| |
Zagrożenie!
Zima przegra z wiosną. Luty będzie rekordowo ciepły? Anomalia temperatury eksploduje

Zima przegra z wiosną. Luty będzie rekordowo ciepły? Anomalia temperatury eksploduje

Przecieramy oczy ze zdumienia patrząc na najnowsze prognozy temperatury dla pozostałej części lutego w Polsce. Zamiast zimy z całodobowym mrozem i śniegiem będziemy mieć okresy z kolejnymi podmuchami przedwiośnia, a nawet wiosny. Po chwilowym i słabym ochłodzeniu, w nowym tygodniu wrócą ciepłe dni z temperaturami w wielu regionach do około 10-16 st. C. Anomalia temperatury dosłownie szokuje i wygląda na to, że luty idzie na rekord najcieplejszego w historii pomiarów w naszym kraju.

Kolejny podmuch wiosny sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 23 lutego 2024

Zima przegra w lutym 2024, anomalia temperatury w Polsce będzie rekordowa

Za nami pierwsza połowa lutego, która zapisała się w Polsce, jako ekstremalnie ciepła. To był najcieplejszy okres tego miesiąca w całej historii pomiarów między innymi we Wrocławiu i Legnicy. Średnia temperatura w tych miastach sięgnęła do 7,3 st. C. i przypominała bardziej przełom marca i kwietnia niż pierwszą połowę lutego.

Wiosna wygra z zimą w lutym w Polsce. Prognozowana temperatura, 26 lutego 2024

Zima przegra z wiosną w lutym 2024 w Polsce, anomalia temperatury będzie rekordowa

Na tym nie koniec, bo zagrożony jest krajowy rekord najcieplejszego lutego w całej historii pomiarów z 1990 roku. Anomalia temperatury 34 lata temu była o 5,6 st. C. powyżej normy klimatycznej, tymczasem w tym roku od początku miesiąca do 16 lutego notujemy anomalię temperatury w skali kraju osiągającą już 5,9 st. C. Najnowsze prognozy szokują, gdyż prawdopodobne są kolejne znacznie cieplejsze dni w Polsce w nowym tygodniu, zwłaszcza między 22-26 lutego. Temperatury w wielu regionach kraju będą sięgać kilkunastu st. C. Jeśli się sprawdzą, to pobicie nowego rekordu najcieplejszego lutego w historii pomiarów stanie się bardzo realne. Do tej pory w miniony piątek najwyższą temperaturę 17,3 st. C. w Polsce od początku roku zanotowano w Cieszanowie.

Luty 2024 idzie na rekord najcieplejszego w historii pomiarów w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury za okres do 26 lutego. Mapa: meteomodel

Luty 2024 będzie rekordowo ciepły w Polsce, prognoza anomalii temperatury

Tuż przed końcem lutego anomalia temperatury w skali całego kraju może o około 6 st. C. przekraczać normę wieloletnią. Sytuacja jest więc nietypowa i bardzo ciekawa. Wygląda na to, że jesteśmy świadkami rekordowo ciepłego lutego, a w najgorszym przypadku jednego z najcieplejszych. Kluczowe będą temperatury w ostatnich dniach miesiąca, bo jeśli nie pojawi się silne ochłodzenie, to ustanowienie nowego rekordu jest bardzo prawdopodobne.

Zamiast zimy podmuchy wiosny w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury za okres do 23 lutego 2024

Luty 2024 będzie rekordowo ciepły w Polsce

Oczywiście mówimy o średniej temperaturze dobowej zliczanej dla Polski za cały miesiąc. Nie chodzi o pobicie krajowego rekordu temperatury maksymalnej dla lutego. Pochodzi on z 25 lutego 2021 roku, gdy w Makowie Podhalańskim zanotowano 22,1 st. C. Takie pojedyncze dni wyglądają imponująco, ale często nie przekładają się na wartości średniej zliczane dla całego miesiąca. Dopiero po wyciągnięciu średniej ze wszystkich dni otrzymujemy dane, które wskazują możliwość pobicia rekordu najcieplejszego miesiąca i tak też jest w tym przypadku.

Prognozowane temperatury w Polsce do końca lutego 2024 na przykładzie Rzeszowa

Zima nie wróci, wygra wiosna w lutym 2024 w Polsce, będzie rekord ciepła

W uzupełnieniu przedstawiamy najnowsze prognozy długoterminowe z temperaturami dla przykładowego Rzeszowa. Jak widać, okresów z niewielkim mrozem w nocy w dalszej części miesiąca ma być niewiele. Będą przeważać temperatury dodatnie. Średnia dobowa będzie charakterystyczna dla przedwiośnia, a w niektóre dni także dla termicznej wiosny. Zima w Polsce do końca lutego poza lokalnymi incydentami zupełnie przegra. Jej nawroty, w formie epizodów z pewnością jeszcze się zdarzą w marcu, a nawet kwietniu.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!