| |
Zagrożenie!
Zima pojawiła się w Polsce. Pierwszy śnieg spadł na nizinach. Biało w tych regionach

Zima pojawiła się w Polsce. Pierwszy śnieg spadł na nizinach. Biało w tych regionach

W tym tygodniu prognozowaliśmy pierwszy w tym sezonie epizod zimowy w Polsce i faktycznie do niego doszło, ale w mniejszej skali, ponadto nie potrwa długo. Mimo to, możemy oficjalnie mówić o pierwszym śniegu, który spadł poza górami na nizinach. W kilku regionach śnieg zabielił krajobrazy na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza w województwie warmińsko mazurskim i podlaskim, czyli dokładnie tam, gdzie był prognozowany ostatniej doby. Sprawdźmy, czy śnieg się utrzyma, gdzie spadł i czy będzie z tego prawdziwa zima.

Pierwszy oddech zimy na nizinach w Polsce. Skutki opadów śniegu w miejscowości Wiżajny na Podlasiu, w powiecie suwalskim, 20 października 2023. Foto: FB Ola La

Zima pojawiła się w Polsce, pierwszy śnieg na nizinach, 20 października 2023, biało w tych regionach

W prognozie opadów na przesuwającym się froncie ciepłym z południa na północ Polski wskazywaliśmy, że ostatecznie wygra ocieplenie, ale pierwszy deszcz ze śniegiem i śnieg zdoła spaść miejscami na północnym wschodzie między województwem warmińsko mazurskim i podlaskim i tak też się stało. Śnieg pada przy temperaturze 0-1 st. C., czyli jest ciężki i mokry. Nie jest go dużo, ale zdołał miejscami zabielić krajobrazy. Opad pierwszego śniegu w tym sezonie jesiennym zanotowano oficjalnie na stacji IMGW w Suwałkach i Elblągu.

Pierwszy śnieg w Polsce na nizinach. Prognoza zasięgu opadów, 20 października 2023

Pierwszy śnieg na nizinach w Polsce, zima w kilku regionach, gdzie spadł śnieg 20 października 2023

Śnieg nie tylko zabielił miejscami krajobrazy, ale zdołał utworzyć niewielką warstwę białego puchu na zaparkowanych samochodach. Po wielu miesiącach przerwy trzeba więc było zacząć dzień od odśnieżania pojazdów przed wybraniem się do pracy i szkoły.

Zima pojawiła się w Polsce. Skutki opadów śniegu na Podlasiu w rejonie miejscowości Wiżajny, 20 października 2023

Oddech zimy nie zdoła się jednak długo utrzymać, bo z południa w głąb Polski na północ postępuje adwekcja ciepłego powietrza i na froncie na północy i północnym wschodzie kraju śnieg przejdzie w deszcz. To co spadło stopnieje i wrócimy do szarych krajobrazów. Mamy więc dosłownie krótki epizod w ujęciu regionalnym, a jeszcze kilka dni temu był prognozowany na znacznie większym obszarze kraju atak zimy ze śnieżycami.

Pierwszy oddech zimy na nizinach w Polsce. Śnieg spadł w Suwałkach, 20 października 2023

Opady śniegu na północnym wschodzie Polski pojawiły się w rejonie nacierania z południa strefy frontowej przed którą jeszcze w dolnej troposferze zalegała zimna masa powietrza z ujemną temperaturą. To się jednak zmieni, bo to powietrze zostanie wyparte z kraju w ciągu najbliższej doby i również tam pojawią się wyłącznie opady deszczu.

Pierwszy śnieg na północnym wschodzie Polski szybko stopnieje. Prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza z przewidywaną temperaturą na wysokości 1,5 km o godzinie 02:00, 21 października 2023

Pierwszy śnieg i powiew zimy na nizinach w Polsce, gdzie spadł śnieg i czy będzie zima października 2023

Potencjał mas powietrza dobrze oddają prognozy ich temperatur na poziomie 1,5 km. Jak możemy się przekonać, temperatura z obecnych wartości około -2/-1 st. C. nad rejonem Suwałk, wzrośnie najbliższej nocy do około 5-6 st. C. Znacznie cieplej będzie na południu i południowym wschodzie Polski, gdzie dotrze główna fala chwilowego dużego ocieplenia i temperatura nocą lokalnie może nie spaść poniżej 20 st. C.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!