
Zima atakuje Europę. Spadło pół metra śniegu i nie widać samochodów. Mróz osiąga -31 stopni
Początek grudnia przynosi atak zimy nie tyko w Polsce, ale na znacznym obszarze Europy. Fala mrozu ze śniegiem rozciąga się od Skandynawii przez Niemcy i sięga nawet Francji i Wielkiej Brytanii. Minionej doby spadło miejscami pół metra śniegu, a mróz osiągnął -31 st. C. To największe uderzenie zimy o tej porze roku na kontynencie od wielu lat. Szczególnie trudna sytuacja panuje w rejonie Monachium, gdzie nie kursuje wiele pociągów i odwołano setki lotów.
Skutki potężnej śnieżycy w Niemczech w rejonie Monachium, 2 grudnia 2023. Foto: FB Devin Mcmaster
Ustanie cyrkulacji strefowej ze spadkiem Oscylacji Północnoatlantyckiej do wartości ujemnych z osłabieniem prądu strumieniowego umożliwiło w ostatnich dniach wtargnięcie zimnego powietrza arktycznego w głąb Europy. W wielu krajach notujemy mróz oraz duże opady śniegu. Imponująco wygląda zasięg pokrywy śnieżnej, która rozciąga się na tysiące kilometrów.
Prognozowany zasięg pokrywy śnieżnej w Europie, 3 grudnia 2023
Zwróćmy uwagę na dość sporą pokrywę śnieżną. Miejscami, od południowych Niemiec przez południowe Czechy i Polskę, Białoruś, Rosję po Skandynawię, w wielu regionach będzie przekraczać 30-50 cm śniegu, a miejscami w górach znacznie więcej. Śnieg lokalnie sięgnął nawet Wysp Brytyjskich.
Skutki potężnej śnieżycy w rejonie Monachium w Niemczech, 2 grudnia 2023
Minionej doby wyjątkowo silne śnieżycy nawiedziły południowe Niemcy i Czechy. Miejscami przez noc spadło ponad 40-50 cm śniegu, a do niedzieli jeszcze dosypie. Na drogach zapanował totalny paraliż. Koleje odwołały wiele połączeń, to samo dotyczy linii lotniczych. Miejscami śniegu jest tak dużo, że nie widać marek samochodów i trzeba chwilę się zastanowić, który pojazd jest właściwy do odśnieżenia.
Śnieżny front nad Europą rozciąga się na setki kilometrów, 2 grudnia 2023
Obecne śnieżyce w Europie obejmujące wiele krajów są spowodowane utworzeniem niżu genueńskiego. Jego strefa frontowa rozciąga się na setki kilometrów, od Szwajcarii i południowych Niemiec przez Czechy, Polskę po zachodnią Ukrainę i Białoruś. Opady sięgają także częściowo Słowacji. Krajobrazy miejscami przypominają skutki śnieżyc, jakie znamy po efekcie jeziora w USA, a mają miejsce w Europie i to dość blisko Polski.
Atak zimy w Europie. Skutki śnieżycy w południowych Czechach, 2 grudnia 2023
Niesamowicie wygląda zasięg powietrza arktycznego w Europie. Rozciąga się szczególnie od Rosji i Skandynawii przez Polskę, Niemcy po Francję i Wielką Brytanię. Na tym obszarze średnia temperatur jest znacznie poniżej normy i występuje mróz nocami, a im dalej na północ i północny wschód, to także w dzień.
Zasięg powietrza arktycznego w Europie z ujemną anomalią temperatury na wysokości 1,5 km, 2 grudnia 2023
Najsilniejszy mróz notujemy obecnie w Skandynawii. Poprzedniej nocy temperatura na stacji Gielas w Szwecji spadła aż do -31 st. C. Podobnie było w Norwegii w rejonie Folldal-Fredheim.
Mróz notowany w Europie, 2 grudnia 2023. Dane: Ogimet
Utrzymanie warunków zimowych w Polsce jest pewne co najmniej do 8-9 grudnia. Później pojawiają się spore rozbieżności, od silniejszej odwilży po ponowne nasilenie mrozu. Trend pogodowy na kolejne dni będziemy analizować i przedstawiać wkrótce w najnowszej pogodzie długoterminowej.
Źródło: DobraPogoda24.pl