| |
Zagrożenie!
Zima będzie wracać. Śnieżyce i burze wystąpią w wielu regionach. Ciepłej wiosny jeszcze nie widać

Zima będzie wracać. Śnieżyce i burze wystąpią w wielu regionach. Ciepłej wiosny jeszcze nie widać

Pytacie, czy ciepła wiosna dotrze do Polski w trakcie pierwszej dekady marca 2023, a może wręcz przeciwnie nadal będą możliwe powroty zimy z opadami śniegu, a nawet przechodzącymi śnieżycami z niewykluczonymi burzami śnieżnymi. Musimy Was zmartwić, bo większego, trwalszego i pewnego ocieplenia wiosennego jeszcze nie widać. Zamiast tego w prognozach ponownie pojawiają się opady śniegu, które zaczną wracać w wielu regionach w drugiej połowie tego tygodnia.

Będą powroty zimy ze śniegiem w Polsce. Lokalne śnieżyce prognozowane między 3-4 marca 2023

Zima ze śniegiem będzie do Polski wracać, przejdą śnieżyce i burze, mróz nadal możliwy, prognoza temperatury 3 marca 2023

Aktualnie dostaliśmy się pod wpływ antycyklonu Hazal i warunki pogodowe ustabilizują się w Polsce na ogół na kilkadziesiąt godzin. Wpływ wyżu nie będzie jednak stabilny, bo już między 3/4 marca i w kolejnych dniach zaczną przechodzić nad krajem kolejne strefy frontowe z opadami śniegu. Miejscami popada również deszcz, krupa śnieżna lub deszcz ze śniegiem.

Prognozowane rozproszone opady śniegu w Polsce, 4 marca 2023

Ciepłej wiosny w prognozach nie widać, będzie wracać zima ze śniegiem i mrozem, przejdą śnieżyce i burze śnieżne, prognoza opadów 4 marca 2023

Opady śniegu występujące miejscami w ciągu dnia na ogół będą topnieć ze względu na utrzymującą się dodatnią temperaturę poza lokalnie rejonami podgórskimi, ale wieczorem oraz w nocy wraz ze spadkiem temperatury w rejonie opadów śniegu krajobrazy ponownie będą się zabielać, a nawet w niektórych regionach powstanie na pewien okres niewielka pokrywa śnieżna.

Prognozowana temperatura w Polsce, 5 marca 2023

Zima ze śniegiem nadal w prognozach, przejdą nowe śnieżyce i będą burze, prognoza opadów i temperatury 5 marca 2023

Temperatury w dzień nadal będą niskie, bo utrzymają się na poziomie kilku stopni na plusie, a w nocy w wielu regionach kraju będzie możliwy mróz. Prognozy będą więc zgodne z naszymi zapowiedziami wbrew wielu innym już zwiastującym temperatury powyżej 20 st. C. w pierwszej dekadzie marca. Prognozy te były oparte na modelu GFS, który w przewidywaniu trendu długoterminowego w Polsce i środkowej Europie zupełnie sobie nie radzi, więc jego prognozy zawsze zalecamy traktować ostrożnie, a nie jako pewnik.

Wstępnie prognozowane rozproszone opady śniegu w Polsce, 6 marca 2023

Śnieg i mróz w prognozach, ciepłej wiosny jeszcze nie będzie, prognoza opadów śniegu 6 marca 2023

Nawroty zimy z przelotnymi opadami śniegu i krupy śnieżnej, jak również deszczu ze śniegiem w marcu będą się zdarzać nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach Europy w naszym regionie. Przykładem mogą być prognozy prawdopodobieństwa opadów śniegu. Przy adwekcji niestabilnego powietrza lokalnie ponownie mogą wystąpić burze śnieżne, tak jak to miało miejsce lokalnie w miniony weekend.

Prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu w Polsce i Europie, 6 marca 2023

Na ciepłą wiosnę dłużej poczekamy, prognoza opadów śniegu i śnieżyc w Polsce oraz Europie, 6 marca 2023

Prognozy wskazują 70-90% prawdopodobieństwo powrotu opadów śniegu w Polsce w trakcie pierwszej dekady marca 2023, a więc jest spore. Możemy więc być niemal pewni, że nadal będą wracać zimowe akcenty. Uderzenia ciepłej wiosny z temperaturami powyżej 15-20 st. C. w Polsce jeszcze nie widać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
róża

A kiedy mieliśmy ostatnio w Polsce ciepłą wiosnę? Ciepłe zimy i zimne wiosny stają się u nas przykrą regułą. Nie nawidzę zimnego północnego powietrza, które wciąż do nas napływa. Już kolejny raz jestem przez nie chora. Nie wiem, jak Skandynawowie mogą nim oddychać.

27 luty 2023 - 18:11
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Bardzo ciepłą wiosnę mieliśmy w 2018 roku. Przykładowo, kwiecień był wtedy najcieplejszy od początku historii pomiarów, czyli ponad 200 lat https://dobrapogoda24.pl/artykul/rekordowo-cieply-kwiecien

27 luty 2023 - 18:18
Odpowiedz
loco

Co w tym dziwnego? Przecież każdego roku w Polsce mróz jest do połowy maja.

02 kwiecień 2023 - 15:29
Odpowiedz