| |
Zagrożenie!
Zima przypomni o sobie. Spadnie 5-10 cm śniegu. Będzie mróz z temperaturą poniżej -10 stopni

Zima przypomni o sobie. Spadnie 5-10 cm śniegu. Będzie mróz z temperaturą poniżej -10 stopni

Przed nami kolejne ochłodzenie i miejmy nadzieje, że już jedno z ostatnich związanych z nawrotem zimowej pogody. Do Polski napłynie arktyczne powietrze i przyniesie znaczny spadek temperatury, zwłaszcza między 3-7 kwietnia. Noce ponownie przyniosą kilkustopniowy mróz, a lokalnie temperatura przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie spadnie poniżej -10 st. C. Spadnie również śnieg i krupa śnieżna. Miejscami przejściowo mogą zabielić się krajobrazy, a lokalnie powstanie 5-10 cm pokrywa śnieżna. W górach, zwłaszcza w Tatrach spadnie więcej śniegu.

Prognozowane prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu w Europie i Polsce, 3 kwietnia 2023

Zima przypomni o sobie, spadnie śnieg i chwyci mróz, prognoza śnieżycy początek kwietnia 2023 w Polsce

W niedzielę 2 kwietnia za frontem chłodnym z północy do Polski coraz szerszym strumieniem ponownie będzie napływać powietrze arktyczne ściągane przez Skandynawię, gdzie obecnie rozwija się antycyklon podtrzymujący niskie temperatury z mrozem poniżej -25/-20 st. C., zwłaszcza w Norwegii i Szwecji. Będzie więc spory potencjał do ochłodzenia w naszym kraju, ale oczywiście powietrze ulegnie transformacji i mróz nocami będzie na ogół znacznie słabszy niż na północy Europy.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 4 kwietnia 2023 nad ranem

Zima na początku kwietnia 2023 przypomni o sobie w Polsce, chwyci mróz i spadnie śnieg, prognoza temperatury 4 kwietnia 2023

Sprawdzi się więc nasza prognoza w której zapowiadaliśmy ochłodzenie w trakcie pierwszej dekady kwietnia, ale tak jak się spodziewaliśmy raczej nie będzie długotrwałe i ograniczy się do kilku dni. Powszechne ujemne temperatury w nocy wrócą z 2/3 kwietnia i będą się utrzymywać w wielu regionach, co najmniej do 7 kwietnia. W tym czasie temperatury będą spadać poniżej -7/-1 st. C., a miejscami w sprzyjających warunkach poniżej -10/-8 st. C. Wartości minimalne będą zależne przede wszystkim od wielkości zachmurzenia i dokładnego zalegania głównej osi powietrza arktycznego nad krajem, dlatego warto śledzić codzienne prognozy.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 7 kwietnia 2023

Silny mróz i powrót zimy do Polski, prognoza temperatury 7 kwietnia 2023

Warto się więc jeszcze wstrzymać z pracami w ogrodzie, w tym z nowymi nasadzeniami, bo temperatury ujemne na pewno wystąpią i mogą negatywnie wpłynąć na mało odporne rośliny.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce w nocy z 2/3 kwietnia 2023

Śnieg i śnieżyce sięgną Polski, prognoza opadów w Polsce 3 kwietnia 2023

Adwekcji chłodnego powietrza arktycznego będą także miejscami towarzyszyć opady śniegu pojawiające się na obszarach frontowych w strefach wilgoci. Ich zasięg jest jeszcze niestabilny, dlatego zalecamy śledzenie naszych najnowszych prognoz, w których precyzyjnie wskażemy kiedy i gdzie spadnie śnieg w czasie tego ochłodzenia.

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce o godzinie 11:00, 3 kwietnia 2023

Zima ze śniegiem i mrozem na początku kwietnia 2023 w Polsce, prognoza śnieżycy

Najbliższe opady śniegu w Polsce pojawią się między 2-3 kwietnia, zwłaszcza we wschodnich i południowo wschodnich dzielnicach kraju. Wcześniej wystąpią miejscami opady deszczu, które wraz z adwekcją chłodnego powietrza i spadkiem temperatury zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Wstępnie prognozowana strefa opadów śniegu i deszczu w Polsce, 6 kwietnia 2023

Zima jeszcze wróci, prognoza śnieżycy w Polsce 6 kwietnia 2023

Zaznaczamy, że zasięg opadów pochodzenia zimowego jest nadal zmienny w prognozach. Będziemy informować o szczegółach na bieżąco. Temperatury w Polsce ponownie powinny zacząć rosnąć w okolicach Wielkanocy lub tuż po świętach. Na tę chwile nie grozi nam więc lepienie świątecznych zajączków ze śniegu. Więcej szczegółów podamy w jutrzejszej najnowszej prognozie długoterminowej na którą serdecznie zapraszamy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JG

No, ale przecież sami chcieliście „słoneczko“ i wyżówkę… a że jest ZIMNO, to już wasz problem. Chcecie mieć ciepło? Wyglądajcie chmur, zachmurzenia i ogólnie niżów. Tak to działa.

01 kwiecień 2023 - 17:44
Odpowiedz