
Zima szybko nie ustąpi. Noce i poranki przyniosą mróz nawet -15 stopni. Pogoda załamie Polaków
Zasięg oddziaływania śnieżnej i coraz bardziej mroźne zimy w Polsce będzie się rozszerzał w kolejnych dniach. Temperatura miejscami spadnie poniżej -15 st. C. i to nie tylko w górach. Zmiana wzorca pogodowego, w tym osłabienie prądu strumieniowego, przejściowa blokada wyżowa Atlantyku i ujemny indeks NAO wpłyną na pogodę. Mróz nadal będzie się przeciągał, a podczas nocy w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń jeszcze bardziej się nasili.
Prognozowany mróz w Polsce w nocy na 28 listopada 2023
Już w ostatnich dniach mróz nasilił się w Polsce szczególnie w regionach północnych, gdzie spadło sporo śniegu w wyniku efektu morza. Przy wystąpieniu adwekcji powietrza arktycznego i rozpogodzeniach, temperatura przy gruncie minionej nocy spadła do -13 st. C. w Mikołajkach, -12 st. C. w Suwałkach i -11 st. C. w Kętrzynie, Olsztynie oraz Resku.
Prognozowany zasięg mrozu w Polsce i Europie między 3-6 grudnia 2023
Polska w kolejnych dniach będzie pozostawać w obszarze pola niżowego zalegającego szczególnie między wschodnią, środkową i zachodnią Europą. Przez ten obszar będą przechodzić kolejne ośrodki niżowe niosące opady śniegu i zaciągające chłodne powietrze. Przejściowo w okolicach 1 grudnia może napłynąć do południowych dzielnic kraju nieco łagodniejsze powietrze, w czasie podejścia osi prądu strumieniowego, ale najnowsze wyliczenia numeryczne są obecnie ponownie rozbieżne i może wystąpić przesunięcie oddziaływania mas powietrza o 100-250 kilometrów.
Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Europą, 3 grudnia 2023
Generalnie w minionym tygodniu nastąpiła zmiana wzorca pogodowego. Wcześniej przez wiele tygodni mogliśmy liczyć na łagodne i wysokie temperatury z powodu dużej aktywności Atlantyku zapewniającą silną cyrkulację strefową kierowaną przez prąd strumieniowy. Obecnie sytuacja jest inna. Na oceanie przejściowo pojawią się ośrodki wyżowe, które redukują rozbudowę układów niżowych. Te które powstaną są mniejsze i nie tak głębokie jak wcześniejsze, ponadto z powodu braku silnego prądu strumieniowego ich trajektoria nie jest zawsze skierowana z zachodu na wschód.
Prognozowany mróz w Polsce około 6 grudnia 2023
Ponadto indeks Oscylacji Północnoatlantyckiej NAO przeszedł na wartości ujemne, co świadczy o spadku aktywności Atlantyku, a tym samym rosnącym prawdopodobieństwie przeciągania się adwekcji chłodnych mas powietrza do środkowej Europy. Obecnie mamy także słaby i meandrujący prąd strumieniowy nad Europą. Wir troposferyczny jest chaotyczny z tendencją utrzymywania się zakolem przez południe kontynentu po dzielnice wschodnie. Przez większość kolejnych dni z krótkimi wyjątkami, jego główna oś znajdzie się poza Polską. W ten sposób na północ od niego będzie się utrzymywać tendencja do utrzymywania i napływania chłodnego powietrza.
Prognozowane temperatury w Polsce na przykładzie Lublina do 11 grudnia 2023
Najnowsze prognozy modelu ECMWF mogą dosłownie rozczarować miłośników łagodnych mas powietrza i ogólnie braku mrozu. Zwróćmy uwagę na białą linię obrazującą wyliczenia średniej temperatury z wszystkich wiązek. Wskazuje ona na większość kolejnych dni w Polsce z utrzymaniem ujemnych temperatur i to nie tylko w nocy, zwłaszcza na północy, wschodzie i południu kraju. Model GFS aż takiego pewnego trendu utrzymania chłodu nie przewiduje. W kolejnych dniach przekonamy się, które prognozy okażą się bardziej poprawne.
Źródło: DobraPogoda24.pl
Ja nie czuję się załamany. Wręcz przeciwnie.