| |
Zagrożenie!
Zgniły wyż: kiedy ustąpi ten monotonny typ pogody?

Zgniły wyż: kiedy ustąpi ten monotonny typ pogody?

Miniona niedziela 05.11, a zwłaszcza miniony poniedziałek 06.11 przyniósł nam powiew pięknej, ciepłej i pogodnej jesieni. W tym czasie temperatura w wielu miejscach osiągnęła 11/15, a lokalnie nawet 16 st. C. Pojawiło się również sporo Słońca, które pozytywnie wpłynęło na nasze samopoczucie.

Niestety, we wtorek 07.11 wyż nad całą Polską „zgnił”. Duża wilgotność powietrza, zwłaszcza na wysokości 200-1700 m oraz warstwa napływającego zachmurzenia podinwersyjnego znad Ukrainy przyczyniła się do powstania „ołowianej kopuły”. Jest to niezwykle uciążliwy i nielubiany typ pogody, gdyż często zdarzają się wtedy niższe temperatury od prognozowanych wartości, poza tym nie ma Słońca, widocznego na mapach pogodowych.

Polska pod wpływem wyżu XANDY, 8 listopada br.

Wyż Xandy

Dziś 08.11 w południe, miejsc pogodnych jest wyjątkowo mało. Słońce dominuje w rejonach podgórskich, na wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego oraz na Podlasiu.

Zdjęcie satelitarne Polski o godz. 12:30. Sat24

Zdjęcie satelitarne Polski 8 listopada

W tym ostatnim regionie jest pewnym zaskoczeniem, bowiem jak wynika z prognoz modelu UM (teoretycznie najlepiej przewiduje niskie zachmurzenie) powinno być pochmurno.

Prognoza pogody dla Białegostoku. Model ICM UM

Białystok pogoda

Wyż w kolejnych dniach osłabnie nad środkową Europą, ale jeszcze przez kilkadziesiąt godzin, będzie na ogół powodował jesienna szarugę. Miejscami dojdą również opady mżawki, przelotnego deszczu i krótkotrwałe mgły.

Sytuacja zacznie się zmieniać po 10 listopada, gdy na pogodę w Polsce wpłyną kolejne ośrodki niskiego ciśnienia. Przyniosą one opady, silniejsze porywy wiatru oraz zmienny typ pogody związany z cyrkulacją strefową. W stosownym czasie podamy więcej szczegółów.


Komentarze
Wiola Popkiewicz

otuz to zgnita pogoda i zimno dzisiaj

08 listopad 2017 - 13:09
Odpowiedz