| |
Zagrożenie!
Zeszła trąba powietrzna na Mazowszu. Żywioł wystraszył mieszkańców i spowodował szkody. Jest nagranie

Zeszła trąba powietrzna na Mazowszu. Żywioł wystraszył mieszkańców i spowodował szkody. Jest nagranie

W wilgotnym i chwiejnym powietrzu w obecności niżu i strefy frontowej pojawiły się nad Polską dogodne warunki do inicjacji rozproszonych burz. Tak jak przewidywaliśmy, zjawiska wystąpiły w wielu regionach. W rejonach komórek burzowych pojawiło się sporo lejów kondensacyjnych, z których co najmniej jeden miał styczność z ziemią. W takim przypadku mówimy o trąbie powietrznej. Lej wirującego powietrza pojawił się w Samorządkach w gminie Górzno w powiecie garwolińskim na Mazowszu.

Trąba powietrzna na Mazowszu w powiecie garwolińskim, 28 lipca 2023. Foto: FB Garwolin24

Trąba powietrzna na Mazowszu w gminie Górzno w powiecie garwolińskim, lipiec 2023, wiatr spowodował szkody

Z nagrania wynika, że trąba powietrzna zeszła około godziny 20:00. Widać na nim, jak wir powietrza porywa z powierzchni jakieś elementy, jakby arkusze blachy. Prawdopodobnie doszło do uszkodzenia lub zerwania dachu lub dachów. Napływają również raporty o złamanych drzewach i zerwanych liniach energetycznych. Na miejsce udały się jednostki straży pożarnej, co oznacza, że żywioł wyrządził szkody.

Nagranie trąby powietrznej w rejonie miejscowości Samorządki w powiecie garwolińskim na Mazowszu, 28 lipca 2023

Niewykluczone, że nie jest to jedyna trąba powietrzna zanotowana w Polsce w trakcie przechodzących burz, gdyż z wielu innych regionów Mazowsza napływały raporty o licznych formujących się lejach kondensacyjnych. To już trzecia trąba powietrzna, która w ostatnich dniach pojawiła się w naszym kraju. Poprzednią zanotowano w miejscowości Wierzawice na Podkarpaciu oraz w rejonie miejscowości Kryry na Śląsku.

Formujące się leje kondensacyjne nad Polską, 28 lipca 2023

Burze w ciągu dnia wystąpiły na zachodzie, w centrum po dzielnice południowe i lokalnie południowo wschodnie kraju. Aktualnie mamy aktywną lokalną burze na północy Śląska oraz na północnym zachodzie Podkarpacia. Komórki burzowe wieczorem będą zanikać.

Burze zanotowane w Polsce do godziny 21:10, 28 lipca 2023

Trąba powietrzna na Mazowszu w powiecie garwolińskim, lipiec 2023

W sobotę 29 lipca ponownie nad Polską rozwiną się liczne rozproszone burze w środowisku większej chwiejności termodynamicznej. Zjawisk burzowych będzie więcej i lokalnie mogą być silne. O poranku wydamy aktualizację prognozy w zakładce prognoza burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Patrykoo

Rozpoczyna się chyba powoli to co było już dawno wiadome ... Natura nie może najprawdopodobniej znieść już dłużej takiego jej traktowania i się zdenerwowała daje znaki żeby się opamiętać i pójść w dobrą stronę ale niestety znaki są ignorowane ... M.i.n. znaki Wybuchy wulkanów Trzęsienia ziemi Znak na drzewie (nie wiem czy to jest 100% potwierdzone) Dziwne sygnały z kosmosu (nie wiem czy potwierdzone) Drzewa zamiast żywicy krwawią (widziałem kilka filmów i potwierdzam) No cóż jeszcze mamy szansę zawrócić i dobrze żyć chyba że już na to za późno i natura będzie musiała pokazać jak o nią należycie się dba

29 lipiec 2023 - 08:20
Odpowiedz
Wiktor Gołębowski

Dokładnie bo natura jest do człowieka przyzwyczajana i czy jest za późno. Mogę Panu powiedzieć, że jest szansa jeszcze prawie 10 lat do uratowania, ale człowiek i rząd nic z tym nie robi, więc słabo to widzę. Pozdrawiam Pana Patryka.

29 lipiec 2023 - 16:49
Odpowiedz