| |
Zagrożenie!
Zima nasili się w Polsce. Przejdą dwa śnieżne niże. Śnieg spadnie w wielu regionach

Zima nasili się w Polsce. Przejdą dwa śnieżne niże. Śnieg spadnie w wielu regionach

W tym tygodniu warunki zimowe w Polsce w wielu regionach będą się utrwalać, bo na znacznym obszarze kraju utrzyma się całodobowy mróz, ponadto przejdą kolejne dwie śnieżyce około 14-16 grudnia 2022. Opady śniegu będą związane z nowymi ośrodkami niżowymi. W najbliższych dniach musimy bardzo uważnie śledzić trajektorię tych niżów, bo od niej będzie ostatecznie zależeć pora dotarcia śnieżycy i natężenia opadów śniegu w konkretnych regionach. Niewykluczone, że w przypadku drugiego niżu przejściowo na południowym wschodzie pojawią się również opady deszczu i deszczu ze śniegiem, gdyż ta część kraju może się znaleźć przez pewien czas po cieplejszej stronie strefy frontowej.

Wstępnie prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce, 14 grudnia 2022 wieczorem

Zima utrwali się w Polsce, będą dwie śnieżyce 14-16 grudnia 2022

Aktualnie w wielu regionach Polski dosypuje śniegu z rozproszonych już opadów związanych z odsuwającym się niżem nad północno wschodnią Europę. W jego miejsce około środy 14 grudnia bezpośrednio nad Polskę ma wkroczyć płytki niż przemieszczający się z południowego zachodu na północny wschód kraju. Przyniesie on w wielu regionach trwające przez przez kilka godzin opady śniegu o słabym i umiarkowanym, tylko lokalnie okresowo bardziej intensywnym natężeniu.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

Będą dwa śnieżne niże w Polsce, 14-16 grudnia 2022, notowana pokrywa śnieżna w Polsce

Zapowiadaliśmy, że śnieżyca związana z niżem Brygida przyniesie szczególnie we wschodnim i południowo wschodnim pasie Polski nawet 10-40 cm śniegu. Pomiary wykonane na stacjach synoptycznych potwierdzają tę prognozę, aczkolwiek pamiętajmy, że stacji nie jest zbyt wiele i są od siebie znacznie oddalone, ponadto pomiar pokrywy śnieżnej odbywa się raz na dobę, a przez to nie zawsze można wyłapać dobową wartość maksymalną, bo śnieg osiada. 

Pokrywa śnieżna notowana w Rzeszowie na naszej stacji meteorologicznej, 11 grudnia 2022 o godzinie 17:00

Pokrywa śnieżna w Polsce notowana 12-13 grudnia 2022

Przykładowo na naszej stacji w niedzielę wieczorem notowaliśmy nawet 30 cm śniegu, a na stacji IMGW znajdującej się na lotnisku w Jasionce w poniedziałek 12.12 o poranku było 23 cm. Z kolei na południu Podkarpacia w okolicach Krosna, Iwonicza i Rymanowa pokrywa śnieżna miejscami dochodziła do 37-40 cm. Oficjalnie obecnie najwięcej śniegu na stacji synoptycznej IMGW leży w Zamościu, bo 31 cm oraz na Kasprowym Wierchu 70 cm. Z powodu opadów śniegu strażacy wczoraj interweniowali ponad 600 razy na obszarze Podkarpacia, Małopolski i Lubelszczyzny.

Niż Colleen docierający w rejon Hiszpanii, Portugalii i Francji. Jego niże wtórne przyniosą kolejne śnieżyce w Polsce. Dane: Eumetsat / Windy o godzinie 10:25, 12 grudnia 2022

Niże przyniosą w Polsce kolejne śnieżyce, prognoza opadów 14-16 grudnia 2022

Na naszą uwagę zasługuje obecnie kolejny niż docierający znad Atlantyku do zachodniej i południowo zachodniej Europy. W jego strefach wilgoci w kolejnych kilkudziesięciu godzinach powstaną niże wtórne, które następnie wraz z kierunkiem prądu strumieniowego zaczną się przesuwać na północny wschód w rejon Polski, aż w naszym kraju ponownie przyniosą opady śniegu 14 i 16 grudnia.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce po przejściu pierwszego niżu, 15 grudnia 2022

Prognoza pokrywy śnieżnej po śnieżycy w Polsce, 15 grudnia 2022

Prawdopodobnie południowo wschodnia Polska w czasie przejścia drugiego niżu okresowo znajdzie się w jego cieplejszym wycinku, dlatego zamiast śniegu popada tutaj również deszcz i deszcz ze śniegiem, a to oznacza, że pokrywa śnieżna nieco stopnieje. Będą możliwe również opady marznące wraz z ponownym docieraniem chłodniejszego powietrza i następnie znowu śniegu.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, 16 grudnia 2022

Będą kolejne śnieżyce w Polsce, przejdą dwa śnieżne niże, prognoza opadów 16 grudnia 2022

Pamiętajmy jednak, że jest to obecnie wstępna prognoza i jeszcze może zajść korekta trajektorii niżu, a tym samym zasięgu i rodzaju opadów w Polsce. Sytuację trzeba będzie więc wnikliwie sprawdzać w kolejnych prognozach. Mimo to, w tym tygodniu czeka nas przewaga zimowych warunków atmosferycznych w wielu regionach kraju, zwłaszcza, że miejscami jeszcze dosypie śniegu. W kilku regionach okresowo chwyci również w nocy silniejszy mróz, ale o tym więcej napiszemy w najnowszej prognozie dotyczącej temperatury.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!