| |
Zagrożenie!

Dziś 03.07 Ziemia znajduje się najdalej od Słońca

Lato kojarzy nam się z najwyższymi temperaturami w ciągu roku, ale to właśnie o tej porze Ziemia znajduje się w najdalszej odległości od Słońca.

Punkt maksymalnego oddalenia naszej planety będzie mieć miejsce dziś 03.07 o godz. 22:00. W tym szczególnym czasie astronomicznym, nazywanym aphelium - Ziemie będzie dzielić od naszej gwiazdy ponad 152 mln km. Przeciwieństwem tej chwili jest peryhelion, przypadający 13 dni po przesileniu zimowym. Wówczas Ziemie od Słońca dzieli odległość „zaledwie” 147.5 mln km.

Ziemia najdalej i najbliżej Słońca
Dlaczego mimo największego oddalenia od Słońca, w lecie obserwujemy najwyższe temperatury?

Wbrew intuicji, to nie odległość Ziemi od Słońca, a kąt padania światła słonecznego na powierzchnie planety ma decydujący wpływ na wzrost temperatury atmosfery. Dodatkowym czynnikiem są również działania antropogeniczne. Pamiętajmy jednak, że to właśnie w okresie od czerwca do sierpnia półkula północna Ziemi jest pochylona w największym stopniu w kierunku Słońca, dlatego otrzymuje największą ilość promieni bezpośrednich. Z tego powodu lato jest cieplejsze, choć jesteśmy najdalej od Słońca.


Komentarze
Paweł Jaje

To jeszcze nic - dzięki temu, że w lecie jesteśmy dalej od Słońca to mamy lato dłuższe niż mieszkańcy południowej półkuli :-)

03 lipiec 2017 - 23:39
Odpowiedz