| |
Zagrożenie!
Zima nieoczekiwanie wróciła. Spadło 90 cm śniegu. Upalne lato spóźnia się nie tylko w Polsce

Zima nieoczekiwanie wróciła. Spadło 90 cm śniegu. Upalne lato spóźnia się nie tylko w Polsce

Mimo, że oficjalnie rozpoczęło się meteorologiczne lato, to nadal mamy regiony, gdzie niespodziewanie na półkuli północnej pojawiły się ataki zimy. Przykładem jest amerykański stan Wyoming, gdzie nadal miejscami zalega śnieg i to świeży. Pod koniec maja miała miejsce burza śnieżna w północno zachodnich dzielnicach stanu. Lokalnie śnieżyce przyniosły nawet 90 cm śniegu! Wiele dróg było nieprzejezdnych i sparaliżowanych również ze względu na wichury, które nawiewały śnieg na drogi. Normalnie w Wyoming o tej porze roku powinna dominować coraz cieplejsza pogoda. Nagły powrót zimy na początku klimatycznego lata jest sytuacją niezwykle rzadką.

Pogoda staje na głowie. Późny atak zimy w Wyoming w USA na przełomie maja i czerwca 2022. Foto: FB

Atak zimy na początku lata meteorologicznego 2022. 90 cm śniegu spadło w Wyoming

Co ciekawe, stan Wyomig znajduje się na tej samej szerokości geograficznej, co europejska Chorwacja, ale bliskość zimnej Kanady potrafi co jakiś czas dać o sobie znać. Takie silne i późne ataki zimy nie są jednak sytuacją normalną w tej północnej części USA o tej porze roku, gdyż średnia dobowa temperatura w Wyoming w maju wynosi 14,8 st. C., a w czerwcu 20,1 st. C.

Zimno na początku meteorologicznego lata między Kanadą i USA. Prognozowana anomalia temperatury do 5 czerwca 2022

Późny atak zimy, upalne lato 2022 opóźnia się nie tylko w Polsce. Burza śnieżna w Wyoming

Potężną późną burzę śnieżną odczuli mieszkańcy północno zachodnich dzielnic stanu Wyoming, a także południowych wzgórz Idaho. Śnieżyca zaskoczyła dziesiątki kierowców na drodze Wyoming Highway 296, która łączy Cody z Cooke City w stanie Montana i Beartooth Highway. "Na przełęczy Dead Indian Pass jest co najmniej półtora metra śniegu" - słyszymy na wielu filmach.

Wszystko wskazuje na to, że musi minąć trochę czasu, zanim mieszkańcy Wyoming będą mogli zdecydować się na popularną formę biwakowania na południowych wzgórzach Idaho. Topniejący śnieg zabłoci szlaki i drogi, a to może być problematyczne dla kamperów i podobnych pojazdów.

Późny atak zimy w Wyoming tuż przed rozpoczęciem meteorologicznego lata 2022. Foto: FB Twin Falls Sheriff's Office

Lato rozpoczęło się od burzy śnieżnej w stanie Wyoming, czerwiec 2022

Prognozowane ujemne minimalne temperatury w Ameryce Północnej do 5 czerwca 2022

Późny atak zimy na początku meteorologicznego lata 2022 w USA

Pogoda w wielu regionach coraz częściej popada ze skrajności w skrajność. To co dawniej wydawało się oczywiste, teraz często pojawia się w różnych porach roku, gdyż nietypowe i ekstremalne zjawiska, będą się zdarzać częściej niż zwykle. Wszystko przez postępujące zmiany klimatyczne, które zmieniają wzorce pogodowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!