| |
Zagrożenie!
Zima nieprędko wróci. Mróz i śnieg nadal rzadko w prognozach. Cyklony atlantyckie zdominują pogodę

Zima nieprędko wróci. Mróz i śnieg nadal rzadko w prognozach. Cyklony atlantyckie zdominują pogodę

W drugiej połowie stycznia 2023 rozpoczną się ferie zimowe w Polsce, a prawdziwej zimy poza górami i miejscami w rejonach podgórskich nadal nie ma. Pytacie, kiedy wróci zima, czy będzie silny mróz i czy przejdą śnieżyce, które znowu przyniosą uderzenie zimy. Niestety, najnowsze prognozy potwierdzają nadal przewagę wpływu silnej cyrkulacji strefowej na warunki pogodowe w środkowej Europie, a tym samym nasza prognoza sezonowa na styczeń nadal będzie się nadzwyczaj dobrze sprawdzać.

Do początku ferii powrotu zimy na nizinach nie widać. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie do 20 stycznia 2023

kiedy wróci zima do Polski, jaka będzie pogoda w czasie ferii zimowych 2023 w Polsce, chwyci mróz i będą śnieżyce

Przełomu w najnowszych prognozach nie widać. Na Atlantyku, od rejonu Islandii po Skandynawię i Wielką Brytanię nadal mają się dość często pojawiać cyklony, które ze strefami frontów będą co jakiś czas wpływać na warunki pogodowe w Polsce. Mroźny wyż rosyjski wycofa się na wschód i nie da rady przełamać cyrkulacji strefowej. Taki układ baryczny nadal zapewni nam przewagę łagodnych mas powietrza. Mróz i przymrozki w dalszym ciągu będą rzadkim zjawiskiem w skali kraju, nawet w nocy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 10-15 stycznia 2023

Czy wróci zima do Polski, najnowsza prognoza mrozu i śniegu, temperatura do 15 stycznia 2023

Krótko mówiąc, co najmniej do początku ferii zimowych w Polsce prawdziwej zimy na nizinach nie będzie. Wyjątkiem będą wyższe partie gór i miejscami rejony podgórskie, gdzie śnieg, który spadł ma szansę się utrzymać, ponadto na chłodniejszych stokach jest szansa na naśnieżanie.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce, za okres 16-22 stycznia 2023

Czy będą śnieżyce i mróz w Polsce, kiedy wróci zima, prognoza temperatury do 22 stycznia 2023

Najnowsze wydanie europejskiego modelu ECMWF nadal podtrzymuje dodatnią anomalię temperatury w styczniu, co najmniej do początku ostatniej dekady miesiąca. W tym czasie mają przeważać warunki pogodowe charakterystyczne dla strefowej cyrkulacji atmosferycznej, czyli czeka nas zmienna aura, czasami z przelotnymi opadami i silniejszym wiatrem. Lokalnie mogą się również zdarzyć burze, a opady mieszane w tym śnieg również wystąpią, ale będą to jedynie epizody występujące miejscami.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, do 20 stycznia 2023

Czy wróci zima do Polski, kiedy spadnie śnieg na feriach, prognoza pokrywy śnieżnej do 20 stycznia 2023

Najnowsza prognoza pokrywy śnieżnej nie napawa optymizmem. Na prawdziwą zimę, czyli z całodobowym mrozem i trwalszą pokrywą śnieżna na nizinach nadal nie możemy liczyć. Wyjątkiem miejscami mogą być rejony podgórskie i górskie, zwłaszcza w rejonie Podhala. W tej części kraju na początku ferii będzie można szusować na nartach. Pierwsze feryjne turnusy rozpoczną się w województwie lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim już o 16 stycznia.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 23-29 stycznia 2023

Najnowsza pogoda na ferie zimowe w Polsce, czy będzie zima, prognoza temperatury do 29 stycznia 2023

Pierwsza dekada stycznia w Polsce zapisuje się jako ekstremalnie ciepła. Średnia temperatura jest o około 6,9 st. C. powyżej normy. Prognoza sięgająca 19 stycznia wskazuje dodatnią anomalie temperatury od początku miesiąca na poziomie około 5,4 st. C. powyżej średniej wieloletniej. Temperatury będą więc nadal ekstremalne, jak na najchłodniejszy miesiąc w roku. Zimy do początku ostatniej dekady stycznia poza górami nie widać, zdarzyć się mogą co najwyżej miejscami krótkie epizody. W przypadku zmian będzie informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!