| Szukaj |
Zagrożenie!

Ziemia zaczyna się gotować. Padło mnóstwo rekordów temperatury. Nowe rekordy zanotowano na kilku kontynentach

Na półkuli północnej Ziemi trwa ciepły okres letni. Niestety, co chwilę pojawiają się raporty o ustanowieniu nowych rekordów temperatury dla czerwca. Kolejny przykład pochodzi z Japonii. 25 czerwca 2022 temperatura po raz pierwszy w tym miesiącu przekroczyła 40 st. C. W mieście Isesaki liczącym ponad 200 tys. ludzi położonym 80 km na północny zachód od Tokio zanotowano aż 40,2 st. C. To oznacza najwyższą temperaturę w Japonii kiedykolwiek zaobserwowaną w czerwcu. W kilku regionach apeluje się do mieszkańców Japonii o oszczędzanie energii elektrycznej.

Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza do Japonii, 29 czerwca 2022

Padają nowe rekordy temperatury dla czerwca, nowy rekord w Japonii, 25 czerwca 2022

Miasto Isesaki było jednym z dziesiątek miejsc w Japonii, które w sobotę 25.06 ustanowiły miesięczne rekordy wysokiej temperatury. W Tokio temperatura wzrosła do 35,4 st. C. i był to trzeci najwyższy wynik w czerwcu, ale najwcześniejszy odnotowany odczyt 35 st. C. w tym mieście.

Rekordowy upał w Japonii, czerwiec 2022

Fala upałów w kolejnych dniach nadal będzie kontynuowana. Ponownie lokalnie temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 40 st. C.

Prognozowany upał w Japonii, 27 czerwca 2022

Rekordowy upał w Japonii, prognoza temperatury 27 czerwca 2022

Piekielny upał w Japonii. Prognozowana temperatura, 29 czerwca 2022

Piekielny i rekordowy upał w Japonii, 29 czerwca 2022

Ogromne upały pojawiły się również we wschodnich Chinach. Na co najmniej 25 stacjach zanotowano najgorętszy dzień w historii pomiarów dla czerwca. Upał jest spowodowany przez strefę wysokiego ciśnienia wspomaganą przez kopułę cieplną rozciągniętą nad Chinami i przesuniętą na północ w kierunku Japonii.

Rekordowe czerwcowe upały we wschodnich Chinach

Pod tymi kopułami ciepła powietrze jest spychane w dół, gdyż ociepla się w czasie procesu osiadania w wyżu. Dodatkowym czynnikiem jest Słońce, które właśnie o tej porze roku jest szczególnie intensywne.

Prognozowany upał w Japonii, 30 czerwca 2022

Rekordowe czerwcowe upały na Ziemi, prognoza temperatury 30 czerwca 2022

Z kolei w Stanach Zjednoczonych tysiące rekordów zostało pobitych w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w tym w miastach położonych na dalekiej północy, jak Minneapolis i Milwaukee. Tydzień temu Europa również znalazła się w uścisku rekordowej fali czerwcowych upałów. 18 czerwca średnia dobowa temperatura we Francji wzrosła do 27,4 st. C. Lokalne rekordy pobito także w Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Austrii i Czechach. Upał przyczynił się do spowodowania serii pożarów w kilku z tych krajów. Rekordowe upały rozprzestrzeniły się w tym miesiącu na północ, aż po koło podbiegunowe i na południe, na Bliski Wschód. Rosyjskie miasto Norylsk, położone za kołem podbiegunowym, ogłosiło swój najgorętszy czerwcowy dzień w rekordowy czwartek 23.06, osiągając 32 st. C.

Nowy rekord temperatury maksymalnej w czerwcu w rosyjskim Norylsku położonym około 300 km za kołem podbiegunowym

To bezprecedensowa fala ustanowienia nowych rekordów temperatur w czerwcu na półkuli północnej Ziemi. Nowe rekordy były notowane na kilku kontynentach i niewykluczone, że w ostatnich dniach tego miesiąca padną kolejne rekordy.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz