| |
Zagrożenie!
Zima rozgości się w Europie. Śnieżyca sparaliżuje drogi. W tych regionach wyjadą pługi

Zima rozgości się w Europie. Śnieżyca sparaliżuje drogi. W tych regionach wyjadą pługi

Z wielką uwagą śledzimy wkraczanie śnieżnej i mroźnej zimy do Europy. W kolejnych dniach obszar utrzymywania się pokrywy śnieżnej, a także przejścia śnieżycy będzie się zwiększał. Miejscami spadnie nawet 20-40 cm śniegu, lokalnie więcej i dojdzie do paraliżu dróg, zwłaszcza, że wystąpią także zawieje i zamiecie śnieżne między Norwegią, Szwecją i Finlandią. W Polsce pewne jest ochłodzenie wkraczające w połowie października. Nasuwa się pytanie, czy spadnie u nas pierwszy śnieg na nizinach w drugiej połowie miesiąca.

Śnieżna zima wkracza do Europy. Śnieg zasypie drogi na północy kontynentu w październiku 2023

Zima ze śniegiem wkracza do Europy, śnieżyca zasypie drogi i będzie paraliż na północy październik 2023

W tym miesiącu pierwszy atak zimy już dotarł do Skandynawii, w tym obecnie dotyka szczególnie Islandię, a najbliższej doby śnieżyce wystąpią miejscami w południowo zachodnich i północnych dzielnicach Norwegii, na północy Szwecji po północne regiony Finlandii. Miejscami będzie to pierwszy poważny atak zimy w tych regionach Europy w tym sezonie.

Zima wkracza do Europy. Prognoza zasięgu opadów śniegu o godzinie 05:00, 12 października 2023

Śnieżyca zasypie drogi w Europie, zima wkracza z północy, gdzie spadnie śnieg październik 2023

Na tym jednak nie koniec, bo w obszar chłodnego powietrza nad Skandynawią po przejściu aktualnego głębokiego niżu wkroczą w najbliższych dniach kolejne ze strefami frontowymi niosącymi dostawę świeżego śniegu. Miejscami ponownie dosypie sporo białego puchu.

Prognoza zasięgu śnieżycy na północy Europy o godzinie 17:00, 14 października 2023

Śnieg zasypie drogi i będzie paraliż na północy Europy, wkracza zima październik 2023

Jeśli więc już marzycie o prawdziwej śnieżnej zimie i nie możecie się doczekać szusowania na nartach, to w tym miesiącu śmiało można się wybrać do Skandynawii. Miejmy jednak na uwadze, że warunki na drogach w wielu miejscach będą już typowo zimowe, w tym z pracującymi pługami zapewniającymi ich przejezdność. Takie warunki pogodowe w Polsce zwykle obserwujemy w czasie śnieżnej zimy między grudniem i lutym, a w tych regionach Europy tak będzie już w październiku.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie do 15 października 2023

Zima uderzy w Europie, śnieg zasypie drogi, prognoza opadów śniegu do 15 października 2023

Do połowy października pokrywa śnieżna w Europie ma być notowana już na znacznym obszarze Norwegii, w północnej Szwecji, Finlandii, na Islandii po miejscami północno zachodnią Rosję. Biało miejscami będzie także w rejonie Alp.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie do 15 października 2023

Gdzie spadnie śnieg, kiedy przyjdzie zima w Polsce i Europie, prognoza październik 2023

W Polsce ponownie ochłodzenie poczujemy w połowie miesiąca i będzie kontynuowane w kolejnych dniach. Wrócą powszechne nocne przymrozki. Kwestią otwartą są pierwsze opady śniegu poza rejonami podgórskimi. O ile w górach z pewnością znowu popada, o tyle na nizinach ich prawdopodobieństwo w dalszej części października nie jest jeszcze pewne, ale nie można tego zupełnie wykluczyć. Wszystko rozstrzygnie się w kolejnych prognozach, które na bieżąco będziemy weryfikować i omawiać.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!