| Szukaj |
Zagrożenie!

Zeszło kilka tornad. Są ofiary śmiertelne. Cyklon uderzył na wschodzie Europy

Od kilku dni ostrzegaliśmy przez cyklonem, jaki miał uderzyć na wschodzie Europy między Rumunią, Ukrainą, Białorusią i Rosją. Głęboki niż przyniósł ulewy, burze, wichury oraz kilka tornad. Niestety, są ofiary śmiertelne i wiele osób rannych. Żywioł łamał drzewa i zrywał dachy. W sumie zanotowano 5 tornad, z których 2 wystąpiły na obszarze Ukrainy, a 3 w Rosji. Wstępne dane mówią o 2 ofiarach i ponad 10 osobach rannych. Tornada zanotowano w minioną niedzielę 18.09 w Rosji w Kursku i w Ukrainie w rejonie miejscowości Shurovo i Buryń w obwodzie sumskim.

Tornado w Rosji w rejonie Kurska, 18 września 2022. Foto: TT Edsen

Cyklon w Ukrainie i Rosji spowodował tornada, 18-19 września 2022

Tornado około godziny 19:00 (czasu polskiego) przeszło przez dzielnicę Wołokno w Kursku. Silny wiatr zerwał dach z internatu technikum samochodowego. Uczeń, który filmował tornado, został zabity przez kawałek dachu i potłuczoną szybę. Śmierć mężczyzny została potwierdzona przez policję.

Tornada zanotowane w Rosji i Ukrainie, 18 września 2022. Dane: baza ESWD

Tornada uderzyły w Rosji i Ukrainie w czasie cyklonu, 18 września 2022

Kolejne tornado wcześniej uderzyło w obwodzie kurskim około godziny 17:30. Tornado pokonało dystans niecałych 10 km.

Tornado w Rosji w obwodzie kurskim, 18 września 2022

Z kolei na obszarze Ukrainy tornada zarejestrowano w obwodzie sumskim graniczącym z Rosją. Intensywność zjawiska na podstawie fotografii i filmów ze szkodami oceniono na F1.

Skutki tornada w Ukrainie w gminie Nowosłobodsk, 18 września 2022. Foto: FB Ola Iwanowa

Tornada na wschodzie Europy, uderzył cyklon w Rosji i Ukrainie, 18 września 2022

Tornado w gminie Nowosłobodsk uszkodziło lub całkowicie zniszczyło dachy 26 domów. Wiatr zerwał również linie energetyczne. Na dystansie około 3 km leżały drzewa i konary. Najsilniejsze tornado uderzyło w Ukrainie w miejscowości Buryń. Lej powietrza sięgnął ziemi około godziny 15:30 i spowodował znaczne zniszczenia. Jedna osoba zginęła, gdy została przygnieciona przez walącą się ścianę budynku. Co najmniej 8 osób zostało rannych i wymagało hospitalizacji, w tym 2 miesięczne dziecko z wstrząsem mózgu. Cztery kolejne osoby z drobnymi obrażeniami leczono bez hospitalizacji. Około 20 budynków mieszkalnych miało zniszczony dach, a w kilku innych domach wiatr zniszczył ściany. Około 10 tys. odbiorców w tym rejonie zostało bez prądu. Wstępnie tornado oszacowano na F2.

Skutki tornada w Ukrainie w miejscowości Buryń, 18 września 2022. Foto: Ukraińskie Państwowe Pogotowie Ratunkowe

Cyklon uderzył na wschodzie Europy, tornado w Ukrainie, zdjęcia 18 września 2022

Tornada w Ukrainie i Rosji były skutkiem przechodzenia pogłębiającego się cyklonu Reili nad wschodnią Europą w rejonie występowania silnego prądu strumieniowego. W jego obrębie pojawiły się doskonałe warunki do inicjacji ulew, wichur i burz superkomórkowych z tornadami.

Położenie cyklonu z centrum w rejonie Moskwy, 19 września 2022. Foto: NASA

Cyklon na wschodzie Europy, zdjęcie satelitarne, 19 września 2022

Cyklon Reili zgodnie z prognozami przemieścił się nad Rosję. W poniedziałek 19 września 2022 wichury i ulewy przynosił szczególnie między wschodnią Białorusią i Rosją. W ciągu kolejnej doby przemieści się na północ Rosji, ale jego największy rozwój jest już za nami o czym świadczy rosnące ciśnienie w jego centrum. Jest to dowód na stopniowe wypełnianie się niżu.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz