| |
Zagrożenie!
Zerwane dachy i zablokowane drogi na południu. Trąba powietrzna uderzyła niespodziewanie. Jest nagranie żywiołu

Zerwane dachy i zablokowane drogi na południu. Trąba powietrzna uderzyła niespodziewanie. Jest nagranie żywiołu

Trzeba przyznać, że tegoroczny sezon burzowy w Europie w wielu regionach jest bardzo aktywny. Do gwałtownych zjawisk atmosferycznych minionej doby dołączyła silna trąba powietrzna, która zeszła w Słowenii. Wir powietrza zerwał dachy, połamał drzewa i zatarasował drogi, ale również uszkodził linie energetyczne i spowodował przerwy w dostawie prądu. Niespodziewane uderzenie żywiołu wystąpiło w rejonie miejscowości Koseze. Siłę trąby powietrznej oszacowano na co najmniej F1.

Silna trąba powietrzna w Słowenii w rejonie miejscowości Koseze w gminie Bistrica, 1 sierpnia 2023. Foto: FB Anja Dolinsek / Ciklon

Silna trąba powietrzna w Słowenii, wiatr zerwał dachy i zatarasował drogi, sierpień 2023

Gwałtowna trąba powietrzna zeszła z superkomórki pod wieczór. W tym rejonie Europy były prognozowane burze, ale ich intensywność miała być mniejsza. Ryzyko rozwinięcia leja kondensacyjnego było umiarkowane, a mimo to powstała i uderzyła prawdziwa trąba powietrza o lokalnym zasięgu, co tylko potwierdza niezwykle trudne do przewidzenia tego typu zjawiska.

Zanotowane silne burze w rejonie Słowenii, z których lokalnie zeszła trąba powietrzna, 1 sierpnia 2023. Dane burze dzis

Burze i trąba powietrzna w Słowenii, sierpień 2023, wiatr zerwał dachy, połamał drzewa i zablokował drogi

Lej wirującego powietrza uszkodził co najmniej 11 dachów, z których 4 całkowicie zerwał. Wiatr łamał i wyrywał drzewa z korzeniami, które zaczęły blokować drogi. Doszło również do uszkodzenia linii energetycznych. W powietrzu unosiły się i wirowały liczne odłamki, w tym fragmenty zerwanych dachów.

Skutki uderzenia trąby powietrznej w Słowenii w gminie Bistrica, 1 sierpnia 2023

Niezwykłe wrażenia robią nagrania przejścia trąby powietrznej, gdyż rzadko się zdarza, aby z tak bliska w Europie nagrać uderzenie potężnego żywiołu. Widać wyraźnie jak schodzi mezocyklonalna trąba powietrzna i gwałtownie zrywa i uszkadza poszycia dachowe, które nie mają najmniejszych szans w zetknięciu z takim wiatrem. Dochodzi również do zwarcia linii energetycznych.

Uderzenie trąby powietrznej w Słowenii, 1 sierpnia 2023

Najbliższej doby lokalne burze wystąpią między Anglią, a północno zachodnią Polskę po Skandynawię. Kolejne bardziej zorganizowane burze rozwiną się we wschodniej Europie, zwłaszcza od Rumunii prze Ukrainę po Rosję i Gruzję. W naszym kraju istnieje ryzyko lokalnych rozproszonych nocnych burz.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 3 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 3 sierpnia 2023

W kolejnych dniach skupimy się szczególnie na prognozowanym niżu, który znad północnych Włoch przemieści się w rejon Polski w okolicach najbliższego weekendu. Przyniesie ulewy i miejscami początkowo burze. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Łukasz

Wystarczy śledzić obrazy radarowe, dostępne..., a jeszcze lepiej obrazy odbiciowości. Jestem laikiem w meteorologii, ale przeczytanie tekstów na w/w stronie naprawdę wystarczy aby wiedzieć w której części burzy superkomórkowej (którą także, wbrew pozorom, można zwykle łatwo odróżnić) i w jakich okolicznościach (SW, tylna część, zwłaszcza gdy na mapie radarowej widać charakterystyczny "obważanek", a na niebie - poza pulsującymi góra-dół chmurami, chmurą w kształcie ufo/ odwróconego kowadła, i pojaśnieniem na styku tejże chmury i "ogona", który superkomórka ciągnie za sobą) pojawić się tornado. Obserwacja, obserwacja, obserwacja.

02 sierpień 2023 - 16:03
Odpowiedz
Anita

Kiedy będzie ciepła pogoda.

03 sierpień 2023 - 06:29
Odpowiedz