugiej połowie października 2022, gdzie spadnie śnieg i będzie chłodny cyklon

Zimowe warunki w Europie do tej pory pojawiły się tylko miejscami na Islandii, w Norwegii, Szwecji oraz w rejonie Alp i w wysokich partiach Sudetów i Karpat. W najbliższych dniach ponownie miejscami spadnie śnieg w Norwegii i Szwecji wraz z docieraniem kolejnych ośrodków niskiego ciśnienia, ale w trakcie ostatniej dekady października prawdopodobieństwo opadów i coraz większego ochłodzenia znacznie wzrośnie między Skandynawią i Rosją.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza nad północną Europą z jęzorem chłodu wdzierającym się w głąb wschodniej Europy, 22 października 2022

Zimny cyklon sprowadzi uderzenie zimy w Europie, prognoza październik 2022

W ostatniej dekadzie października nad Skandynawią pojawią się liczne cyklony, które zaczną ściągać zimne powietrze z północy. Możemy być pewni, że w tym czasie, co pewien okres wystąpią liczne opady śniegu nad Norwegią i Szwecją, a następnie wraz z przesunięciem się niżu, śnieg wystąpi również na obszarze Finlandii i Rosji. 

Wstępnie prognozowany kilkuośrodkowy niż nad Skandynawią niosący opady śniegu i miejscami śnieżyce, 22 października 2022

Zima uderzy w Europie, gdzie spadnie śnieg, prognoza opadów 22 października 2022

Ciekawie więc zapowiada się ostatnia dekada października w północnej Europie, gdzie miejscami uderzy zima w co najmniej kilku krajach. Niewykluczone, że to ochłodzenie w trakcie ostatniej dekady października zostanie przejściowo ściągnięte również w głąb co najmniej wschodniej Europy. 

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, do 22 października 2022

Zima w Europie, prognoza opadów śniegu do 22 października 2022

Prawdziwa zima z upływem drugiej połowy października jest pewna na znacznym obszarze Norwegii oraz w rejonach przygranicznych ze Szwecją, gdzie istnieje spore prawdopodobieństwo powstania pokrywy śnieżnej z upływem dalszej części tego miesiąca.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, do 28 października 2022

Gdzie spadnie śnieg w Europie, prognoza opadów śniegu do 28 października 2022

Później obszar opadów śniegu znad Skandynawii ma się rozszerzyć nad Rosję. Pierwszy powiew zimy w październiku na obszarze Europy poczujemy więc stopniowo na północy, z tendencją rozszerzania na wschód w głąb Rosji, gdzie wilgotne powietrze napotka znacznie chłodniejsze napływające z północy i północnego wschodu. Sytuację monitorujemy będziemy informować na bieżąco, bo to ochłodzenie w ostatniej dekadzie października zacznie się przejściowo wdzierać na południe w głąb, co najmniej wschodniej Europy. Wówczas znowu w Polsce pojawią się przymrozki, a rejonach podgórskich i górskich także niewykluczone opady śniegu. Przed nami jednak w Polsce nadal łagodna pogoda z szansą na znaczne ocieplenie, szczególnie między 16-19 października, gdy temperatury osiągną lub przekroczą 20 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!