| |
Zagrożenie!
Ziemia zaczyna się gotować. Padło mnóstwo rekordów temperatury. Nowe rekordy zanotowano na kilku kontynentach

Ziemia zaczyna się gotować. Padło mnóstwo rekordów temperatury. Nowe rekordy zanotowano na kilku kontynentach

Na półkuli północnej Ziemi trwa ciepły okres letni. Niestety, co chwilę pojawiają się raporty o ustanowieniu nowych rekordów temperatury dla czerwca. Kolejny przykład pochodzi z Japonii. 25 czerwca 2022 temperatura po raz pierwszy w tym miesiącu przekroczyła 40 st. C. W mieście Isesaki liczącym ponad 200 tys. ludzi położonym 80 km na północny zachód od Tokio zanotowano aż 40,2 st. C. To oznacza najwyższą temperaturę w Japonii kiedykolwiek zaobserwowaną w czerwcu. W kilku regionach apeluje się do mieszkańców Japonii o oszczędzanie energii elektrycznej.

Prognozowana adwekcja ciepłego powietrza do Japonii, 29 czerwca 2022

Padają nowe rekordy temperatury dla czerwca, nowy rekord w Japonii, 25 czerwca 2022

Miasto Isesaki było jednym z dziesiątek miejsc w Japonii, które w sobotę 25.06 ustanowiły miesięczne rekordy wysokiej temperatury. W Tokio temperatura wzrosła do 35,4 st. C. i był to trzeci najwyższy wynik w czerwcu, ale najwcześniejszy odnotowany odczyt 35 st. C. w tym mieście.

Rekordowy upał w Japonii, czerwiec 2022

Fala upałów w kolejnych dniach nadal będzie kontynuowana. Ponownie lokalnie temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 40 st. C.

Prognozowany upał w Japonii, 27 czerwca 2022

Rekordowy upał w Japonii, prognoza temperatury 27 czerwca 2022

Piekielny upał w Japonii. Prognozowana temperatura, 29 czerwca 2022

Piekielny i rekordowy upał w Japonii, 29 czerwca 2022

Ogromne upały pojawiły się również we wschodnich Chinach. Na co najmniej 25 stacjach zanotowano najgorętszy dzień w historii pomiarów dla czerwca. Upał jest spowodowany przez strefę wysokiego ciśnienia wspomaganą przez kopułę cieplną rozciągniętą nad Chinami i przesuniętą na północ w kierunku Japonii.

Rekordowe czerwcowe upały we wschodnich Chinach

Pod tymi kopułami ciepła powietrze jest spychane w dół, gdyż ociepla się w czasie procesu osiadania w wyżu. Dodatkowym czynnikiem jest Słońce, które właśnie o tej porze roku jest szczególnie intensywne.

Prognozowany upał w Japonii, 30 czerwca 2022

Rekordowe czerwcowe upały na Ziemi, prognoza temperatury 30 czerwca 2022

Z kolei w Stanach Zjednoczonych tysiące rekordów zostało pobitych w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w tym w miastach położonych na dalekiej północy, jak Minneapolis i Milwaukee. Tydzień temu Europa również znalazła się w uścisku rekordowej fali czerwcowych upałów. 18 czerwca średnia dobowa temperatura we Francji wzrosła do 27,4 st. C. Lokalne rekordy pobito także w Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Austrii i Czechach. Upał przyczynił się do spowodowania serii pożarów w kilku z tych krajów. Rekordowe upały rozprzestrzeniły się w tym miesiącu na północ, aż po koło podbiegunowe i na południe, na Bliski Wschód. Rosyjskie miasto Norylsk, położone za kołem podbiegunowym, ogłosiło swój najgorętszy czerwcowy dzień w rekordowy czwartek 23.06, osiągając 32 st. C.

Nowy rekord temperatury maksymalnej w czerwcu w rosyjskim Norylsku położonym około 300 km za kołem podbiegunowym

To bezprecedensowa fala ustanowienia nowych rekordów temperatur w czerwcu na półkuli północnej Ziemi. Nowe rekordy były notowane na kilku kontynentach i niewykluczone, że w ostatnich dniach tego miesiąca padną kolejne rekordy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!