| |
Zagrożenie!
Zeszło kilka tornad. Są ofiary śmiertelne. Cyklon uderzył na wschodzie Europy

Zeszło kilka tornad. Są ofiary śmiertelne. Cyklon uderzył na wschodzie Europy

Od kilku dni ostrzegaliśmy przez cyklonem, jaki miał uderzyć na wschodzie Europy między Rumunią, Ukrainą, Białorusią i Rosją. Głęboki niż przyniósł ulewy, burze, wichury oraz kilka tornad. Niestety, są ofiary śmiertelne i wiele osób rannych. Żywioł łamał drzewa i zrywał dachy. W sumie zanotowano 5 tornad, z których 2 wystąpiły na obszarze Ukrainy, a 3 w Rosji. Wstępne dane mówią o 2 ofiarach i ponad 10 osobach rannych. Tornada zanotowano w minioną niedzielę 18.09 w Rosji w Kursku i w Ukrainie w rejonie miejscowości Shurovo i Buryń w obwodzie sumskim.

Tornado w Rosji w rejonie Kurska, 18 września 2022. Foto: TT Edsen

Cyklon w Ukrainie i Rosji spowodował tornada, 18-19 września 2022

Tornado około godziny 19:00 (czasu polskiego) przeszło przez dzielnicę Wołokno w Kursku. Silny wiatr zerwał dach z internatu technikum samochodowego. Uczeń, który filmował tornado, został zabity przez kawałek dachu i potłuczoną szybę. Śmierć mężczyzny została potwierdzona przez policję.

Tornada zanotowane w Rosji i Ukrainie, 18 września 2022. Dane: baza ESWD

Tornada uderzyły w Rosji i Ukrainie w czasie cyklonu, 18 września 2022

Kolejne tornado wcześniej uderzyło w obwodzie kurskim około godziny 17:30. Tornado pokonało dystans niecałych 10 km.

Tornado w Rosji w obwodzie kurskim, 18 września 2022

Z kolei na obszarze Ukrainy tornada zarejestrowano w obwodzie sumskim graniczącym z Rosją. Intensywność zjawiska na podstawie fotografii i filmów ze szkodami oceniono na F1.

Skutki tornada w Ukrainie w gminie Nowosłobodsk, 18 września 2022. Foto: FB Ola Iwanowa

Tornada na wschodzie Europy, uderzył cyklon w Rosji i Ukrainie, 18 września 2022

Tornado w gminie Nowosłobodsk uszkodziło lub całkowicie zniszczyło dachy 26 domów. Wiatr zerwał również linie energetyczne. Na dystansie około 3 km leżały drzewa i konary. Najsilniejsze tornado uderzyło w Ukrainie w miejscowości Buryń. Lej powietrza sięgnął ziemi około godziny 15:30 i spowodował znaczne zniszczenia. Jedna osoba zginęła, gdy została przygnieciona przez walącą się ścianę budynku. Co najmniej 8 osób zostało rannych i wymagało hospitalizacji, w tym 2 miesięczne dziecko z wstrząsem mózgu. Cztery kolejne osoby z drobnymi obrażeniami leczono bez hospitalizacji. Około 20 budynków mieszkalnych miało zniszczony dach, a w kilku innych domach wiatr zniszczył ściany. Około 10 tys. odbiorców w tym rejonie zostało bez prądu. Wstępnie tornado oszacowano na F2.

Skutki tornada w Ukrainie w miejscowości Buryń, 18 września 2022. Foto: Ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe

Cyklon uderzył na wschodzie Europy, tornado w Ukrainie, zdjęcia 18 września 2022

Tornada w Ukrainie i Rosji były skutkiem przechodzenia pogłębiającego się cyklonu Reili nad wschodnią Europą w rejonie występowania silnego prądu strumieniowego. W jego obrębie pojawiły się doskonałe warunki do inicjacji ulew, wichur i burz superkomórkowych z tornadami.

Położenie cyklonu z centrum w rejonie Moskwy, 19 września 2022. Foto: NASA

Cyklon na wschodzie Europy, zdjęcie satelitarne, 19 września 2022

Cyklon Reili zgodnie z prognozami przemieścił się nad Rosję. W poniedziałek 19 września 2022 wichury i ulewy przynosił szczególnie między wschodnią Białorusią i Rosją. W ciągu kolejnej doby przemieści się na północ Rosji, ale jego największy rozwój jest już za nami o czym świadczy rosnące ciśnienie w jego centrum. Jest to dowód na stopniowe wypełnianie się niżu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!